Kampaň Pozitivní rodičovství

Rubrika: Pomoc

Nadace Naše dítě kampaní Pozitivní rodičovství reaguje na stále se zvyšující počty fyzicky a psychicky týraných dětí v ČR a zahájila novou etapu osvětové kampaně zaměřenou na pozitivní přístup rodičů k dětem.
V článku si můžete přečíst rozhovor se Zuzanou Baudyšovou o této kampani…

Nadace Naše dítě se obrací na veřejnost kampaní Pozitivní rodičovství. Co je cílem této kampaně a co Vás k oslovení rodičů vede?
Nadace Naše dítě reaguje touto kampaní na alarmující, stále vyšší počty fyzicky a psychicky týraných dětí v naší zemi. Má za cíl vést rodiče k přemýšlení nad problematikou výchovy a rodičovského poslání. Snaží se o změnu a nový náhled na užívání trestů ve výchově, také o náhradu nevhodných trestů efektivními výchovnými metodami.

Jaká je podle statistik současná situace v oblasti počtu týraných dětí v ČR a z jakých sociálních poměrů jsou nejčastěji týrané děti?
S některými těžkými případy týrání dětí přicházíme do kontaktu při naší práce. Zároveň také máme k dispozici celorepublikové statistiky za rok 2008. Jedná se pouze o odhalené případy. Čísla uvádějí, že v naší zemi bylo v uplynulém roce prokázáno týrání u 1 239 dětí. Šokovalo nás, že násilí v úplné rodině prožila téměř polovina z těchto dětí. Abych byla konkrétní, jednalo se o 524 chlapců a dívek z úplných rodin týraných vlastními rodiči. Vinu za týrání dětí nelze svádět pouze na nefungující nebo již rozpadlé rodiny, statistiky hovoří jasně. Pachatelem se často stává právě rodič.

plakat
Kampaň Pozitivní rodičovství tedy nabízí rodičům nějakou možnost, jak změnit své chování rodiče a způsob výchovy dětí?
Pevně v to věříme. Proto mediální kampaň rozšíříme od ledna 2010 o semináře s odborníky, dětskými psychology, kteří rodičům předloží alternativy přístupu k rodičovství. Mimo jiné se rodiče mohou dozvědět, jaké jsou zásady pozitivního rodičovství a jak si je mohou osvojit. Jaké místo ve výchově mají odměny a tresty, kde hledat nápravu, když přijdou problémy s výchovou dětí a podobně.
Jsou semináře určeny pro laickou veřejnost? Kdy se koná první seminář a jak se mohou zájemci přihlásit?
Ano, na seminářích přivítáme zájemce ze široké laické i odborné veřejnosti. Může se přihlásit a zúčastnit kdokoliv, koho zajímá pozitivní rodičovství a kdo by si rád rozšířil znalosti z oblasti výchovy dětí, podpory jejich rozvoje. První celodenní seminář se koná ve čtvrtek 21. ledna 2010 od 9.30 hodin v Justiční akademii v Praze. Přihláška je umístěna na stránkách Nadace Naše dítě www.nasedite.cz.

Kdo bude na semináři přednášet a o jakých tématech se bude hovořit?
Prostřednictvím seminářů o pozitivním rodičovství chceme těm, kteří vychovávají děti, tedy rodičům i odborníkům, nabídnout potřebnou inspiraci i výměnu zkušeností, ale také zdůraznit, že péče o dítě je především neustálým zdrojem sebepoznání a práce na vlastní osobnosti pro každého dospělého. Jsme rádi, že jsme pro uspořádání seminářů získali podporu uznávaných dětských psychologů, jako jsou PhDr. Jaroslav Šturma, PhDr. Jiřina Prekopová, Mgr. Jeroným Klimeš PhD., PhDr. Simona Hoskovcová, PhD., a jiní. V programu bude kromě již zmíněných témat zahrnuta i přednáška na téma terapie pevným objetím podle vynikající psycholožky Dr. Jiřiny Prekopové.

Více informací a přihlášku na seminář Pozitivní rodičovství 21. 1. 2010 naleznete na www.nasedite.cz.

Napsal/a: Tisková zpráva

Toto taky stojí za přečtení!

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Tipy, jak zabavit děti na zahradě v zimě i v létě

Zahrada je pro děti osobitým útočištěm, kde mohou stále něco nového objevovat. Stačí pár vychytávek, nezbytných komponentů i vhodný

Čtu dál →

Tipy na dárky pro děti podle věku – zabaví se a rozvinou dovednosti

Lámete si hlavu s tím, co potěší nastávající, novopečené či už ostřílené rodiče, respektive jejich děti? Přečtěte si naše

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (2 vyjádření)

  • hezká myšlenka,ale přikláním se k babofce.
    Nevím jak je to dnes ve školách,ale za nás jsme měli uvedené předměty/péče o dítě+rodičovství/a hodně nám to do života dalo.

  • Moc se mi líbí nastíněná myšlenka a celý projekt. Jen mám trochu obavu, že ti, kterých se to týká hlavně, se na semináře stejně nedostaví… 🙁
    Nebyla by šance něco podobného třeba zavést toto už do škol? Vím, že kdysi bývala výchova k rodičovství, péče o dítě, apod. Ale proč ne zase? Klidně i formou přednášek a debat. V dospělosti se už člověk těžko posune „jinam“.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist