Kupujeme vánoční stromek – jak se o něj postarat?

Patříte-li mezi příznivce živých stromků na Vánoce, pak vás možná budou zajímat následující řádky…

Většinou již od začátku adventu jsou k dostání živé vánoční stromky. Ty pochází z lesních školek, odkud se pak dostávají na tržiště a do obchodů.

Kde se vzal, tu se vzal

Pokud by vás zajímal původ vánočních stromků, pak vězte, že zvykem byly nejprve větvičky a chvojí, které se zdobily. Postupně tento zvyk přerostl právě ve zdobení vánočních stromků.

První zmínka o nazdobeném vánočním stromku pochází ze 16. století z Brém. U nás se začaly zdobit až ve století devatenáctém. A to nejdříve v rodinách bohatých lidí, na zámcích, ale i na farách. Mezi obyčejný lid se tento zvyk dostal až po skončení první světové války.

Jaký vybrat?

Mezi Čechy je stále nejoblíbenější zřejmě smrk ztepilý. Jeho velkou nevýhodou je, že vcelku brzy opadá. Zcela určitě se nehodí do bytů, kde je suchý vzduch, například panelákové byty. Hodí se spíš do chladnějších prostor.

V tomto směru je na tom lépe borovička, která se do teplých suchých prostor hodí. Nevyniká ale zase bohatou zásobou větviček. Její koruna je ale velká a hodně zasahuje do prostoru.

Mnoho lidí upřednostňuje jedličku, ta vydrží i několik týdnů ve svěžím stavu. Je krásná a dodává nejen sváteční atmosféru, ale navíc i nádherně voní. Její větvičky jsou navíc pevné a udrží i těžší ozdoby.

Při koupi:

Koupili jsme stromek a co dál?

Protože je zvykem odstrojovat stromečky na Tři krále, měli bychom se snažit o stromeček co nejlépe postarat, aby se zachoval v nejlepší formě alespoň do tohoto svátku v lednu.

Rady:

U nás existuje Sdružení pěstitelů vánočních stromků. Podle něj bude letos dostatečná zásoba stromků pro české domácnosti a neočekává se ani cenový nárůst.

Pokud vás zajímají ceny, sdružení pěstitelů očekává toto:

U standardní kvality v nejprodávanějších kategoriích 150 – 200 cm předpokládáme tyto ceny:

Podle sdružení je nejprodávanější jedle kavkazská (skoro 50%) a smrk pichlavý (asi 30%).

Lidé vyžadují stále vyšší kvalitu vánočních stromků, a proto v současné době všechny prodávané stromky pocházejí ze speciálních plantáží. Jejich kvalita neustále roste. Při sklizni vánočních stromků tedy nedochází k poškozování lesů.

Uchovávání stromku?

Samostatnou kapitolou jsou vánoční stromky v kontejnerech. Mnoho lidí takové VS nakupuje s myšlenkou, že si později tento stromek vysadí např. na zahradě.

Co si o tom myslí právě sdružení pěstitelů vánočních stromků?

Udržet vánoční stromeček v kontejneru do jara je velmi náročné a pouze malé procento takto vysazených stromků na jaře zakoření a ujmou se. Přezimování VS v kontejneru je v běžných domácích podmínkách docela obtížné. VS se v kontejnerech prodávají zejména z toho důvodu, aby stromek vydržel dlouho v perfektním stavu (pokud jemu věnována řádná péče tj. minimálně je dostatečně zaléván) a byl stabilní.

Vyrobte si stromeček z gumiček 🙂