Přímá pomoc studentům: posílení občanskoprávní gramotnosti.

Rubrika: Pomoc

660438_graduatedZe všech typů pražských středních škol, gymnázií a učilišť bylo vysláno do života minulý školní rok přes 27 tisíc absolventů; tito absolventi musí činit rozhodnutí, která mají často právní povahu – uzavírají pracovní smlouvy, stěhují se do podnájmu, berou si půjčky a často se na svém životním startu potřebují opřít o státní sociální systém. Pražské občanské poradny se již druhým školním rokem aktivně zapojují do posílení občanské gramotnosti mladých Pražanů…

Asociace občanských poraden ve spolupráci s pražskými občanskými poradnami v rámci projektu Vytvoření středoškolského vzdělávacího programu pro občanskou kompetenci absolventů zahájila druhou etapu pilotního projektu, který má co nejúčinněji pomoci čerstvým zletilým.

„Nechceme jen občanům kvalitně radit v právních problémech, ale usilujeme i o zvýšení právního povědomí mezi Pražany. Díky statistikám, které si vedeme, víme, s jakými občanskoprávními problémy se mladí lidé setkávají. Studenty seznamujeme s jejich právy, povinnostmi a s úlohou občanského poradenství, které jim může v životě pomoci,“ vysvětluje realizátorka projektu Veronika Matějová.

V minulém školním roce se přes 500 studentů šesti středních škol, jednoho gymnázia a jedné školy pro tělesně postižené zúčastnilo šesti dvouhodinových interaktivních školení. „Jsme hrdí, že jsme mohli pomocí nejzkušenějších poradců pod vedením pedagogického a právního experta formou moderních vyučovacích metod vyškolit alespoň část studentů pěti pražských městských částí. Navíc jsme integrovali rozvoj občanských dovedností s požadavky nových maturit. Naše školení se stalo na mnoha školách součástí výuky práva ve společenskovědních předmětech, čímž jsme splnili náš hlavní cíl a pomohli školám naplnit výukové cíle,“ dodává Veronika Matějová.

Projekt si klade za cíl zlepšit vzdělání studentů posledních ročníků středních škol v šesti oblastech práva. Studenti získají ke každé oblasti práva i brožuru se srozumitelným výkladem pravidel právních vztahů i se vzory smluv. Studentům, jejich pedagogům i veřejnosti slouží i speciální internetové stránky www.pravodoskol.cz, na kterých jsou ke stažení brožury, testové otázky pro studenty i učitele a brzy i seznam sociálněprávních podpůrných institucí a jiné užitečné informace. „Zakončili jsme první rok dvouletého projektu, který má pomoci zefektivnit šíření občanskoprávní gramotnosti mladých lidí. Sázíme na kvalitu a ohlasy jsou velmi uspokojující, internetové stránky navštívilo za 4 měsíce více jak 800 návštěvníků, z čehož 30 % návštěvníků se na webové stránky vrací,“ upřesňuje Veronika Matějová.

Asociace občanských poraden je nestátní nezisková organizace působící na celém území České republiky. Zastřešuje a sdružuje 38 občanských poraden a poskytuje jim služby, které přispívají ke zvyšování kvality občanského poradenství. Úplný seznam občanských poraden naleznete na adrese: http://www.obcanskeporadny.cz.

Bližší informace o projektu podá a otázky rád zodpoví:
Michal Kaderka, Asociace občanských poraden, Tachovské nám. 3, Praha 3, PSČ 13000

e-mail: michal.kaderka@obcanskeporadny.cz tel: 222 211 678

Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem, státním rozpočtem České republiky a rozpočtem hl. města Prahy.
Tisková zpráva, Praha 1.11.2007

Napsal/a: Asociace občanských poraden

Toto taky stojí za přečtení!

Tipy na dárky pro děti podle věku – zabaví se a rozvinou dovednosti

Lámete si hlavu s tím, co potěší nastávající, novopečené či už ostřílené rodiče, respektive jejich děti? Přečtěte si naše

Čtu dál →

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist