Skončíme v zajetí robotů?

Rubrika: Domácnost a bydlení

Robot nesmí jakkoli ubližovat člověku, říká první zákon robotiky, který zformuloval v roce 1950 americký spisovatel sci-fi Isaac Asimov v povídkové sbírce Já, robot. Druhý zákon přikazuje robotům člověka vždycky poslechnout. Třetí zákon nutí robota, aby chránil sám sebe s výjimkou situací, kdy by tím porušil druhý či dokonce první zákon. Dnešní realita však nabádá, abychom byli před roboty ve střehu…

Po světě pracuje asi milion průmyslových robotů, výkonných, ale „tupých“ zařízení schopných vykonávat omezené spektrum činností na výrobních linkách továren. Vedle nich se stále více prosazují roboti určení pro nejrůznější služby. Ani oni nejsou žádní Einsteinové. Nejlépe se hodí k vykonávání jednoduchých, nepříjemných či dokonce nebezpečných prací. Čistí odpadní stoky, myjí okna na výškových budovách, zvládají jednoduché domácí práce. Další robotí sluhové češou ovoce, tankují pohonné hmoty do aut, pomáhají chirurgům při operacích, spolu s pyrotechniky zneškodňují bomby a dokonce vystupují v roli „domácích bavičů“. Počet těchto robotů dosáhl v roce 2008 úctyhodných 5,5 milionů a do roku 2011 by se mohl vyšplhat na 11,5 milionů. Britský počítačový expert Noel Sharkey vyjádřil nedávno na stránkách prestižního vědeckého týdeníku Science obavy z trendů patrných ve dvou oblastech, v nichž se začínají roboti uplatňovat. První se týká péče o děti a seniory. Druhá pak zahrnuje využití robotických zbraní v armádě.

Moderní mobilní roboti si poradí se základní orientací. Rozeznávají lidi podle tváří i hlasů, vnímají lidskou řeč a zvládají elementární základy komunikace. Své reakce na lidské jednání mohou modifikovat tak, aby to připomínalo emoce. Při jejich výrobě nacházejí uplatnění žhavé novinky z vývoje softwaru, senzorů, nanomateriálů i počítačového hardwaru. Revoluční řešení přicházejí ke slovu i při konstrukci mechanických částí. Kvalita robotů díky tomu neustále stoupá. Jejich cena naopak klesá. Za méně peněz se dá pořídit stále více „robotické muziky“. V roce 2008 byli tito roboti o 80 % lacinější než v roce 1990. I proto počty robotů stále rostou. Mezi hity blízké budoucnosti se mohou zařadit i roboti pečující o děti a seniory.

Japonské a jihokorejské firmy už vyvinuly první robotí „chůvy“. Robot zabaví dítě například videohrami nebo nejrůznějšími slovními kvízy. Pozná nejen dítě, ale i další rodinné příslušníky podle hlasu i podle tváře a reaguje na jejich jednoduché povely. Rodičům zprostředkuje dohled nad dítětem. Upozorní je například, když dítě opustí vymezený bezpečný prostor. Rodič může robota kdykoli kontaktovat prostřednictvím mobilního telefonu. Nabízí se i možnost permanentního napojení na robota. Rodič může dostávat do okna na monitoru počítače záběry z robotových kamerových „očí“.

Robotí chůvy a pečovatelky

Dětem se život s robotem líbí. Američtí psychologové provedli testy v mateřských školkách, kde měly děti k dispozici roboty vyráběné či vyvíjené japonskými firmami Sony a NEC. Výzkum prokázal, že si dítě vytváří na robota silnou citovou vazbu. Roboti trumf li v oblibě u většiny dětí i ty nejmilejší hračky. V tom se roboti neliší od jiných zábavných zařízení, jako je televize nebo počítačové hry. Zásadní rozdíl mezi televizí či počítačem na jedné straně a robotem na straně druhé spočívá v tom, že robot má potenciál o dítě pečovat a starat se o jeho bezpečnost. S televizí nebo počítačem nenechá soudný rodič dítě příliš dlouho samotné, protože neví, co všechno jeho ratolest zrovna provádí. V péči robotí chůvy mohou lidé nechávat děti s klidným svědomím podstatně déle. Nejprve celé hodiny, ale s příchodem dokonalejších robotů možná i celé dny. Podle Noela Sharkeyho tak hrozí, že děti budou trávit většinu času s robotickou chůvou.

Jací lidé vyrostou z dětí vychovaných strojem? Nevíme. Známe tragické případy dětí vychovaných zvířaty, dětí týraných a zneužívaných nebo dětí vyrůstajících v izolaci, jako byl třeba Kašpar Hauser. S výchovou inteligentním strojem nemáme žádnou zkušenost. Opatrnosti proto nezbývá. „Izolace od ostatních lidí může mít na vývoj dětí psychologické dopady, jejichž povahu zatím neznáme,“ varuje Sharkey.

Podle Sharkeyho je nejvyšší čas, aby se společnost začala tímto problémem zabývat a hledala přijatelná řešení dříve, než o využívání robotů pro výchovu dětí rozhodnou zaneprázdnění rodiče ruku v ruce s výrobci „robotích chův“. Pak už bude na diskuse pozdě.

Podobný problém představuje nástup robotů do oblasti péče o seniory. Rostoucí počty seniorů a nedostatek těch, kdo by jim pomáhali zvládat problémy každodenního života, jsou živnou půdou pro vývoj robotů, jež starost o seniory převezmou. Byl už například vyvinut robot pro krmení lidí, kteří se sami najedí jen s velkými potížemi. Další robot by měl pomáhat seniorům s koupáním ve vaně. Firma Mitsubishi vyvíjí roboty, kteří by monitorovali zdravotní stav seniora, doručovali mu zprávy a dohlíželi na správné užívání léků.

S pomocí takových robotů budou senioři nepochybně mnohem méně závislí na cizí pomoci. Sharkey ale opět varuje před situacemi, kdy budou senioři zůstávat v péči robotických „ošetřovatelek“ a nepřijdou do styku s jinými lidmi. Pečovatelky a nejrůznější pomocníci jsou často jediní lidé, se kterými se senior dostává do přímého osobního kontaktu. Pokud je nahradí robot, senioři o toto poslední pojítko se společností přijdou. Tento trend se odráží i v rostoucí nabídce robotů, kteří by měli nahradit domácí zvířata. Pes nebo kočka v mnoha případech seniorům supluje chybějící kontakt s rodinou a dalšími lidmi. I tyto poslední živé společníky by mohl zastoupit neživý stroj.

Nabízí se otázka, co vlastně pohání vývoj robotů, kteří by se starali o děti nebo seniory. Jsou to skutečně potřeby dětí a seniorů? Anebo je to jen náplast na špatné svědomí těch, kteří péči o své nejbližší zanedbávají?

Jedná se o ukázku z časopisu Psychologie dnes (č. 12/2009), vydává Portál.

Napsal/a: Psychologie dnes

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (1 vyjádření)

  • Lien

    Tak jsem ani tento článek neměla chuť číst, protože mě nadpis nijak nezaujal a nakonec jsem ráda, že jsem ho přečetla. Napadlo mě přitom, že bych nechtěla dítě v péči robota a na druhou stranu moje „touha“ po zvládání všeho dokonale by v konečném důsledku mohla právě k tomu vést, tak tedy budu raději nedokonalý člověk než dokonalý stroj. :o)

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist