Milá Sandro,

Rubrika: Co, kde a jak na VD, Pomoc

… právě tak začíná náš první dopis adresovaný Sandře, který jsem včera odeslala do Humanistického centra Dialog, spolu s párem drobností. Českou i anglickou podobu odeslaného dopisu si můžete nyní přečíst. Velmi bych na tomto místě chtěla poděkovat Piškotce, která přiložila ruku „k dílu“, tedy našemu projektu a obě textace jsou jejím dílem. Jak se svého úkolu zhostila, můžete nyní sami posoudit. Za sebe si ale troufám tvrdit, že na jedničku…

Milá Sandro,

dovol nám, abychom se ti představili a napsali také pár řádků o naší zemi. Jsme skupinka 57 maminek a tatínků, kteří máme své děti, ale společně jsme se rozhodli podpořit ve vzdělávání také jedno děvčátko a jednoho chlapce z Afriky, a tím děvčátkem jsi se stala ty. Všichni pocházíme z různých koutů České republiky a dovol nám, abychom ti naši malou zemi trochu přiblížili. Česká republika se nachází ve střední Evropě, daleko od vás a bydlí zde na 10 milionů obyvatel. Naše děti u nás navštěvují mateřské školky, kde si hrají, zpívají, učí se malovat, tancovat. V 6 letech nastupují do základní školy a tam se už učí číst, psát, počítat, učí se o přírodě, o naší Zemi a její historii. V naší zemi mluvíme jediným jazykem a tím je čeština. Používáme ho všude – na úřadech, doma, ve školách a mezi kamarády. Ve škole se ale naše děti učí i jiným jazykům – většinou anglicky nebo německy.

Máme velkou radost, že můžeme pomoci v tom, aby ses i ty mohla naučit ve škole spoustu věcí jako naše děti a že ti můžeme posílat dopisy a dárečky. Pro tentokrát posíláme alespoň maličkost v podobě trička a pastelek s motivem Krtečka – nejoblíbenější pohádkovou postavičkou českých dětí, a tak doufáme, že se bude líbit také tobě.

Chystáme pro tebe také naši společnou fotografii, abys věděla, jak vypadáme a že i v tak maličké zemi na tebe spousta tvých přátel myslí. Budeme všichni moc rádi, když nám namaluješ nebo i napíšeš něco o sobě a své rodině. Budeme se moc těšit.

S pozdravem…

Dear Sandra,

let us introduce ourselves and write something about us and our country. We are a group of 57 mums and dads who have got their own children, but we decided together to give support to one girl and one boy from Africa in their education, and you are the little girl that has been chosen. We all come from different regions of the Czech Republic and please let us tell you a few details about our country. The Czech Republic is situated in the Central Europe, very far from you and has a population about ten million inhabitants. Children in our country attend maternity schools where they play, draw, learn singing and dancing. At the age of six they begin to attend primary schools and there they learn how to read, write, count, they learn about nature, about our country and its history. The only language spoken in the Czech Republic is Czech. We use it everywhere – at the offices, at home, at school or among friends. Our children can also learn some foreign languages – mostly English or German.

We are all very pleased to be allowed to help you this way to start attending your school in your country and learn so many things as our children here in our country and we are also very happy to be allowed to write letters to you and send some little gifts. For this time we have chosen a T-shirt and coloured pencils with a picture of „The Little Mole“ – which is the popular fairytale character for the Czech children, so we hope you will like it very much.

We are soon going to send our common photo to you so that you know what we all look like and that you know that even in this small country you have so many friends who think of you. We will all be very pleased if you draw us a picture or write to us something about you and your family. We are looking forward to it.

Lots of love…

Možná si teď kladete spousty otázek. Proč právě takový dopis? Proč právě tyto dárečky? Proč ne jiné? Proč jen tak málo dárečků? Proč…?

Na počátku stál email od koordinátorů z Humanistického centra Dialog s jasně definovanými pravidly pro zaslání dopisu do Keni. Budu citovat alespoň jeho podstatnou část:
„Chystáme se do Keni a letecká společnost Turkish Airlines se kterou poletíme, nám umožnila vzít s sebou několik kilo nadváhy. Takže bychom s sebou chtěli kromě nastřádaného zdravotnického materiálu odvést také dárky pro naše adoptivní děti. Proto všichni, kteří máte zájem svým adoptivním dětem poslat malý dárek, dopis, obrázek či fotku, máte příležitost! 🙂 Vzhledem k omezené váze a velkému množství dětí, jsme hmotnost a velikost jednoho dárku nuceni omezit na obálku A5 (rozměr 16,2 x 22,9 mm) a váhu 200 gramů. Větší opravdu nejsme schopni odvést, protože adoptovaných dětí stále přibývá a my chceme být spravedliví a dovést každému dítku aspoň něco.“

foto
Na přiložené fotografii tedy vidíte vše, co se mi podařilo vecpat do stanovené obálky A5 a váhového limitu. A jak už jsem zmiňovala v předchozím článku, koordinátoři přivezou nazpět dopisy a výkresy od dětí! Věřím, že přivezou i první Sandřin vzkaz pro nás…

A protože se říká, že „víc hlav víc ví“, těším se na vaše nápady, tipy, návrhy. 57 hlav je pořádnej brainstorming, a tak předpokládám, že tady padne tolik nápadů, že je nebudeme schopni všechny zrealizovat minimálně do Sandřina (jak jinak než úspěšného!) ukončení školní docházky!!! 🙂

Co určitě nesmí chybět v příštím dopise za informace? Co navrhujete za dárečky při příští příležitosti? Pište, pište, pište.

Napsal/a: babofka

Toto taky stojí za přečtení!

Tipy na dárky pro děti podle věku – zabaví se a rozvinou dovednosti

Lámete si hlavu s tím, co potěší nastávající, novopečené či už ostřílené rodiče, respektive jejich děti? Přečtěte si naše

Čtu dál →

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (43 vyjádření)

 • Ivča a Domča
  Ivča a Domča

  Babofko, díky za oznámení:-)
  Jen myslím, že ta propiska je s opičkou, teda aspoň jsem v tom tu opičku viděla:-)Ale to je jedno:-)

 • a/nebo Thiernovi a bojíte se, že pošlete to samé, hlásím, že už tady mám první zásilku od Ivči a Domči.
  Pro Sandru poslala růžový polštářek s koníkem, růžové tričko Disney princezny, leporelo s Krtečkem – Narozeniny, 5x zápisník (Witch, Teddy, Špiónky), růžovou plyšovou propisku s prasátkem, pravítko s Ferdou Mravencem , řetízek s modrým přívěskem (kytička a motýlek).

  (Ivčo, tímto konečně zahlašuji, že balíček došel v pořádku a omlouvám se za zpoždění! 😉 )

 • díky za vaši nabídku a posílám vám do OV svoji adresu. Po dohodě s Petrou, která je zavalená vším možným, jsme se dohodly, že máte-li zájem cokoli Sandře poslat, pošlete to na moji adresu, všechno dám do jednoho balíčku, Piškotka snad zase sepíše nějaký pěkný krátký průvodní dopísek a vše společně odešlu do Keni.
  OK?

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist