Proč učit děti finanční gramotnosti doma?

Rubrika: Domácnost a bydlení, Výchovné tipy
Finanční gramotnost děti

Pro děti chceme všichni jen to nejlepší. Chceme, aby uměli žít život svých snů. Chceme, aby se uměli osamostatnit. Chceme, aby se o sebe uměli vždy dobře postarat i když nebudeme na blízku. A k tomu patří i umění hospodařit s penězi.

Pokud jste rodiče, víte jak velká je zodpovědnost za děti. V raném věku na vás závisí veškeré přežití. Je na vás zda děťátko dostane najíst a napít. Jestli bude mít suchou dupku. Jestli mu zajistíte klid a bezpečí. Všichni se snažíme dát jim to nejlepší. Učíme je svým zvykům, rodinným pravidlům, pravidlům společnosti a připravujeme je na školku, školu, na život.

Děti vnímají, co jim říkáme, avšak mnohem větší vliv má to, co děláme. Často si ani neuvědomujeme, jak moc nás pozorují a přebírají naše vzorce chování. Ve vztazích, postoj k práci, k povinnostem i k financím. Krásně to vidíme na stravovacích návycích. Budou upřednostňovat to, co jí doma, co jí maminka a tatínek. Tak je to se vším.

Co zásadně ovlivňuje celý náš život?

Je to zdraví, vztahy a finance.

Měly by tvořit rovnovážný trojúhelník, abychom byli spokojení. Máme vše, co potřebujeme. Štěstí je pouze otázka volby.

Velkou potřebnou součástí našeho života jsou penízky. Potřebujeme je ke všemu, co děláme, k jídlu, k bydlení a k základním lidským potřebám.

Mnohdy před nimi ze strachu zavíráme oči. Pokud se rozhodneme je milovat, není proč se bát. Většinou strachy pochází pouze z našich přesvědčení, ta nemusí být skutečná, máme je pouze v naší hlavě.

Děti potřebují umět zacházet s penězi

Naučit děti dobře hospodařit s penězi je jednou ze zásadních úloh rodičů.

Ve škole na to žádný předmět neexistuje. Televize a média jsou plné reklam na nevýhodné půjčky, které zásadně nezmiňují, co vše budou z  muset nakonec zaplatit.

Nikdo jiný jim neukáže hodnotu, kterou mohou díky penízkům získat. Jsme to my, rodiče. Děti jsou naším zrcadlem, děti nás učí.

Pokud my sami budeme mít nějaké strachy nebo bloky vůči penězům, naše děti by pro nás měly být obrovskou motivací ke změně.

Možná jste si tím prošli sami, možná někdo okolo vás. Když vyjdeme školu a čekají nás dveře do neznáma, teprve tehdy začínáme zjišťovat v praxi, jak to chodí. Jaké bylo vaše první bydlení a osamostatnění? Bylo náročné? Co jste postupně zjišťovali? Právě zde začíná velký úkol – naučit se hospodařit s penězi.

Aby jednou nespadly do dluhové pasti

V dnešní době je velký problém s dluhy. Lidé do nich většinou spadnou z „pouhé“ nevědomosti.

Vezmou první možný úvěr a začíná kolotoč, ze kterého je náročné vystoupit. Nikdo takhle skončit nechtěl. Nikdo nechtěl mít dluhy a přijít o majetek. Nikdo je bohužel nenaučil tomu předejít.

Troufám si říci, že 80 % lidí má problém mít k dispozici dostatek financí po celou dobu mezi dvěma výplatami. Proč? Nikdo je nenaučil peníze rozdělovat, spořit, investovat, tvořit si rezervu.

Naše děti nemusí dopadnout stejně, když je to včas naučíme. Jsme to v prvé řadě my, kdo by si měl udělat pořádek ve svém vlastním životě. Tak naučíme naše děti zvládnout to jinak.

Pokud to nebudeme právě my, nikdo jiný to neudělá.

Kdy s tím začít?

Od malička. Od nejútlejšího věku.

Děti nejsou zatíženy předsudky a frázemi typu: peníze jsou špinavé, peníze kazí charakter a podobně.

Programy, jak budou peníze vnímat a cítit, jim do hlavy nahráváme především my rodiče. Víme, že děti vnímají energie velmi citlivě.

Líbí se mi pojetí Jiřího Čmolíka, který říká, že peníze jsou energie. Bankovky jsou projevem energie ve hmotě. Učím lidi spočítat si své penízky. Příjmy a výdaje. Pravidelné měsíční náklady, náklady na živobytí, a vidět jasně částku, která zbývá, a přijít na to, co se s ní děje. Odkládat si desátky z každého příjmu.

Nezáleží na tom, jak velký obnos peněz máte teď, ale pokud se nenaučíte pracovat s málem, nebudete umět pracovat ani s velkou částkou.

Princip je pořád stejný.

Příště prakticky

Za týden vyhlížejte další článek, ve kterém vám prozradím, jak to s výchovou k finanční gramotnosti funguje u nás doma. Podělím se s vámi o naše osvědčené metody, jak učíme děti zacházet s penězi už kolem 1. narozenin, a podělím se s vámi i o dceřiny první finanční AHA momenty.

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist