Mamiin nápadník – 18. týden

Rubrika: Domácnost a bydlení

1281282_paper_2Motto – (napadlo mne po přečtení článku „Cos tady proboha dělala celej den?“ a komentářů k němu):
„KDYŽ UŽ NEMŮŽEŠ – TAK PŘIDEJ!“

A protože mne článek taky oslovil, pofoukáme si dnes trochu bolístky a poradím Vám, jak na to všechno, co vás po takovém „nicnedělání“ může potkat:

NA BOLEST V ZÁDECH – aby se vám uvolnily svaly, uvařte alespoň 3 kg brambor ve slupce, i se slupkami je rozmačkejte šťouchadlem a nacpěte do starého povlaku na polštář. Co nejvíce horký nacpaný polštář nechť vám muž položí na záda a přikryje ručníkem a potom ještě vlněnou dekou. Odpočívejte tak dlouho, dokud brambory nevychladnou (taťka zatím klidně stihne umýt nádobí i vyluxovat). Bolest určitě poleví. (z rad naší babičky)

PROTI HLAVY BOLENÍ – vypij sklenici studené vody a procházej se pak na čerstvém povětří. Hysterické bolení hlavy přestane teprv, když se ulehne, tma a ticho jest. Vůbec často odlevy dodává polívání hlavy vodou ledovou nebo čerstvý zelný či kapustový list na hlavu uvázaný. Časté pročesávání vlasů za dne a i před spaním, či povytahování vlasů „z kůže“, nemine se také dobrým účinkem. Tření nohou hrubým klocem (hadrem) po jich umytí, pití šálku silného kafe nebo kolínská voda s cukrem vzatá, také kmín často dávaný do pokrmů pomáhají. A je-li bolení hlavy reumatické, bývá dobře, když se hlava hubkovou čepicí přikrývá.
(nevím sice, co je hubková čepice, ale určitě to všechno zabírá, neboť to psali v Litoměřickém všeobecném hospodářském kalendáři na rok 1845!)

PROTI BOLENÍ ZUBŮ prospívá nejlépe žvýkání kořene puškvorcového a také se schvaluje proti tomu pilné mytí čerstvou vodou ZA UŠIMA! (z téhož kalendáře ale na rok 1834)

Pokud vás nebo taťku z vašeho nicnedělání PRŮJEM postihl, věřte, že nejlepší je uvařiti tzv. ZÁSADITOU POLÉVKU:
Polévka nahradí ztracenou tekutinu a minerální látky, aniž by zatížila podrážděné střevní sliznice:
Čtvrt litru vody uvedeme do varu. Dvě velké brambory a jednu mrkev oloupeme, nakrájíme na kousky a vaříme 20 minut doměkka. Pak z toho uděláme pyré a osolíme.
Postihne-li průjem např. při prořezávání zoubků vaše maličké, vezměte lžíci sušených borůvek a zalijte je studenou vodu, deset minut povařte, sceďte a tři až pětkrát denně přidávejte 2 lžičky čajíčku do kojenecké stravy nebo rovnou na lžičce. (rady naší babičky)

Dostaví-li se NADÝMÁNÍ, pak pomáhá masáž břicha. Dlaní masírujeme krouživými pohyby ve směru hodinových ručiček. Tato masáž dělaná po probuzení ještě vleže v posteli vám zajistí po čase také pravidelné ranní vyprazdňování. Máte-li k nadýmání sklon, vyvarujte se nadýmavých jídel (luštěniny, zelí, květák…), pijte dostatek minerální vody nebo bylinkových čajů a po jídle můžete rozžvýkat několik semen anýzu, fenyklu nebo kmínu.

Naopak, trpíte-li ZÁCPOU, mějte doma vždy nějaké sušené švestky anebo fíky. Namočte je večer do vlažné vody. Ráno na lačno vypijte připravený výluh a plody snězte. Pomáhá to. Zácpa zmizí také pitím bezinkové či švestkové šťávy nebo jenom šťávy z kysaného zelí. (rady naší babičky)

Na závěr vám z Národního kalendáře z roku 1859 přepíšu jednu zprávičku:

„U divokého kmene Osagů byli ti, kteří z bojiště zbaběle uprchli, osouzeni k tomu, zůstati doživotně neženatými. Neb oženiti se, jest dle jejich náhledu, možné jen u mužů srdnatých a neohrožených.“
(Buďte tedy šťastné, že máte srdnaté a neohrožené manžele a v okamžicích, kdy na jejich podivné konání jen zíráte s hlubokým úžasem, si vždycky uvědomte, že se tak chovají právě proto, že jsou to MUŽI a víc to neřešte. A tiše doufejte, že jednou budou schopni si i oni totéž říci o nás). Ahoj za týden

Napsal/a: mamia

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (2 vyjádření)

  • Super článek,ale ty činy manželů budou asi všude stejné.

  • No, jen aby srdnaté a neohrožené skutky našich manželů neexistovaly jen v ústním podání…..

    Vynikající Mamio!

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist