Sandra a Thierno

Rubrika: Pomoc

Milí adoptivní rodiče, stávající i budoucí,

10. května jsme si k Svátku matek nadělili společný dárek, rozhodnutí adoptovat holčičku Sandru z Keni. Nyní je konec května a já bych vás zejména u příležitosti nadcházejícího Mezinárodního dne dětí ráda seznámila s nejaktuálnějším stavem „VD adopce na dálku“…

Seznam nás, adoptivních rodičů, se rozrostl na úctyhodných 55 „maminek“ a „tatínků“ a v tuto chvíli jej tvoří tato parta (v abecedním pořadí):
aannyy, alice, Arabart, Ájík, babofka, babrdlina, baja, bovinkabovinka, Bramborka, ctiradka, danasi, Dani, Danniella, Džejn, erča, Evakub, frančice, halina, JanaK, Jarmuschka, Jovanka, Julie75, Kasparek, Katie, kuře, Láďa, Leenca, Lenčáč, Lenia, léčifka, lékárna, lnori, Lussy, MANKAš, Martaska, Matilda, Mischela, nuninka, ovečka, Padmé, Pavluška, Petra, PetraH, Peťka, Piškotka, Radůzka, Sonča, Stará vojna, sylver, Verča, Verju, veron, Virenka, Zava, Zuu.

A kolik máme peněz? K dnešnímu dni (tedy v průběhu pouhých 20 dní) se celkem nashromáždilo na účtu 12 866,- Kč, tedy každý z rodičů přispěl průměrně částkou 234,- Kč.
Prvních 7 200,- Kč již bylo odesláno na Sandřino vzdělávání a vy se již ZDE můžete pokochat pohledem na certifikát, popř. si jej vytisknout a umístit na domácí nástěnku (PDF verze k vytištění je také ZDE, 123 kB).

Sandra - certifikát

Současně bylo na základě vašich ohlasů rozhodnuto, že nezůstane jen u jednoho adopčátka, ale podpoříme vzdělání také nějakého chlapce, a to konkrétně Thierna z Guineji.
ThiernoThierno je 18 letý hoch z velmi chudé rodiny, jemuž před lety zemřel otec. Má ještě 7 sourozenců a jejich matka prodejem chlazené vody stěží dokáže zabezpečit pro své děti vhodné bydlení a pravidelnou stravu, natož školní docházku. Tolik z krátkého profilu chlapce na stránkách agentury (www.humanisti.cz). Jak už jsem minule avizovala, oslovila jsem kontaktní osobu, Alenu Chládkovou a požádala ji o podrobnější informace.

Jakou střední školu Thierno studuje?
„Thierno studuje na škole, kterou založila jedna z našich guinejských koordinátorek. Je to poměrně velká škola, kde je mateřská škola, 1. i 2. stupeň základní školy a škola střední, na kterou děti plynule navazují, pokud složí postupové zkoušky. Jde o všeobecnou střední školu (asi něco jak u nás gympl), kterou může buď ukončit po 2 letech bez maturity (a tedy i možnosti jít na vysokou školu) nebo po 3 letech s maturitou a za předpokladu, že se bude hlásit na vysokou školu.“

Kolik stojí roční příspěvek na dítě studující SŠ?
„Thierno studuje první ročník na střední škole, již dříve byl adoptován, ale jeho předchozí adoptivní rodič nezaplatil 3 měsíční lhůtu po ukončení adopce, což znamená, že chlapec teď chodí do školy, kterou mu ale nikdo neplatí, takže narůstá dluh na školném. Dluh se přičítá k částce novému adoptivnímu rodiči“ – tedy nám, ale nejedná se naštěstí o nijak dramatickou částku. Roční příspěvek na Thiernovo vzdělání by měl činit 7500,- Kč (plus nynější dluh na školném 300,- Kč). My máme v současnosti na účtu připraveno 5666,- Kč, což by mělo pokrýt dluh a 2 ze 3 školních trimestrů. Školní rok v Guineji je stejně jako v Keni rozdělen na tři trimestry, první trimestr ale oproti Keni začíná v říjnu, druhý v lednu a třetí v dubnu.

Jakým jazykem se s dětmi z Guineji komunikuje? Anglicky nebo francouzsky?
„Úřední řečí v Guineji je francouzština, takže i korespondence je ve FJ. Vzhledem k vyššímu věku chlapce je ale možné, že už se dokáže domluvit anglicky. V tom případě by bylo možné si s ním dopisovat v AJ. Teď ale opravdu nevím, jak mu tento jazyk přirostl k srdci, takže vám komunikaci v AJ nemůžu slíbit. První dopis by bylo určitě dobré napsat ve FJ a chlapce se v něm zeptat, jestli by byl ochoten si psát anglicky (i pro něj by to mohlo být dobré procvičení).“

Možná nebudu sama, kdo bude při pohledu na Thiernův profil a fotografii mírně podezřívavý, zda v některých číslech neřádil šotek. Podle fotografie mi chlapec nepřipadá na 18 let, navíc pokud je matka skutečně ročník 1975, znamená to, že ho porodila ve svých 16 letech a pokud je třetím dítětem v pořadí, matka své první dítě porodila nejpozději ve svých 14 letech.
„Co se týče věku, nepopírám, že v tom obrovském množství dat může být někdy chybka. V případě Thierna ale informace na webu opravdu odpovídají skutečnosti. Mít dítě ve 14ti není v Guineji nic neobvyklého a je to způsobeno tím, že dívky, které nikdy nechodily do školy, nemají často ani takové základní informace jako je způsob reprodukce. Vím, že to zní asi divně, ale v Guineji je toto téma v rodině dost tabuizované a rodiče nevidí důvod o tom svou dceru informovat, dokud nemá přítele. Často ale ani neví, že ho má, takže pak už je pozdě, protože chlapci buď také nejsou informovaní nebo jsou zpohodlnělí používat ochranu a vědí, že se jim většinou podaří se zodpovědnosti vyhnout (o dítko se pak stará většinou dívka nebo rodiče jednoho z mladých rodičů). No…o tomto by se dalo povídat dlouho a dost jsem se tomuto tématu věnovala během svého pobytu v Guineji. Ještě jednou tedy opakuji, že věkové informace u Thiernovy rodiny jsou (bohužel) správně.“

Tak, toto jsou nejnovější novinky od nás a já na závěr si neodpustím pár otázek na vás všechny:
1) Jste pro, abychom pro „naše děti“ vytvořili „společné“ foto? Viděla bych to na způsob maturitního tabla, které vytvoříme z elektronicky zaslaných fotografií.
2) A ještě jedna poznámka. Souhlasíte s tím, že nebudeme dělit, kdo je rodičem Sandry a kdo rodičem Thierna. Jsme prostě všichni rodiči obou dětí…

Přeji vám všem (a zejména vašim dětem) krásný Mezinárodní den dětí a děkuji vám za to, že tvoříte rodinu i našim dětem, Sandře a Thiernovi.

Napsal/a: babofka

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (49 vyjádření)

  • lékárna

    Tak jsem zase něco málo přispěla.Zrovna jsem si přečetla dopisy od Tracey.Přeji Vám děvčata příjemný den.

  • JanaK

    Ahoj všem,
    byla jsem delší dobu mimo, podívám se jak jsme na tom s financemi a určitě něco ještě pošlu 🙂

  • Julie, díky. Dnes jsem do redakce odeslala další článek s informacemi (vyúčtování a o Thiernovi) a ve velmi brzké době se můžete těšit na další plný horkých novinek (zejména o Sandře, ale i Thiernovi)!!! Skoro se dá říct, že vám to nestíhám všechno zprostředkovávat!!! 😉

  • Babofko, jsi super, že se o to takhle staráš. Adoptivní maminky a tatínkové díky za příspěvk,y déky kerým uděláme dvě děti o něco šťastnější, snad a můžeme jim tak usnadnit život. Budu se těšit na další info.

  • bovinko, včera jsem komunikovala s Thiernovou koordinátorkou a chystám pro vás zase další článek s novými informacemi. Vydrž!!! 😉
    S fotkou ještě nepospíchej…

  • bovinkabovinka
    bovinkabovinka

    Chtěla jsem se zeptat, jak to vypadá s adopcí Thierna a jestli už jsou korunky i na něj dovybrány. A jestli se nějak chystá fotečka? Penízky dorazily?

  • Mischela

    1. nevím jak to bude s fotkou,uvidím jestli nějakou najdu.
    2. souhlasím, nedělit, po výplatě pošlu další příspěvek.

  • Ivča a Domča
    Ivča a Domča

    Babofko, moc díky!

  • Ivčo, ráda tě po dlouhé době vidím!!! Seznam adoptivních rodičů se od posledního zveřejnění zase rozrostl, konečný tedy zdaleka není… Budeme rádi, když se taky zapojíš… Výše příspěvku je čistě na každém z rodičů, ne všichni mají stejné finanční možnosti. Více ti písnu do OV.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist