Diagnóza – rozštěpová vada obličeje

Rubrika: Pomoc, Vývoj dítěte

Umíte si představit chvilku, kdy při ultrazvukovém vyšetření lékař prohlíží vaše miminko, pak se sonda zastaví v jednom místě… několik okamžiků nekonečného ticha, pevnější přitisknutí sondy – snímek, o pár centimetrů dál – snímek, ještě trochu gelu a kroužení v místě, kde má vaše děťátko hlavičku. Pak se lékař otočí, podívá se vám krátce do očí a oznámí, tak jak mnoha jiným před vámi, že vaše miminko má v obličeji patrný rozštěp… Díváte se na monitor a máte pocit, že přišel konec světa.

Asi takto prožila oznámení této diagnózy většina z nás, rodičů dětí s rozštěpovou vadou obličeje. Obdobný pocit prožili i rodiče, kteří uviděli poznamenaný obličej svého dítěte v porodnici, aniž by tušili, že vývoj miminka v těhotenství neproběhl tak jak měl. Stala se chyba. Chyba hned v prvních týdnech, kdy žena možná měla jen podezření, že je těhotná nebo ji to ještě ani nenapadlo. Ve chvíli, kdy děťátku srůstal obličejík, se něco přihodilo. Tkáně se nespojily a zůstala mezírka. Mezírka, která už sama nesroste.

Zacelit ji bude muset až zkušený plastický chirurg. Na rtíku zůstane jizvička. Těžké to bude se zuby, s čelistí, která může být rozštěpem zasažena také. I ta se musí spravit a léčba bude trvat až do dospělosti. Někdy je zasaženo i patro. Bez patra se nedá mluvit, sát ani sfouknout svíčku. Naštěstí i mezírku v patře lze zacelit tak, že se děti naučí mluvit stejně, jako ostatní. Snad to trvá déle a vyžaduje více úsilí, ale divíte se?

Jak to všechno prožívají děti? Jsou to chudáčci, jak se na mnohých diskusních fórech dočítáme, jejichž život je trápení plné operací a pobytů v nemocnici? Jak rozštěp vnímají? Co trápí rodiče těchto dětí, čeho se nejvíce obávají? Je potrat při této diagnóze ospravedlnitelný?

Všechny tyto otázky vám zodpoví kratičký filmový dokument „Od rozštěpu obličeje ke šťastnému úsměvu“.

Právě pro vás, vaše přátele i známé ho natočil Šťastný úsměv. Neziskovka, která dětem s rozštěpem pomáhá. Pokud se vám dokument, natočený s nesmírným citem a zároveň vtipem jeho autora – Jakuba Michálka, bude líbit stejně jako nám, budeme vám velmi vděčni za jeho sdílení.

stastny_usmevPokud vás zaujme natolik, že se budete chtít o rozštěpech dozvědět více, nahlédněte na náš web:

www.stastny-usmev.cz

Občanské sdružení Šťastný úsměv

Pomáháme dětem s rozštěpem obličeje projít léčbou s úsměvem.

Napsal/a: Šťastný úsměv

Toto taky stojí za přečtení!

Jaké vybrat odrážedlo pod stromeček?

Chcete mít ze svého potomka vášnivého cyklistu? V určitém věku už nestačí jít příkladem. Vlastní dvoukolé odrážedlo, které je jedním

Čtu dál →

V jakých lázních vám zajistí hlídání pro děti?

Touží vaše srdce po lázních, ale říkáte si, že děti jsou pořád ještě malé, tak vám nezbývá než o

Čtu dál →

Dětský svět v zahradě? Vsaďte na bunkr, hmyzí hotel nebo malé hřiště

Hledáte recept, jak děti vylákat na zahradu, aby se vydováděly na čerstvém vzduchu a měly jste je přitom na

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (2 vyjádření)

  • Anonymní

    Jsem maminkou synka s roštěpem,za cca měsíc nás v 6,5 měsících čeká druhá operace, patro. doufám, že potom, už to vše bude jen lepší a lepší. chce to velkou trpělivost a já chci moc a moc poděkovat štastnému úsměvu, já se na jed´jich stránkách vždy dozvím hodně nových a potřebných informací o roštěpech.

  • bamiska

    obdivuji dětičky, rodiče i lidi které jim pomáhají…přeji vše dobré a hlavně aby „se tyto situace“ musely řešit co nejméně….je moc dobré, že už to řešit jde když se tohle vyskytne…

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist