Moje zkušenost s nadací TruckHelp

Rubrika: Pomoc

Ráda bych se s vámi podělila o náš příběh, který se odehrál před pár lety. Snad pomůže i někomu dalšímu, kdo má v péči děti či dítě, jejichž rodič byl řidičem nákladních vozidel a autobusů z povolání a stal se obětí dopravní nehody při výkonu svého povolání.

Jsem ze 3 sourozenců, mamka zemřela v roce 1998 na rakovinu a mladší bratr byl zavražděn v roce 2000. Zbyl mi tedy jen nevlastní otec a nejmladší bratr. V roce 2005 v červenci pracoval otec jako řidič nákladního vozu Avia a při jedné jízdě zemřel při bouračce, kterou zavinila nešťastná náhoda, šlo o čelní střet s autobusem. Ve voze s ním tenkrát jel i můj bratr Pavel, kterému tenkrát bylo 13 let.

Bratr zůstal naštěstí na živu ale z nehody si odnesl velké trauma, protože policisté i záchranáři ho nechali stát a on se díval, jak mu otce vyprošťují a ohledávají.
Okamžitě jsme si s manželem vzali bratra do péče.

Zhruba 4 měsíce po nehodě se nám ozvala jistá nadace s tím, že nám pomohou. Moc jsem tomu tehdy nevěřila, protože po tom neštěstí vykřikovala spousta lidí, že pomohou a nikdo nakonec nepřišel.

Nebylo to jednoduché, protože bratr ze začátku neměl ani moc oblečení a sirotčí důchod byl v nedohlednu a zastaven byl i ten po matce, než soud vydal předběžné opatření.

Pozvala jsem tedy dámy z nadace k nám. Ony se nás vyptali na pár věcí, vyplnili jsme s nimi nějaký dotazník a řekly, že se ozvou.
Pro mně to tím skončilo, protože jsem si říkala, že už o nich víc neuslyšíme. To byl ovšem veliký omyl…

Už na Vánoce 2005 od nich bratr dostal dárky. Na jaře 2006 ho vzali na nákup oblečení za cca 5.000 Kč, z naší kapsy nešlo naprosto nic. Také mu začali pravidelně posílat 1.500Kč každý měsíc až do ukončení studií v 19 letech.
V létě téhož roku s nimi měl jet bratr na dovolenou, ale nejel jen on jela jsem i já jako jeho opatrovník a naše tehdy 4 letá dcera Karolínka.
Dovolená byla na Lipně ve Frymburku v hotelu Oáza. Vše jsme měli hrazené krom pití a na to jsme nakonec dostali kapesné. Překvapilo mě, kolik tam bylo maminek s dětmi a všichni přišli o tátu a manžela.
Celý týden byl nabitý akcemi, soutěžemi, výlety. Byli jsme na Hluboké, ve voskovém muzeu v Českém Krumlově, proběhla i plavba parníkem. Skvělý týden, kdy se dalo aspoň na chvíli zapomenout na to zlé.

Rok na to jsme jeli na Slovensko pobyt byl v krásném hotelu, navštívili jsme skanzen v Martině, hrad Oravu, aquapark Tatralandia. Bylo to skvělé. To byl poslední rok, kdy jsem jela. Rok nato jsem dělala masérský kurz a ten další se nám narodila Verunka. Pavlík s nimi byl poté i v Chorvatsku u moře a byl i týdenní pobyt ve Westernovém městečku.
Ty nákupy nejsou běžné, ale Pavel byl oboustranný sirotek a oni se tak rozhodli a nám to moc pomohlo.
Díky nim měl Pavel ten zbytek dětství opravdu pěkný, i když rodiče samozřejmě citelně chyběli.

Takto postiženým rodinám opravdu pomáhají – finanční, popřípadě jiná hmotná či nehmotná pomoc dětem a rodinám, pozůstalým po obětech dopravních nehod řidičů z povolání nákladních vozidel a autobusů, kteří se stali obětmi dopravních nehod při výkonu svého povolání.

Snaží se pozůstalé vyhledávat sami, ale ti s nimi kolikrát nechtějí mluvit, myslí si často tak jako my, že chtějí peníze nebo bůh ví co, ale opak je pravdou.

Milé maminky, pokud znáte rodinku s dětmi, která se po takovéto tragédii vzpamatovává, upozorněte ji na nadaci,  případně samy nadaci kontaktujte.

Pokud je některá z vás v takové situaci, nebojte se, nejde o žádné žebrání. Na pomoc máte nejen vy, ale zejména vaše děti právo. Kolikrát taková maminka na dovolenou nemá peníze a takto si ji i s dítětem užije,byť tady u nás v Čechách, ale má možnost si odpočinout a popovídat si se stejně postiženými ženami a ono je potom na tom světe hned lépe.

Internetové stránky nadace TruckHelp najdete na adrese www.nadacetruckhelp.cz.

Fotky bohužel nemám ale na stránkách nadace jsou v sekci Jak pomáháme > Cestujeme  fotky z dovolených od roku 2005 do loňska. Bratr se jmenuje Pavel Vobořil, najdete ho tam v sekci Komu pomáháme. Když sjedete dolů, jsou tam fotečky děcek, kde pomoc byla ukončena. Jen abyste věděly, že to není výmysl.

No a kdo mě trošku zná alespoň z fotek, ten mě na dovolených 2006 a 2007 objeví 🙂 a pomůcka pro ostatní – jsem ta největší, jen bohužel ne do výšky, ale do šířky…

Napsal/a: knizkova8

Toto taky stojí za přečtení!

Tipy na dárky pro děti podle věku – zabaví se a rozvinou dovednosti

Lámete si hlavu s tím, co potěší nastávající, novopečené či už ostřílené rodiče, respektive jejich děti? Přečtěte si naše

Čtu dál →

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (10 vyjádření)

 • spulkin

  Opravdu skvělá nadace, jen doufám, že takové situaci nebudu sama čelit! Všem budu držet palečky!

 • bohuzel u nadace truckhelp nefunguje transparentni ucet, invalidi, kteri odvadeli 500,–/mesicne nad ramec tunelovanych prispevku obzalovanymi osobami z besico real s.r.o. jiz nejsou, coz bohuzel jiste poznaly i deti sponzorovane touto nadaci – nejsou penize, jak uvadi truckhelp na svych strankach. firmy s nazvem besico … zmenily sidlo – z prahy 10 do berouna. proc asi? kvuli obstavenym nemovitostem financnim uradem a policii? jiste spolehliva nadace pro pomoc bezmocnym detem v nouzi.

 • knizkova8

  Anonymní kdyby jsi si pořádně přečetl můj článek,věděl bys,že se s rodinkami jezdí na dovolené,to se platí z darů,dále se na dovolených rodinkám platí veškeré vstupy,většinou se peníze vyberou,či se rovnou platí kartou. Dále se dětem kupují dárky k Vánocům,narozeninám a za vysvědčení,opět ve většině případů platba kartou. Těch dětí není zrovna málo a nám opravdu pomohli.Kdoví kdo vlastně jsi,co jsi za člověka,když nejsi ani natolik slušný a nenapíšeš příspěvek pod nickem s profilem. Ono pomlouvat ty co pomáhají a sám sedět na zadku a kafrat by uměl každý,hlavně že vidíš dovnitř nadace.

 • danasi

  Pokud sis anonymní přečetl tento článek, tak by tě třeba napadlo, že onen víběr je proto, aby třeba koupili hračky k vánocům, či k narozeninám. Kdyby tam byla platba kartou v hračkárně, asi by jsi kafral, že jsi byli nakoupit pro sebe. Nebo třeba potřebovali peníze, aby mohli koupit oblečení jako bratru pisatelky.

  Problém se zaměstnání invalidou není jen u nějakých firem, ale celkově. A to samé bych mohla namítnout, že mají prohlém zaměstnat ženy mo mateřské. A dozorčí rada, či jiná velká společnost si většinou odhlasuje předem své jednání. A vžádném případě to není problém nadace.

  Kdo chce psa bíti, hůl si vždy najde. I kdyby pomohli jen někomu, hlavně že nadace pomůže.

 • Anonymní

  jak jsem se dival, tak dost firemnich prispevatelu je z okruhu firem spjatych s konglomeratem firem besico a verve invest a bohuzel s lidmi, kteri meli/maji problemy s policii ohledne zamestnavani invalidnich pracovniku a sponzorovani politickych subjektu. napr. v besico real byvala praxe, ze dozorci z rad invalidnich zamestnancu museli bez odmluvy odevzdavat cast prijmu na nadaci truckhelp. slechetne konani? a kdyz se podivate na transparentni ucet, tak zjistite, ze tam jsou i vybery hotovosti pomoci platebni karty, takze stejne nevite kam ty penize jdou.

 • danasi

  Koukala jsem na trasparentní účet. Měsíčně dětem přerozdělí cca 53000,-Kč. Líbí se mi i to, že když mají špatné známky mají snížené peníze, aby je nějak motivovali a nebrali to jako samozřejmost. Koukala jsem na větší částky a jistě je tam dost majidelů, či jmen firem s přepravou.
  Od mého manžela tam není, ale jeho zaměstnanci mají založené pojištění, které jim platí měsíčně majitel a dává jim 1500,-Kč každému. Takže kdyby něco jsem tam uvedaná, že dostanu peníze. A další věc je ta, že je to se spořením, a kdyby manžel odcházel dostane peníze z toho spoření a může si dělat s tím co chce. A když tam vydrží do důchodu překlopí se mu to na měsíční renty.

  Sama vím jaké to je, když živitel skončí upoután na lůžko (také bych tenkrát uvítala pomoc). V roce 2000 měl manžel autonehodu, kterou nezavinil. Tehdy mi v nemocnici na trauma řekli, že zůstane na vozíku. Manžel se s tím ale nesmířil a postavil se. Sice špatně chodí, rok byl na invalidním. Pak zavedli bodový systém a přišel o něj. Vrátil se tedy k ježdění. Bez léků na tišení bolesti se sem tam neobejde. A bohužel i některé kamiony musí odmítat, protože mu nedělá dobře sezení v tomto typu (nechci jmenovat, abych neublížila). Našel zaměstnavatele, který toto pochopil. Také nemůže jezdit s plachtou, tam se hodně skládá a rozkládá plachta a musí se všemožně skákat a to mu na sešroubovanou páteř také nedělá dobře. ALE ŽIJE a to je hlavní.

 • knizkova8

  Danasi moc děkuji. Ano i troška pomůže. Hlavní věc,je že pomáhají obři jako je Mercedes či Volvo a spousta majitelů MKD

 • Marinada

  Smekám!

 • meggi41

  Klobouk dole,nejen k Tvemu zivotnimu pribehu….
  A pomahat se sratka ma,neni to zadna ostuda a i ten nejvetsi“borec,bohac,ci dite stesteny“muze take KDYKOLIV nejakou pomoc potrebovat…

  Danasi,hezky,co vic rict 😉

 • danasi

  Bratra jsem na fotkách našla, ostatní společné jsou dosti malé a já slepoň na dálku jsem tam žádnou největší do šířky nenašla. Tak nepřeháněj jo:-)
  Jelikož je manžel řidič v MKD a nadace má stejnou banku jako já, zadala jsem trvalý příkaz na platby. Bohužel víc jak sto nemohu dát, ale doufám že i ta má troška pomůže.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist