Správně vyžehlit košili je alchymie

Rubrika: Domácnost a bydlení

České ženy stráví u žehlícího prkna více než hodinu týdně. Zdolat hory prádla přitom stojí nejen mnoho času, ale i energie. Se svetry, tričky nebo kalhotami si poradí každý. Největším problémem bývají pánské košile nebo dámské halenky. Vyžehlit dobře takový kus oblečení totiž není pro ženy i muže vůbec jednoduché, je to hotová věda.


„Manžel pracuje v bance, takže košile peru a žehlím stále. Je to nutné zlo,“ stěžuje si dvaatřicetiletá Petra z Prahy s tím, že i přes snahu vyžehlit košile dokonale, není výsledek nikdy perfektní.

Podle odborníků stojí za bezvadně vyžehlenou košilí nebo blůzou mix několika důležitých faktorů. Od správně použitého pracího prášku až po přesně nastavenou teplotu žehličky.
„Naučit se dobře vyžehlit pánskou košili mi zabralo hodně času. I když se to na první pohled nemusí zdát složité, opak je pravdou,“ říká Kateřina Karešová, majitelka jedné pražské specializované prádelny, jejíž rodina se tomuto oboru věnuje již po několikátou generaci. „Základem je už samotné praní. Košile je dobré na dvě hodiny ponořit do silného roztoku vody a pracího prášku a poté límečky a manžetky vyčistit speciální houbičkou, která neničí strukturu látky.  Košile nebo halenky pereme po rubu, zapnuté a vždy na čtyřicet stupňů. Ždímání pak nastavíme maximálně na čtyřista otáček, aby se oblečení nepomačkalo,“ upozorňuje Karešová.
Po vyprání ji rozepneme, obrátíme, rozklepneme a vyvěsíme na silnější ramínko a zapneme na první knoflík. I následné žehlení má svá jasně daná pravidla, která zaručí dokonalý výsledek.    
Košili můžeme začít žehlit i mírně vlhkou, zvláště u bílých košil to ulehčí práci. Nejdříve se pustíme do límečku , sedla, rukávů a dále. Pak opět ještě jednou vyžehlíme límeček, aby držel dobře tvar,“ popisuje majitelka specializované prádelny z Prahy 10.
I když se některým ženám může zdát žehlení košil zcela banální, pro jiné je to tvrdý ořišek. Těm mohou pomoci právě odborníci.

Tipy odborníka

 • když nám košile přeschne, použijeme rozprašovač s destilovanou vodou. Nehrozí nebezpečí skvrn,  ani že voda po určité době zezelená.
 • u černého prádla dáváme méně aviváže, aby prádlo po vyžehlení neházelo odlesky.
 • límečky a manžetky u černého prádla, žehlíme přes dětskou bílou plenu, abychom zabránili lesknutí.
 • důležité je při žehlení dobře rozžehlit všechny švy, protože se při praní vždy trošičku zkrabatí, to udělá dojem krásně nažehlené košile.

 

Přestože by naše babičky a mnohdy i maminky lomily rukama, nechat si v dnešní době profesionálně vyžehlit košile není žádný luxus.
Využijete-li služeb, které nabízí paní Karešová na www.pranikosil.cz, je cena za kus 49 Kč. Doprava pak stojí kolem sta korun. Čas jde přeci využít lépe než u žehlícího prkna, třeba s knížkou, na procházce nebo v kině.

Napsal/a: Kateřina Karešová

Toto taky stojí za přečtení!

Jak vybrat přebalovací tašku na kočárek

Čekáte miminko a hledáte tašku na kočárek? Co všechno byste měli v takovém případě zvážit a proč maminkám nestačí

Čtu dál →

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Tipy, jak zabavit děti na zahradě v zimě i v létě

Zahrada je pro děti osobitým útočištěm, kde mohou stále něco nového objevovat. Stačí pár vychytávek, nezbytných komponentů i vhodný

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (6 vyjádření)

 • Anonymní

  Na žehlení košil jsem už rezignovala. Vybírám košile, které se jen skoro nemačkají a jsou z takových materiálů, které se nemusí žehlit, nebo se žehlí jen minimálně.

 • Anonymní

  Naštěstí nejsem zastánce košilí. Nosím skate oblečení a to žehlit nemusím.

 • žehlení je moje největší nechuť 🙁 beru si k srdci i dobře míněné rady okolí,co nejlépe pověsit atd,ale přes zimu to jde na sušáku hodně těžko a taky nenchávat si alpy přerůst,ale ta nechuť stále vítězí 🙁

 • mura

  Já jsem moc ráda,že manžel nosí taky trička a mikymy,ale alespon jednou za 14 dní má košili-ale to se dá překonat,jinak já košile taky nerada žehlím.

 • Jindriska8
  Jindriska8

  Manžel nosí trička a mikiny,tak žehlit nemusím.Žehlení není moje oblíbená domácí práce.

 • Petra Vymětalová

  No, popravdě jsem ráda, že má teď manžel takovou práci, že žehlení košil ve velkém nemusím řešit 🙂

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist