Vzduch pod kontrolou

Lékaři doporučují, aby se vlhkost v bytě pohybovala mezi 40 – 50 %. V některých bytech však klesne vzdušná vlhkost až na 20 %. Ze zdravotního hlediska je to naprosto nepřijatelné. Dříve se používaly nádobky naplněné vodou, které se zavěsily na radiátor a vlivem poměrně nízké pokojové teploty se voda odpařovala do místnosti. Tento způsob je však zcela nevhodný…Po jedné návštěvě pediatra, kterého jsme vyhledali kvůli kašli a rýmě, mně pořád vrtala v hlavě myšlenka, zda by nebylo dobré pořídit si zvlhčovač vzduchu.
Bydlíme v panelovém bytě, který je pověstný suchým vzduchem, hlavně v topné sezoně, kdy díky vytápění ústředním topením relativní vzdušná vlhkost klesá a spolu s tím se zhoršuje klima.
Sama žádné problémy se suchým vzduchem nepozoruji, ale děti jsou mnohem citlivější a synovi se v noci špatně dýchalo, takže jsem se snažila sehnat nějaké informace, než se vrhnu na samotný nákup.
Vsadila jsem na osvědčený internet a připravila jsem se, že se budu prodírat spoustou informací jak technických, tak spoustou názorů a zkušeností od majitelů tohoto výrobku.
Ale jaké bylo překvapení, když se na mě tyhle očekávané informace vůbec nehrnuly. Našla jsem sice pár odkazů, ale vesměs se týkali prodejců, kteří uváděli pouze technické parametry, ovšem už bez podrobnějšího popisu či porovnání a doporučení různých typů a značek.

Nakonec jsem něco „objevila“ a pro ty, kteří uvažují o podobné investici tu mám pár základních informací, které se budou při rozhodování jistě hodit.

Lékaři doporučují, aby se vlhkost v bytě pohybovala mezi 40 – 50 %. V některých bytech však klesne vzdušná vlhkost až na 20 %. Ze zdravotního hlediska je to naprosto nepřijatelné. Dochází k nepříjemnému škrábání v krku a zvýšenému pocitu žízně. Sliznice dýchacích cest se vysušují a přidává se dráždivý kašel. Organismus se stává citlivějším a snáze podléhá chorobám z nachlazení. Dalším nepříjemným projevem jsou suché a rozpraskané rty, trpí pokožka těla, vysychá a rychleji se na ní projevuje stárnutí – vrásky.
Suchý vzduch škodí nejen organismu. Trpí jím i zařízení bytu, hlavně dřevěný nábytek, který vysychá více, než je žádoucí.

Dříve se používaly nádobky naplněné vodou, které se zavěsily na radiátor a vlivem poměrně nízké pokojové teploty se voda odpařovala do místnosti. Tento způsob je však zcela nevhodný, protože se ve stojaté vodě množí bakterie a plísně. Ty se dostávají do ovzduší, které dýcháme a tím si přivozujeme zdravotní problémy.
Proti tomu odpařovače, které vodu odpařují, vysokou teplotou zahubí choroboplodné zárodky.
Ale ani ultrazvukové, ani mechanické odpařovače nedokážou dokonale zahubit všechny mikroorganismy. Proto se doporučuje přidávat dezinfekční prostředky.

Zvlhčovač je třeba umístit nejlépe na podlaze, daleko od okna, aby proudění vzduchu nesnižovalo výkon.
Kvalitní přístroje mají regulátor vlhkosti, kterým podle potřeby zvyšujeme nebo snižujeme výkon.

My jsme se nakonec rozhodli pro koupi ultrazvukového zvlhčovače vzduchu a musím přiznat, že jeho funkci jsme ihned pocítili a jsme s ním naprosto spokojení.