Asociace neúplných rodin, o. s. zahájila svou činnost

Rubrika: Pomoc

LOGO_ANRV únoru 2011 zahájila svou činnost Asociace neúplných rodin, o. s. Sdružení vzniklo jako reakce na dlouhodobou nečinnost vlád České republiky v oblasti podpory členů neúplných rodin, dětí, samoživitelek a samoživitelů i zájmů druhého rodiče.

Cílem sdružení je podle předsedkyně asociace, paní Lucie Asenové, v první řadě zlepšení vymahatelnosti práv dětí a obou rodičů, která jsou dána stávající legislativou České republiky.
„V současné době velmi často nedochází k naplňování práv dětí, samoživitelek, samoživitelů, ani druhého rodiče. Díky dlouholetému nezájmu všech vlád, státních orgánů a institucí o systematické řešení, dochází k tomu, že se neúplné rodiny propadají do chudoby, která jim neumožňuje důstojný a spokojený život.“ vysvětlila Lucie Asenová, zakladatelka ANR, o. s.

Za tímto účelem asociace zřídila informační portál www.asociaceneuplnychrodin.cz.

V druhé řadě se snažíme o změnu a úpravu stávajících zákonů ve prospěch neúplných rodin, které budou srovnatelné s legislativou vyspělých států Evropské Unie.

„Jiné sociálně ohrožené skupiny, jako jsou důchodci, zdravotně postižení, Romové či homosexuálové, mají své organizace a spolky, prostřednictvím kterých lobbují za svá práva. Samoživitelky a samoživitelé takovou možnost nemají vzhledem k časovému vytížení způsobeným péčí o rodinu jen s jedním dospělým.“ dodala Mgr. Patricie Dolanská, manažerka pro právní otázky ANR, o. s.

V ČR žije v současné době na 560 000 neúplných rodin, z nichž téměř polovina žije pod hranicí chudoby. Průměrná výše zákonné vyživovací povinnosti (alimentů) v roce 2010 činila 1 600 korun měsíčně na dítě a měsíc, což nepokrývá ani třetinu nákladů na nezaopatřené dítě, stanovené Českým statistickým úřadem. Nehrazení zákonné vyživovací povinnosti je v České republice třetím nejčastějším trestním činem. Ročně je podáno na 10 000 žalob pro nehrazení výživného druhým rodičem, tzv. povinným.

Idea sjednocení organizací a jednotlivců do Asociace vychází z přesvědčení členů sdružení, že nelze na legislativní a exekutivní úrovni nadále ignorovat demografický vývoj. Každé druhé manželství se rozvádí a stále více dětí se rodí mimo manželství. Všeobecně přijímaný názor politiků i široké veřejnosti, že ženy si mohou za svůj neúspěch v manželství samy a vysávají kapsy sociálního systému a otců dětí, je nadále nepřijatelný.

Asociace neúplných rodin, o. s. ale apeluje také na zlepšení pozice druhého rodiče, tj. na potřebnost a možnost většího zapojení otců do výchovy dětí i po rozvodu manželství.

Proto byly ke členství v Asociace přizvány i organizace, které se dlouhodobě zasazují o práva otců.

„Do současné chvíle existovaly dva tábory – tábor otců a tábor matek. Oba prezentovaly své názory bez možnosti vzájemné konstruktivní diskuse. Právě tu nám umožňuje vznik zastřešující organizace, kterou je Asociace neúplných rodin.“ řekla Lucie Asenová.

¨

Návrh Asociace neúplných rodin, o. s. na úpravu Zákon o rodině a soudní praxe z něj vyplývající

1)    Valorizace ZVP
Žádáme, aby byla zákonem upravena valorizace ZVP podobně, jako je tomu v případě důchodů.

2)    Splácení a úročení ZVP
Žádáme, aby dlužné částky ZVP byly úročeny stejně, jako je tomu u ostatních dluhů.
Rozsudkem soudu musí být určen dlužníkovi splátkový kalendář a stanovena výše splátek.

3)    Podíl dítěte na životní úrovni rodiče
Žádáme, aby povinný rodič pravidelně předkládal doklady o výši svých příjmů, neboť často dochází ke změně příjmu povinného, aniž by toto bylo zohledněno při úpravě výše ZVP.

4)    Změna zákona umožňující při výkonu trestu oddlužení povinného
Žádáme takové legislativní úpravy, které by vedly k tomu, aby v případě, že povinnému je uložen trest za zanedbání povinné výživy, nedocházelo zároveň k jeho oddlužení. Při přeměně původně uloženého trestu (podmíněně odloženého, obecně prospěšných prací apod.) na trest nepodmíněného trestu odnětí svobody se defacto tímto vykonaným trestem dluh maže.

5)    Důkazní břemeno na straně povinného
Žádáme, aby bylo v zákoně ustanoveno, že dokazování nemožnosti hrazení ZVP ve stanovené výši, je na straně povinného. Do pravomocného rozhodnutí soudu o změně nemá povinný právo, jakýmkoliv způsobem, je svým vlastním rozhodnutím měnit.


6)    Náhradní výživné
Žádáme, aby v případě nehrazení ZVP ze strany povinného, přebírala tuto povinnost jeho širší rodina, tzn. např. prarodiče popř. manžel (ka).

Žádáme, aby stát zvýšil svoji pomoc oprávněným při zjišťování pobytu povinného formou dotazů na PČR, ČSSZ, Centrální evidenci obyvatel, Centrální evidenci vězňů apod.

Žádáme, aby stát vytvořil podmínky pro náhradní plnění ZVP pro případy, kdy nebylo možné využít všech výše jmenovaných možností.

Napsal/a: Tisková zpráva

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (4 vyjádření)

  • Byznys Asociace neúplných rodin s alimenty:
    http://www.reverznivyzivne.cz/jiny-pohled-na-vymahani-vyzivneho/

  • Lien

    no jano, to je tedy fakt na mrtvici, myslím, že jsem tu čelta od tebe článek právě o synovi, jak byl někde umístěný kvůli drogám,ale nejsem si jistá, zda byl od tebe a už si ani přesně nevzpomínám, jak to dopadlo, tak jsem ráda, že teď už vím, že je vlastně u „tatínka“.

    Taky jsem rozvedená, mám dceru z prvního manželství, tatínek nemá zájem žádný, o nějaký styk jsem se snažila já, ale vždy slíbil a nakonec nic,tak jsem přestala. Malá chodí alespoň k babičce (matce otce). No a abych se dostala k tématu, dosud exmanžel platil, tak jak jsme se domluvili, ale bohužel poslední měsíc už mi nepřišlo nic a nyní tedy čekám, zda zase platit začne. Moc tomu už nevěřím a jsem zvědavá, jak to budu řešit. Zatím pracuje, tak snad by mu to mohli strhávat z platu. Naštěstí jsem znovu vdaná a mám tedy oporu, ale kdybych byla sama, nevím, nevím, co bychom s dcerou dělaly. Bylo to už i s alimenty dost na hranici. 🙁

  • JanaOss

    Včera byla na fb diskuse o dětech v dět.domovech, o babyboxu atd. Jeden politik mě poučil, že pokud žena odloží dítě, pak je to vina matky(dokonce mě pokáral, že pokud používám termín odloží, jsem špatná matka já). Dále se mi dostalo poučení, že nikdo nemá právo spoléhat na dávky od státu – to byla reakce na mé poukázání na zrušení dávek, které nejsou zákonně kompenzovány správným výpočtem výživného. Mimo to mi ještě vysvětlil, že v USA nemá nikdo žádné dávky na děti. Trochu mimo mísu, ale co chceme od vlád. politiků, že? Takže – vemte své děti, nastěhujte se pod most a živte je trávou – je to vysoce přírodní produkt, trochu proteinů v mouchách a masíčko myšek. Tak asi takhle dopadneme my, co jsme samoživitelky a samoživitelé (otci). K tomu přidám jednu perličku. Na svých 5dětí můj bývalý dluží několik desítek tisíc dodnes. Jednou za neplacení byl trestán. Náš společný nejml. syn se dal na špatnou cestu a já ho musela umístit do ústavu – drogy. Nakonec jsem ho přemístila k otci, jež tvrdil, že je to má vina – no dnes má chlapec podmínečné vyloučení z učiliště, a to je u otce od vánoc. To jen na okraj. Ale u soudu, který syna do otcovy péče odevzdal, jsem si vyslechla¨, že i když mám jen vdovský důchod a vychovávám nejml. syna, měla bych na Petra platit výživné nejméně ve výši 500kč. A to po přečtení všech finanč. pohledávek vůči otci. Podivila jsem se. Nakonec on sám řekl, že výživné nechce, sociálka na tom trvala, soudkyně mě poučila, že pokud budu mít jen brigádu, budu muset těch 500 kč jednorázově zaplatit. Nikdy nikomu otcem nebyl, u soudu podvakrát vědomě uvedl příjem asi čtvrtinový oproti faktu. Uvedl 8,5 tisíce oprtoti 35tisícům – věděl, že to vím, proto odmítl výživné. Tak- a kdo mi teď takovou situaci vysvětlí. Byla jsem to já, kdo se 25 let staral o naše děti, 7 let mi pomáhal druhý muž, který byl dětem vynikajícím otcem – je už 10 let mrtvý, a já dětem těch 10 let obětovala, je mi 45 let a jsem sama, bez přítele, protože jsem neměla na nic čas ani prostor. Bývalý, otec dětí, je potřetí ženatý a dohromady má 8dětí, které se jako on jmenuje, a pár těch, které ne. Ale viníkem všech neúspěchů jsem také já. Přiznám se, že antidepresiva jsou dobrý vynález

  • JanaOss

    Je důležité, že něco takového vzniklo. Je to opravdu nutnost. A zařadila bych do programu ještě jeden bod. Zrušily se některé příspěvky od státu,ale – bohužel – již nejsou kompenzovány z druhé strany, tedy ze strany druhého rodiče. Je doslova směšné až karikaturní, kolik platí druhý rodič, ačkoli mám dost vysoký plat. Rodič, vychovávající dítě, si musí odpustit i nákup bot, jen aby mělo dítě, co potřebuje, často dnes i jen na to, aby se dítě najedlo a mělo střechu nad hlavou. A když takový táta, vydělávající přes ¨20tisíc platí 2-3jstovky a maminka nemá práci, protože buď v okolí žádná není, nebo ji do práce nevezmou, neboť je matka samoživitelka (i když to zákoník práce zakazuje jako diskriminaci) a má malé dítě. Tak to je výsměch. Vychovávající rodič obětuje vše svým dětem a ten druhý často jen kouká, jak se zbavit placení – tak to za správné nepovažuji

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist