Levné a šetrné praní aneb Síla slizu

Rubrika: Domácnost a bydlení

Mám pro vás jeden tip na velmi levný a účinný prací prostředek. A když ho budete používat, ještě potěšíte přírodu – k té je totiž šetrný, stejně tak jako k naší pokožce…

slizJedná se o mýdlový prací prostředek, pro který se vžil název Jelení sliz, nebo zkrátka jenom Sliz. Objevil se někdy na jaře v diskuzi Ekologická domácnost na eMiminu. Zprvu jsem neměla nejmenší náladu se s něčím takovým vyrábět, hlavně možná proto, že jsem měla čerstvě koupený jiný šetrný prostředek (o němž byla řeč i na Vašich dětech).
Po několika týdnech mi to ale nedalo – poměrně nadšené reference ostatních maminek mi tak dlouho vrtaly hlavou, až jsem jednoho letního dne popadla děti a zamířila do nejbližší drogerie pro ingredience – obyčejné prací mýdlo za 10 korun a prací sodu – ta stála tuším okolo patnácti korun….A výroba mohla začít. Ač vše možná na první pohled vypadá složitě nebo pracně, opak je pravdou. Není nic jednoduššího a rychlejšího, než si tenhle sliz vyrobit. Druhý den už můžeme vesele prát.

Ale popořadě – co vlastně potřebujeme:

  • Kostku pracího mýdla (případně již nastrouhané mýdlové vločky):
    Na trhu je jich několik druhů. Nejlevnější je Jádrové mýdlo – stojí do deseti korun. Hodně z nás ho ještě zná pod názvem mýdlo s jelenem – odtud také Jelení sliz. Používaly ho už naše babičky – možná ho ještě někde doma najdete. O něco málo dražší je Kokos Palma, Lanza a Marseilleské mýdlo. Posledně jmenované je podle složení na obalu opravdu čistě přírodní. Stát by mělo okolo třiceti korun.

  • Prací sodu:
    Sehnat můžeme krystalickou nebo práškovou. Soda rozpouští tuk, změkčuje vodu, odstraňuje skvrny, desinfikuje. Je součástí mnoha běžných pracích prášků. Cena je zhruba do 25 korun za kilogram krystalické sody, 15 korun za 300g sody práškové.

    A můžeme začít.
    Mýdlo nastrouháme a nasypeme do kyblíku s trochou horké vody a necháme rozpustit. Přidáme sodu – zhruba 1/4 balení (platí pro oba druhy), také necháme rozpustit a celý kyblík za stálého míchání dolijeme na 10 litrů (horké) vody. Může být i víc, pak je sliz řidší a dávkujeme o něco více, pokud máme kyblík menší, sliz je hustší a dávkujeme méně.
    Druhý den je sliz hotov a můžeme prát.

    Dávkování:
    250 – 500 ml podle stupně znečištění prádla. Já dávám většinou jeden plný kelímek na 6-ti kilovou pračku (tedy necelých 300 ml slizu). Některé recepty doporučují přidat ještě k hlavnímu praní trochu sody – podle tvrdosti vody. Celá várka slizu vám tedy stačí na 20 – 40 praček!

    Jak na skvrny:
    Některé skvrny sliz naprosto úspěšně odstraní (loni v létě mi například vypral dva dny zaschlou obrovskou skvrnu od višní), některým je lépe pomoci. Perfektní
    je žlučové mýdlo (k dostání zde na stránkách nebo v drogériích). Skvrnu stačí namočit, žlučovým mýdlem potřít a přidat k ostatnímu prádlu.
    K bílému prádlu se mi osvědčilo přidat trochu soli na skvrny. To je čistý perkarbonát sodný, který se při použití rozpadá na bělicí a desinfekční kyslík a na sodu. Krásně vybělí například látkové pleny. Krom praní ho lze použít i na různé čištění v domácnosti (například dobře rozpustí usazeniny v aromalampě, usazeniny z kávy a čaje v hrnečcích, vyčistí a vydesinfikuje štětku na nádobí….). K dostání taktéž zde. Nebo lze přidat trochu té již zmíněné sody.

    Aviváž:
    Místo běžné aviváže můžeme použít ocet. Ten pomáhá odstranit zbytky pracího prášku, čistí pračku, desinfikuje. Někdo doporučuje ocet vinný nebo jablečný, použít lze i ten úplně obyčejný. Někomu by mohla vadit „vůně“ octa v prádle, podle mojí zkušenosti ale při schnutí prádla vyvane. Do přihrádky na aviváž ho stačí dát jen trošku.

    Na závěr jedno upozornění:
    Může se stát, že po prvním vyprání vám prádlo zešedne. To je způsobeno tím, jak mýdlo reaguje se zbytky starého prášku. Při druhém a dalším praní se ale vše vrátí k normálu. Pokud tohle nechcete riskovat, stačí prádlo předeprat v 80 ml jedlé sody. (Mně se tohle stalo jenom částečně. Protože jsem už před použitím slizu prala v ekologickém pracím prostředku a prádlo měla od zbytků starých prášků vyčištěné, nic mi nezešedlo. Zešedlo ale tričko koupené v sekáči – po dalším vyprání se ale opravdu zase vybělilo.).

    Zajímavé adresy (nejenom o praní):

    http://www.emimino.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=2402
    http://www.greenpeace.cz/onas/tipy/tip7.html
    http://www.greenpeace.cz/onas/tipy/tip3.html
    http://www.greenpeace.cz/onas/tipy/tip4.html
    http://www.dtest.cz/index.php?action=2&pclanky=3&pclanekid=131&pkategorieid=28
    http://www.csdpa.cz/letakCZ.htm

    Vřelé díky za spolupráci na článku patří Petře :)).

  • Napsal/a: Vandula

    Toto taky stojí za přečtení!

    Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

    Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

    Čtu dál →
    Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

    Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

    Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

    Čtu dál →

    Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

    Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

    Čtu dál →

    Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (643 vyjádření)

    • Hanzlici

      To jo, ty jsou naprosto k ničemu, možná tak pro dobrý pocit 🙂 a účinek slizu bych řekla že je stejný jako u ořechů – alespoň v mých podmínkách (pračka, voda, míra zašpinění).

    • Lien

      já se radši do ničeho takového ani nepustím, stačily mýdlové ořechy 🙁

    • Hanzlici

      Co to je dneska za slizový boom?? 🙂
      Anonymní, možná mě donutíš dát slizu ještě jednu šanci a zkusím ještě teda vytunit žlučákem. Ale přiznám se, že tomu moc nevěřim. Zkoušela jsem dělat sliz také pouze ze žlučového mýdla (+ soda) a ten výsledek stejně za nic nestál. Takže mám dnes po tom roce praní ve slizu všechno prádlo zničené. No, sdělám zbytky a uvidím 🙂

    • Anonymní

      Já jsem na Fleru našla recept na 5litrový sliz. Pere opravdu dobře, tak jsem jiný nezkoušela. 1 jádrové mýdlo zalít 1 litrem vroucí vody, chvilku nechat rozpustit a pak ponorným mixerem rozmíchat. Poté dolít 4 litry studené a přidat krystalickou sodu na praní prádla. Sody se dává stejné množství jako mýdla! Recept jsem ještě trochu vylepšila a krom jádrového mýdla ještě přistrouhám 1/4 žlučového. Tento vylepšený sliz pere opravdu jako drahý prášek (předtím jsem použivala Amway). Připojuji ještě odkaz na recept:
      http://www.fler.cz/blog/levne-a-ekologicke-prani-1537

    • Jarmuschka

      Už jsem to psala k článku o indických mýdlových ořechách, ale napíšu to i sem:
      Dnes jsem v DM drogerii narazila na asi litrové balení pracího gelu z mýdlových ořechů. Vyrábí česká firma (ale na jméno se mě neptejte). Balení je prý na cca 30 cyklů běžně zašpiněného prádla (spíš barevného) a měli ho tam za 149 (nebo 139) Kč.

    • Jarmuschka

      Já nepředpírám.
      Mýdlový sliz používám na bílé prádlo, na ručníky, na povlečení, na 60°C.
      Jinak peru většinou v Dedře.
      Na skvrny užívám třeba žlučové mýdlo.

    • Anonymní

      ahoj všechny pradlenky, chtěla bych také zkusit sliz jako eko praní, ale trochu mě překvapuje, že hodně z vás předpírá a máchá atd.. já když používám komerční prášky, tak naházim prádlo do pračky, přidám prášek a zapnu program na 30 stupňu bez předpírky a nemam žádný problém, povlečení, ručníky, utěrky a hodně špinavé oblečení peru bez předpírky na 60 stupňů. tak nevim jestli se sliz vůbez vyplatí, když spotřebováváte 2x více než já. Zkoušela jsem mýdlové ořechy, ale dočetla jsem se, že voda bez jakéhokoli přípravkku vypere na 50% a mýdlové ořechy tak kolem 60%, což je dost o ničem. Jestli tedy začnu prát ve slizu musím všechno prádlo předpírat? díky za rady

    • Anonymní

      Ahoj, taky delší dobu uvažuji o mýdlovém slizu, ale bojím se zanášení pračky, máme hodně tvrdou vodu. Jako alternativu jsem zatím zvolila http://www.smartprodukty.cz/katalog/zbozi/uspora-penez/produkt/ecoballs–150-prani—praci-prostredek . Protože Ekover mi sice vyhovuje ale cenově už méně. A s ecoballs jsem spokojená. Uvnitř je prací náplň a když se to prádlo pere, tak ho ještě manuálně pere tím, jak koule do prádla naráží.

    • Anonymní

      ano soda zpusobuje presne co pisete, chemie prani je pomerne slozita vec, vice se dozvite, zadate-li do vyhledavace inkrustace pradla, enebo deinkrustace tkanin, myslim ze nejvhodnejsi se vrati t napriklad k setrnym tekutym pracim praskum, spickou mezi vyrobky s vysokym pomerem vykon cena je Formil z Li_dlu.Popripade pouzivat mydlovy praci prasek nebo strouhane mydlo primo do bubnu, ale pozor je to jen mydlo, dobre odmastuje ale pri jeho odstranovani vznikaji vlocky srazenin, coz je jeho prirozena vlastnost

    • Anonymní

      Ahoj Po přečtení vaší chvály na sliz jsem se i já nechala zlákat a pustila do tvorby vlastního slizu. Ale po pár měsících jsem to vzdala. Prádlo jsem měla spíš zaprané než vyprané a utěrky nějak divně smrděli. Zajímalo by mě jak dlouho je necháváte prát a jest-li volíte máchání navíc. Hrozně ráda bych u něj zůstala, protože je to zatím nejlevnější praní a navíc bojujeme s atopickým exémem mého přítele. máme tvrdou vodu tak se do druhé várky přidala ještě více sody ale zdálo se mi to ještě horší. Prosím poradťe mi co dělám špatně.

    • Jarmuschka
      Jarmuschka

      Ad moira a jiné funkční prádlo – už jsem to ve slizu prala, opakovaně. Asi poprvé, možná ještě podruhé jsem měla po vyprání prádla pocit, jakoby bylo takové „oslizlé“ (no jo, pere se ve slizu) – to se asi ještě projevovaly zbytky komerčních pracích prostředků. Postupem doby tento pocit po vytažení z pračky ustoupil.
      A ano, ocet přidávám i při praní funkčního prádla.
      Manžel si na nic nestěžoval – žádná alergická reakce, žádná změna vlastností.

      Ad příprava slizu – taky mám pocit, že mi to záhy po umíchání v tom kyblíku jakoby zežmolkovatí. Přičítám to tomu, že míchám jen ručně velkou vařechou. Žádný mixér nepoužívám.
      Do druhého dne to stejně zeslizovatí. Někdy více, někdy méně.
      Když je to řidší konzistence, mám jen nutkání dávat trochu větší dávky.
      Žádné problémy s praním jsem nezaznamenala.
      ;o)

    • Anonymní

      alena
      dobrý dden, všechny pradlenky. ve slizu peru dost krátce – ted jsem dělala třetí várku slizu, ale mám problém. Asi něco dělám špatně, protože se mi to nerozpustí a není to tekutá jednolitá hmota. Vždy se mi udělají takové hrudky. nevím proč, dělám přeste podle návodu, soda i mýdlo se rozpustí, míchám, ale po chvilce se to zežmolkuje a je to….má někdo radu??? Díky moc

    • Anonymní

      Ahoj je možné používat sliz i na značkové oblečení Moiru a co ocet jako aviváž? Máte s tím někdo zkušenosti. Moc děkuji za odpověd

    • Anonymní

      díky za reakci… asi si budu muset připravovat sliz exaktnějc, zatim to tam sypu tak od oka 🙂 myslela jsem, že na tvrdou vodu vyzraju se žabkou…ale ted jsem vyndala pračku na 40 a žmolky uvnitř oblečení nebyly – takže vážně nechápu….

    • Virenka

      Anonymní, jak jsem postřehla, občas tu někdo o žmolcích psal, a většinou v souvislosti s tvrdou vodou. Sama tu zkušenost nemám, máme velmi měkkou vodu, nemusím ani přidávat sůl do myčky na nádobí. Takže myslím, že žmolkovatění, tím potažmo i nižší prací efekt a tvrdá voda určitě souvisejí.
      Jestli jsi to tak neměla vždycky, doporučuju držet se při mícháhí toho poměru, kde to nezlobilo a pokaždé míchat stejně. Lidé s tvrdou vodou většinou říkají, že musejí dávat větší dávku slizu na jednu pračku a vychytat si poměr mezi mýdlem a změkčující sodou, aby vyhovoval právě jejich tvrdosti vody. Je to už trochu alchymie a asi vydrží jen ten, kdo má velkou motivaci (třeba kožní problémy…). Takže hodně štěstí, třeba se ozve někdo, kdo má za sebou podobnou zkušenost…

    • Anonymní

      ahoj, tady ještě jednou anonymní z příspěvku nad-ze 16.4.

      Takže jsem zjistila, že ten mýdlový prach uvnitř povlečení nevzniká vysokou teplotou, ale prostě tím, že je to dvojité a zachytne se to uvnitř – stává se mi to i u praní na 6O u kalhot nebo trik, prostě když to obrátím narub tak je tam spoustu „mýdlového prachu“, musim to vyklepávat, všechno od toho umýt (prádelní koš, šňůru nad kterou vyklepávám…) a dát znovu prát. Za těhle okolností vážně nemám z praní ve slizu radost a uvažuju že snad koupim persil nebo co…. no asi nejdřív ty mýslové ořechy 🙂

      Nevím, ale dřív mi to snad ani nedělalo…určitě ne tolik jak ted, možná je to tim že sem začala přidávat žabku? Že by kombinace sliz – žabka – ocet? Nebo je to mýdlem? Teď naposled jsem zkombinovala lanzu s jelenem a žluč.mýdlem.

      Prosím pokud víte co s tím, poraďte…. Hezký den všem 🙂

    • Danniella

      Jsem asi moc líná to vyrábět, peru v ořechách a na bílé prádlo přidávám sůl na skvrny. Dnes jsem prala něco v ruce, pytlíček s mýdlovými ořechy jsem dala do teplé vody, trochu ho tam prošplouchala a hned se udělaly krásné mydlinky. Používala jsem je jen do pračky, takže mě to i po těch letech docela mile překvapilo.

    • Anonymní

      Prosím o radu zkušené slizáky 🙂

      Slizem peru už pár měsíců, a zatim jsem více méně spokojená. Máme tvrdou vodu, takže aby mi v pračce po praní nezůtávaly nerozpuštěné kusy slizu, přidávám žabku (ale občas stejnak zůstane, musim vyndat a dát ještě máchat), místo aviváže ocet.

      Problém ale nastává při praní povlečení, které vyvářím na 95 stupňů. Při téhle teplotě se sliz rozpustí vždycky všechen, ale přestože po vyprání dávám ještě prádlo půl hodiny máchat, zůstávají hlavně uvnitř povlečení žmolky – musim to dát narub a vyklepat, v létě to ještě jde venku, ale v zimě je to horší a celkově je to nepříjemný, ty žmolky jna všem a než to vyklepu, mám uplně mazlavé ruce…pak to dám ještě jednou vymáchat a je to čisté, ale vážně mě to nebaví…nevím, jestli je to tou vysokou teplotou, nebo jestli je to tím že povlečení je dvojité a sliz se dostane sovnitř a ven ne…

      Vám se to nestává? Díky za radyy

    • Kaermorhen

      Dobrý den,
      předem chci říci,že nejsem žádný závratný ekolog kromě menstruačního kalíšku a slizu.Slizuji teprve druhou várkou a jsem spokojena,manžel také.Bílé prádlo řeším tak že předeperu,nechám tak dvě hoďky pračku stát a pak zas zapnu.Barevné neřeším vůbec.Čerstvé skvrny se zatím vypraly všechny a staré jsou prostě staré:))Někdy dávám ocet,někdy ne.První várka byla z Lanzy teď máme Jelena tak uvidíme.Jo umývám s tím i kuchyň a koupelnu.Takže zdravím všechny slizouny:))

    • Anonymní

      dobry den,
      mate prosim nekdo zkusenosti s pranim map od potu? zkousim zlucove mydlo,ale nic..neni to od deodorantu,ale asi sul z potu. je to tmave zelene bavlnene tricko..diky moc

    Co na to říkáte?

    Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

    Sdílet
    Sdílet
    TOPlist