Dopis od Tracey – pro všechny adoptivní rodiče VD

Rubrika: Co, kde a jak na VD, Pomoc

Ahoj všem adoptivním rodičům,
tak máme první dopis od Tracey od chvíle, kdy jste se stali společně s námi jejimí rodiči.
Je to dopis který psala na začátku srpna, tedy ve chvíli, kdy ještě netušila že má adoptivních rodičů více – dopis je tedy stále adresovaný nám…

TraceyNavíc ještě v té době měla před závěrečnými zkouškami. V diskutárně jsem už psala, že máme informaci, že Tracey se sama rozhodla opakovat ročník, měla pocit, že není dobře připravena a chtěla mít větší šanci na následné přijetí na střední školu.

Přikládám i čerstvé fotografie + skeny originálů, kdybyste kterákoliv z vás měla nějakou zásadní poznámku k překladu, klidně to napište. Dopisy mi překládal bratr, který se sice AJ učí, ale rozhodně není profík 😉

Mluvím o dopisech. První psala Tracey, druhý její tatínek 😉

Takže:2.srpna 2009

Drahá Lenko,
jak se v České republice máte? Jak jde život a jak se má tvoje rodina? Tady v Kenya a na ostrově Rusinga se máme dobře.
Mojí rodině se nevede vůbec špatně. Můj mladší bráška začal mluvit a ptá se na spoustu otázek. Stále se mě ptá, kde bydlíte, ale nedokážu mu to dobře vysvětlit. Je zmatený. V jeho věku tomu ještě nerozumí. Někdy mu ukazuji fotografie, které jsi mi poslala a taky tebe a (jméno manžela), naše vzdálené rodiče. On je velmi zábavný kluk.
V tuto dobu bývá v Keni problém s jídlem, hlavně s kukuřicí. Zasadili jsme dobře, ale pršelo ještě dřív, než jsme vůbec zasadili. Proto jsme nesklidili celou úrodu. Můžeme si ale dát rybu, protože žijeme nedaleko jezera. Naše lokalita je tvořena vodou z jezera Victorie, také proto se náš kraj jmenuje ostrov Rusinga.

TraceyVelmi moc ráda hraji fotbal a také velmi ráda hraji volejbal a taky mám ráda plavání. O víkendu jdeme k jezeru plavat. To je velmi příjemné. Moji rodiče jdou vždycky domů a my se jdeme k jezeru společně koupat. Něco o fotbalu. Já jsem ve škole v dívčím fotbalovém družstvu a opravdu si hru užívám. V březnu jsme hráli další školní zápas a skórovali jsme 2:1.
V tuto dobu nám zbývá už jen pár týdnů, než školu zavřou a začnou nám od srpna prázdniny. Snad jsme dobře připraveni na zkoušky.
Ve třídě je nás 38. Děvčat je 21 a kluků 17. My se snažíme pracovat poctivě, tak aby jsme mohli jít do další třídy. Doma je to ale někdy dost těžké, učit se dobře. Můj otec má dům, ve kterém není mnoho pokojů, kde bych se mohla dobře učit. Můj otec se snaží mi dát čas na četbu, ale někdy má hosty a oni pak v nějakém pokoji mluví. Já to chápu, ale chtěla bych dostat alespoň jeden den nějaký prostor, tak abych se mohla dobře učit.
Máme doma nového psa, jmenuje se „Mungiki“. Tento pes hrozně moc rád honí v křoví zajíce, ale nezabíjí je. Tento pes nám také pomáhá, když nám někdo v noci vleze do naše domu. Máme také kočku nazvanou Lucy. Tahle kočka zabíjí všechny krysy v domě a máme ji také moc rádi. Teddy (pozn. to je bráška) má velmi moc rád naše zvířecí miláčky.
A jak se daří Haničce? Myslím, že ona je teď velká holka. Je moje sestřička a já ji mám moc ráda. Pošli mi nějaký Haniččin obrázek. Ať ji můžu vidět. Jak se daří mému otci (jméno manžela)?
Dovol mi poslat srdečné pozdravení tvým rodičům, přátelům, příbuzným a ze všeho nejvíc (jméno manžela). Můj otec, matka, bratr a babička vám posílají mnoho pozdravů. Máme vás všechny moc rádi.

Vaše Tracey Akinyi Okoth

dopis od Tracey
dopis od Tracey
Traceyino vysvědčení


Drahá Lenko,
tento dopis tobě píše Traceyin otec. Jak se máte v České republice? Tady v Keni to zkoušíme zvládat. Jaké je počasí ve vaší zemi? Příliš zima nebo příliš horko? Doufám, že to ale není příliš špatné. Tady, v naši zemi, je to nyní hrozné. Je tu hrozné horko a vůbec neprší. Dobrý měsíc byl květen. Úroda, která byla zasazená v březnu, částečně nevzešla, protože byl nedostatek deště. Právě teď ještě zvířata prochází těžkým obdobím. Děkuji Bohu, že máme dostatek vody v našem jezeře, kde mohou zvířata chvilku pobývat.
Naše malá holčička Tracey je v pohodě. Ona se ve škole opravdu snaží. Všiml jsem si, že se o hodně zlepšila a jestli takhle bude dále pokračovat, jsem si jistý, že postoupí na lepší střední školu.
Má dobré knížky na čtení a další nutné učební materiály. Děkuji tobě a (jméno manžela) za projevenou snahu. Dostala nejlepší věci v jejím životě. Doufám, že vám Tracey napsala, že má malého brášku Teddyho. Tento malý chlapec, je taky v pohodě a brzo začně chodit do školy. On chce vždy s Tracey do školy chodit a proto cítíme, že by jsme mu měli povolit doprovázet svoji sestru. Tak se může začít učit a hrát si se svými vrstevníky.
Jako rodina jsme vždy štastní, když čteme dopisy od tebe a díváme se na tvé obrázky. Jak se daří tvé malé holčičce? Doufám, že velmi dobře. Traceyina maminka a babička posílají mnoho pozdravů tobě i tvé rodině.
Teď je v celé zemi velký nedostatek jídla, protože je nedostatek deště, ale jsme přesvědčeni, že to Bůh uvidí a že to tak nenechá.
Žehnám tobě, tvé rodině, tvým přátelům a ještě tvé zemi.

Traceyin otec Dan

dopis od táty Tracey
dopis od táty Tracey


Tak toliko zprávy od Tracey a její rodiny. Jsou to skvělé zprávy, jen se přiznám, že mám dost smíšené pocity ohledně Teddyho. Mám skoro pocit, jakoby počítali s tím, že zaplatíme školu i jemu? No snad má ještě čas… zkusím zjistit nějaké přesnější informace o Teddym.

Mějte se krásně a budiž jsou pro vás tyto řádky stejným pohlazením jako pro mě a moji rodinu.

Lenka

Pozn.redakce: Dopisy, vysvědčení i fotky jdou kliknutím zvětšit v novém okně.

Napsal/a: Lenčáč

Toto taky stojí za přečtení!

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Tipy, jak zabavit děti na zahradě v zimě i v létě

Zahrada je pro děti osobitým útočištěm, kde mohou stále něco nového objevovat. Stačí pár vychytávek, nezbytných komponentů i vhodný

Čtu dál →

Tipy na dárky pro děti podle věku – zabaví se a rozvinou dovednosti

Lámete si hlavu s tím, co potěší nastávající, novopečené či už ostřílené rodiče, respektive jejich děti? Přečtěte si naše

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (9 vyjádření)

 • lékárna

  Leni, díky moc, že jsi zveřejnila dopisy i foto i když zatím bylo určeno Vaší rodině.Myslím, že se rodině Tracey na jejich poměry daří dobře a jsem ráda.Dopisy byly přeloženy dobře,poděkuj bratrovi.Pokud by jste děvčata potřebovaly něco přeložit do AJ nebo z AJ ,tak můj syn je překladatel a dcera učí AJ na stř.škole.

 • bovinkabovinka
  bovinkabovinka

  Hrozně díky za to, že jdou fotky zvětšit. Já do toho mžourám, jak blázen vždycky:-)
  Jinak Lenčáč, měla bych jeden dárek- deník na zámek. Co myslíš?

 • Lenčáč

  Není zač… rádo se stalo 😀

  Jen teda ty fotky… no ony už z Keni přicházejí v takovéto kvalitě… a to sem se to snažila ješt i malinko vylepšit… jako zaostřit odstranit šum a tak…
  Kdyby náhodou někdo váhal tak na té první fotce je Tracey hned ve předu v tom svetýrku jak kouká do knihy 😀

  Brzy začnu psát další dopis pro ni a také pomalu přemýšlím nad vánočním dárkem… je nejvyšší čas. Po tom co jsem zjistila že hraje fotbal (je to pro mě novinka, nikdy se nezmínila) přemýšlím normálně nad kopačákem 😀

  Vím že na setkání se o tom někteří „rodiče“ bavili a bylo jim řečeno že to není problém akorát se to posílá vyfouknuté. Kdyby chtěl někdo něco Tracey také poslat tak prosím napiště… aby se to řešilo co nejdříve, to víte pošta 😀

  babofka a teď dotaz nejspíš na tebe… pokládám za samozřejmost že nákup, zabalení (před tím samo nafocení a zveřejnění) včetně odeslání dárečku pro Tracey zařídím já. Kdyby však někdo chtěl přispět předpokládám že by to nebyl problém.. myslím teď spíš finanční obnos, např na poštovné nebo další dárečky…myslím tím přispět přes VD účet… je to možné?

 • Anonymní

  Bovinko (i ostatní), fotky jsem po konzultaci s Petrou teda přidala tak, že je můžete kliknutím zvětšit a pořádně si ji prohlédnout :o)
  Jen ta perexová teda nejde, ale ta je podobná jako ta první velká…

 • Díky za nové zprávy a za dopisy :-))

 • Piškotka

  Krásné a moc zajímavé čteníčko!

 • Padmé

  Leni, děkuji za zprávy a za dopisy.

 • bovinkabovinka
  bovinkabovinka

  Lenčáč, moc díky za dopísek tebou předaný. Je to stejně super.
  Mikro dotaz, nešlo by fotečky Tracey taky udělat tak, aby se daly zvětšit?

 • Lenčáč, díky za zprávičky…
  Docela mě zaujalo v dopise, že hraje Tracey fotbal a zaujalo mě i to plavání…

  Zrovna dneska jsem na ty naše Keňánky vzpomínala, když jsem viděla krátké záběry z Keni – tuším na ČT 24. Sucho, vyhublá a chcíplá zvířata a nádherné žirafy… A tady sníh, mráz, kalamita… 🙂

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist