O Thiernovi, jeho rodině a životě v Guineji…

Rubrika: Pomoc

K tomuto článku (a hlavně pátrání, které mu předcházelo 🙂 ) mě přiměla jedna z vás, adoptivních maminek. Děkuji jí tímto za inspiraci a snad budou následující informace zajímavé i pro vás ostatní… Přeci jen, žijeme v úplně jiných podmínkách, jiném světě, a některé věci jsou pro nás asi těžko pochopitelné či představitelné…

Jak si už možná někteří z vás všimli na stránce Thiernova profilu, do projektu adopce na dálku je zařazen i Thiernův nevlastní 19tiletý bratr Mamadou Iliassa Barry. I on pochází z velmi chudé rodiny, má 7 sourozenců a je druhým dítětem v pořadí. Thierno Alpha Oumar Barry (18 let) má rovněž 7 sourozenců, je 3. dítětem své matky, avšak jeho matka se jmenuje jinak než matka Mamadouova, je o 5 let mladší a živí se jinou prací. Oba chlapci mají tedy společného (zemřelého) otce.

Pokud se vám teď honí v hlavě tytéž otázky jako mně, čtěte dál… Nenechala jsem si je pro sebe, ale položila je opět Thiernově koordinátorce, Aleně Chládkové (myslím, že ze mě musí mít opravdu radost 🙂 ), která má na starosti i adopci Mamadoua, a doufala jsem, že mi do toho tápání vnese trochu světla…

Jak je to v Guineji s mnohoženstvím? Jestliže muž má několik manželek, s každou z nich 7 dětí a pak zemře, stará se o ty ženy a všechny děti otcova rodina? Nebo jsou nechány napospas svému osudu? A mohou se znovu vdát? Chápu, že je to asi obtížně realizovatelné, ale zcela hypoteticky – je možné, aby se znovu provdaly?
„Co se týče guinejských rodin – Guinea je převážně muslimská země a přestože to tam s pojetím této víry není nijak ortodoxní (jak lze poznat už jen ze stylu oblékání), některá pravidla tam platí. K tomu se vztahuje i mnohoženství, které je právě pro muslimy povolené a normální. Guinejský muž může mít až 4 manželky. Současná mladá generace se tímto trendem už moc neřídí a preferují tradiční pár, ale u generace rodičů současně adoptovaných dětí se s tím ještě setkáváme.
Sedm dětí je dnes už i v Guineji (a zvlášť hlavním městě Conakry) poněkud nadstandardní počet dětí, jen málokdo jich skutečně tolik má – normální je tak 4 a někdo má i míň (ale samozřejmě někdo i víc). Pokud otec – živitel rodiny – zemře, je to dost špatné, jeho rodiče většinou nemají z čeho živit jeho ženu a děti (a zvlášť pokud měl žen víc, asi by to nebylo dost dobře realizovatelné:)) Někdy se ještě naopak děti starají o své staré rodiče (asi jako tady).
Zda se žena po mužově smrti může znovu vdát, nevím, ale myslím si, že ano.“

Jak a kdy zemřel Thiernův (a Mamadouův) otec?
„Nemůžu přesně říct, kdy zemřel Thiernův otec – předpokládám, že ještě předtím, než jsem byla v Guineji. Dětí jsou stovky a ne s každým z nich mám možnost nějak déle si promluvit nebo se podrobněji zajímat o jeho rodinný osud. Bohužel. Pokud vás to ale zajímá, můžu vám to při mé příští cestě do Guiney (v únoru) zjistit.“

A v návaznosti na řeč o ženách, které jsou zachyceny na fotografiích společně s dětmi, je mi nejasná ještě (ne)jedna otázka… Domnívala jsem se, že ženy jsou spíše znevýhodněny, většinou nevzdělané. Proto mě překvapuje, že ženy na fotkách pracují jako učitelky. Jaké předpoklady musí pro učení dětí mít? Jaké vzdělání potřebují? Učí i muži? A jak jsou učitelky/učitelé finančně ohodnoceny/i?
„Ženy to mají v Guineji opravdu hodně těžké. Ale i přesto, že je to muslimská země, jejich postavení není takové, jako postavení žen v arabském světě. Samozřejmě se muž považuje za „plnohodnotnějšího člověka“, ale Afričanky jsou ženy od rány, takže rozhodně nezůstávají někde ušlápnuté v koutě:). Stejně jako se mohou vzdělávat muži, mohou se vzdělávat i ženy. Problém je v tom, že když má rodina víc dětí a peníze jen na jedno školné, vždycky upřednostní, aby do školy chodil chlapec, protože to berou tak, že on pak bude živit rodinu a ženě stačí se naučit domácí práce. Jinak ale ženy mohou normálně studovat a není jich málo, které v Guineji mají vysokoškolské vzdělání. Ty pak mohou normálně vyučovat ve školách – proč ne?:)
Ve školách učí muži i ženy, někdy jsou to lidé s určitým pedagogickým vzděláním, často ale lidé, kteří prostě něco vystudovali, nenašli uplatnění ve svém oboru, tak šli do školství. Jaké jsou jejich platy, netuším.“

A jak už jsem v jednom z minulých článků avizovala, stejně, jako jste v článku Sandra a Thierno měli možnost stáhnout si a vytisknout Sandřin certifikát, nyní si k němu ZDE (PDF, 137 kB) můžete přidat ještě certifikát Thiernův.

Thierno - certifikát

A protože nám od posledního článku VD adopce – hospodařím, hospodaříš, hospodaříme… přibyly další dvě adoptivní maminky, přikládám zároveň aktualizovaný seznam (již 59!) adoptivních rodičů (v abecedním pořadí):
aannyy, alice, Arabart, Ájík, babofka, babrdlina, baja, bovinkabovinka, Bramborka, ctiradka, danasi, Dani, Danniella, Džejn, erča, Evakub, frančice, halina, Ivča a Domča, JanaK, Jarmuschka, Jovanka, Julie75, Kasparek, Katie, kuře, Láďa, Leenca, Lenčáč, Lenia, léčifka, lékárna, Lien, lnori, Lussy, MANKAš, Martaska, Matilda, Mischela, nuninka, ovečka, Padmé, Pavluška, Petra, PetraH, Peťka, Piškotka, Radůzka, Sonča, Stará vojna, sylver, Verča, Verju, veron, vicikovka, Virenka, Zava, zebra, Zuu.

Stav na účtu je v současnosti 3950,- Kč. A průměrná platba na jednoho rodiče díky opakovaným příspěvkům zase pomalu stoupá, a to na nynějších 278,80 Kč. Jen pro zajímavost – 59 rodičů, 74 přijatých plateb.

Napsal/a: babofka

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (14 vyjádření)

  • JanaK

    Babofko, díky za info 🙂
    opravdu i malá pomoc umí hodně potěšit 😉
    Hezké léto všem!!

  • Kasparek
    Kasparek

    ahojky,chtěla bych se zeptal,jak těžký vlastně můžeme poslat balíček?Kdy ho budeš odesílat?Ještě nikdy jsem neposílala balík do ciziny.Jsem prostě zvědavá.papapa

  • Kasparku, to je dobrý nápad. Omalovánek, kalkulaček a vůbec všeho, je dnes na trhu tolik, že bych se i divila, kdyby přišly z různých konců republiky navlas stejné věci, ale stát se to samozřejmě může… 🙂 Ale seznam bych zatím asi nedělala, nechala bych na každém, kdo se nabídne, že má zájem o zaslání čehokoli, aby mi napsal a když tak spolu probereme, že 20 omalovánek je už na cestě, takže se hodí cokoli jiného. Knížky, oblečení, hračky, pastelky (voskovky, křídy) se asi užijou vždycky, atd…
    Kasparku, jestli chceš, klidně mi napiš do OV, jakou máš představu, co jsi chtěla poslat. Kdyby náhodou jsem to už měla „na skladě“, určitě ti napíšu. Adresu ti taky písnu do vzkazů.

  • Kasparek
    Kasparek

    ahojky babofko,ráda bych taky něco poslala dětem.mám návrh co kdyby se napsal seznam a každá by si vybrala něco co by chtěla poslat,pak by se jen patříčná věc potvrdila,že je zamluvená a tak by naše děcka nedostala třeba 5x stejnou omalovánku nebo 4x kalkulačku.pravda určitě by se vše spotřebovalo ale balík by byl zbytečně těžkej a obsahoval by jen pár druhů dárků. papapa

  • Ájíku, Thierno má zatím stále zaplacené školné na 2 ze 3 semestrů a zbývá doplatit ten jeden zbývající, tedy 2500,- Kč. Ale penízky na něj jsou 🙂 Přesné instrukce, kdy se bude ta poslední platba posílat má od agentury Petra…
    Jinak protože některé holky projevily zájem poslat něco Sandře (kdo chce, může klidně i Thiernovi), dohodly jsme se s Petrou, že ty věci pošlou mně a já je zabalím do jedné společné krabice a pošlu do Keni. Info o balíku samozřejmě bude… 😉

  • Krásné… 🙂
    Jsem ráda za nové info, díky moc 🙂 Takže babofko, další platba odešla – jak teď? Školné má už Thierno zaplacené celé? Dík 🙂

  • Padmé, tak možná jsem ti nakonec i odpověděla… 🙂

    bovinko, rádo se stalo… 🙂

  • Padmé, máš pravdu, na tuto otázku ti fakt neodpovím. Jen bych dodala, že kromě toho, že si někdo pořídí tolik dětí, si dovolí ještě umřít…
    Vím, že o vážných věcech se nevtipkuje, ale jako „dokonání“ situace mi to připadá trefné a hlavně nesmírně krutě dopadající na manželky a všechny děti… 🙁

    Ale na druhou stranu vzpomeň si na generaci našich prarodičů – můj jeden děda je z 5 děti, druhý děda z 9 dětí, atd. Dřív i u nás bývalo běžné mít víc dětí a rozhodně v žádném luxusu nevyrůstaly… Zkrátka kombinace jiná doba (taky možná jiný kraj, jiný mrav), nedostatek informací o sex. životě a ochraně, absolutní absence tolika druhů antikoncepce (předpokládám, že se používala pouze přerušovaná soulož – možná, nebo kondom – možná). A pak bych asi zmínila tu zodpovědnost (zajména dnešních) rodičů, kteří opravdu před tím, než si děti pořídí, zvažují, zda jsou schopni je zabezpečit – uživit, obléknout, dopřát jim hračky, možná i dovolené, ale taky vzdělání nebo výpomoc s vylétnutím z hnízda za pár let…

  • bovinkabovinka
    bovinkabovinka

    Babofko, děkujem za nové informace.

  • pokud souhlasíš, nechám tě na seznamu (stejně jako ostatní adopt. rodiče) celý tento školní rok. Jak už bylo dříve řečeno, každý má jiné fin. možnosti, někdo přispěje jednou vyšší částku, někdo menší, někdo přispěje vícekrát. Je to na každém zvlásť.

  • Padmé

    Babofko, děkuji Ti za Tvůj příspěvek. Je moc fajn, že se to takhle pěkně daří, jsem tomu ráda, páchat dobré skutky, to je moje.:-))))))

    Jinak se musím přiznat, že teď se mi honí hlavou ještě více otázek než předtím. Ale Ty mi na ně asi neodpovíš…
    Například: jak může někdo zplodit tolik dětí, když nemá na to, aby je zabezpečil alespoň tím nejzákladnějším způsobem?

  • lnori

    Prosímtě, odeber mně ze seznamu adoptivních rodičů. Já už jsem přispívat přestala

  • Lien, je to evidentně stará fotka. Nové najdeš pod jeho profilem a nebo zmenšenou ve zvýrazněném prvním odstavci 😉

  • Lien

    Babofko, já to tolik nesleduju, možná už jsi to vysvětlovala, ale proč ten chlapec na fotografii vypadá tak na 12, když Thiernovi je už 18let? Je to stará fotka, nebo vypadá tak mladě?

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist