Proč Zajíček na koni?

Rubrika: Pomoc, Rozhovory

Zajíček na koni, jak jsme přiblížili v předchozím článku o tomto občanském sdružení, se zaměřuje na pomoc dětem a mladistvým s různými typy znevýhodnění. Ráda bych vám prostřednictvím rozhovorů s lidmi, kteří stojí za touto organizací, Zajíčka na koni trochu více přiblížila. Zajímavých lidí se u Zajíčka najde spousta, přemýšlela jsem, kde začít. Nakonec jsem se rozhodla začít u vedení. Jako první vám dnes představím místopředsedkyni o.s. Zajíček na koni, Mgr. Helenu Krejčíkovou.

Jak to bylo se zajíčkem

Dobrý den, Heleno. Na začátek mě napadá otázka, na kterou se vás lidé možná ptají často. Týká se názvu občanského sdružení – proč právě Zajíček na koni?
Zajíček je malé roztomilé a hravé zvířátko, které je ale také velmi plaché – stejně jako naši klienti. A tito naši klienti – zajíčci – mají svého velkého, statného kamaráda, který jim pomáhá, a tím je kůň.

Z internetových stránek sdružení Zajíček na koni:
Ve stínu křoví leží a podřimuje kůň, když mezi listím a větvemi trošinku zašustí a vykoukne malinký čumáček, očička jako korálky a dlouhá ouška. Vystrašený zajíček s obdivem pozoruje velikého, klidného koně. „Pojď sem,“ usměje se kůň na zajíčka. „Nemůžu, moc se bojím. Mám hlad a žízeň, ale mám rozbitou packu a nemůžu běhat. Když vylezu, první pes nebo liška mě roztrhá.“ Kůň si ale ví rady: „Zajíčku, opatrně na mě vylez a až budu vstávat, pevně se drž hřívy.Odvezu tě do své stáje, kde je spousta sena, ovsa i vody. Najíš se se mnou a můžeš u mě bydlet. Až se ti packa uzdraví, budeš se pást blízko mě, protože pes ani liška si na mne netroufnou! To by hned poznali, jak tvrdá mám kopyta.“
Už dávno má zajíček packu zase zdravou… Zůstalo přátelství. Malinký zajíček a veliký kůň mají jednu pastvinu, jednu stáj, jedno sluníčko a velkou radost, že jsou spolu…
A kůň se veselým řehtáním směje do světa: „Pojďte se se mnou kamarádit!“

Čím pro Vás Zajíček je?
To se od samého začátku proměňuje. Původně byl pro mě osobně Zajíček možností, jak být s koňmi . Pak to přešlo do fáze ryzí potřeby pomáhat dětem a poslední, dlouhotrvající fáze, je má potřeba být se všemi těmito lidmi, jak s těmi, s kterými spolupracuji, tak s těmi, kterým pomáháme.

Zajíček z obecného hlediska je pro mě sdružení lidí, kteří dlouhodobě, vytrvale fungují pro děti a jim blízké, poskytují jim to, co mají rády: přírodu, koně, dobrý kolektiv, přátele, pocit spokojenosti a zakotvenosti. Tedy alespoň v to doufám .

Funkce místopředsedkyně občanského sdružení je rozmanitá…

Co vše má místopředsedkyně takové organizace na starost?
V podstatě je to hlavně spolupráce s výborem, se kterým řešíme veškeré projekty, jejich financování a fungování. A pak pochopitelně řešení veškerých problémů , se kterými se jako malé občanské sdružení potýkáme. Osobně jsem pak šéfredaktorkou časopisu Zajíčka na koni.

Co je podle Vás základním kamenem fungování Zajíčka na koni? Bez čeho si jeho chod nedovedete představit?
Podle mě je tím hlavním motorem činnosti naše předsedkyně Markéta Šulcová. Bez ní by Zajíček na koni nebyl. Ona je, jak se říká, mozkem celé organizace. V současné době to však naštěstí již funguje tak, že nenahraditelnou složkou sdružení jsou naši dobrovolníci. Bez nich by Zajíček též neexistoval.

Jak vnímá Vaše aktivity, která znamenají mimo jiné i pracovní víkendy a prázdniny, Vaše rodina?
Já se stále snažím si zachovávat určité limity, abych měla čas na svoji rodinu a i na sebe. Mám někdy pocit, že člověk, který dělá takovouhle práci, musí být do určité míry i sobec, jinak ho to semele. Mimoto můj muž, ač to z ní jako fráze, je nejtolerantnější člověk, kterého znám, a pro mé děti je Zajíček spíše přínosem, než aby jim „bral“ maminku.

Zajíčkovy plány

Jaké jsou plány Zajíčka na koni do budoucna?
V současnosti rozjíždíme druhou etapu projektu Kavárna, zaměstnání pro handicapované. Naším plánem, který zůstává zatím v rovině teoretické, je mít svojí vlastní kavárnu s různými aktivitami pro děti. V ní budou samozřejmě též obsluhovat naši klienti.

Heleno, děkuji vám za rozhovor, držíme palce novému projektu a věříme, že i nadále bude Zajíček na koni pomáhat těm, kdo to potřebují.

 

Napsal/a: lennka

Toto taky stojí za přečtení!

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist