Jsou koberce vhodné pro alergiky?

Rubrika: Domácnost a bydlení

Určitě jste se již setkali s různými názory na to, zda jsou koberce vhodné pro alergiky či nikoliv. Neustále se o tom vedou spory. Jedna skupina se přiklání k tomu, že jsou koberce nevhodné, neboť přitahují prach i roztoče, a druhá zase oponuje tím, že v dnešní době existují koberce z takových materiálů, které prach zadrží a díky tomu se zbytečně nevíří po celé místnosti. Jak to tedy je? Je koberec pro alergika dobrým řešením?

Co je to alergie?

V dnešní době alergií trpí opravdu velké množství lidí. Ale co to ta alergie vlastně je? Jedná se o nepřiměřenou reakci organismu na kontakt s alergenem. Takové reakce mohou dokonce v některých případech vést až k jeho poškození.

Lidé čím dál více svého času tráví v uzavřených prostorech, kde jsou největším alergenem bytové druhy roztočů Dermatophagoides pteronyssinus a Dermatophagoides farinae. Jedná se o členovce, které jsou okem neviditelné. Dorůstají do velikosti přibližně 0,1 – 0,2 mm, ale pokud mají dobré podmínky a jsou „dobře živeni“, mohou mít až kolem 0,5 mm.

Ideální podmínky pro roztoče jsou teplota pohybující se kolem 22 – 26 °C, vzdušná vlhkost 70 – 80 % a klidné, tmavé prostředí. Jejich potrava se skládá z odpadlých šupinek kůže. Roztoči v průměru žijí 2 až 4 měsíce a za tu dobu vyprodukují 200x více exkrementu než je jejich váha.

Proč nám roztoči vadí a jsou pro nás nebezpeční?

Roztoči sami o sobě nebezpeční nejsou, za problémy mohou jejich výměšky. Ty se pak spojují s většími částicemi prachu a tím se dostávají do vzduchu, kde jsou následně vdechovány. Tyto alergeny jsou těžší než například alergeny zvířecí, takže po jejich rozvíření nezůstávají ve vzduchu, ale usazují se na zem.

V koberci však tyto alergeny nemají správné podmínky pro život, takže 90 % roztočových alergenů pochází z našich postelí, nikoliv z koberce.

Koberec nebo pevná podlaha

Dva německé ústavy – Asociace pro alergie a astma (DAAB) a Společnost pro analýzy životního prostředí a interiéru (GUI) – zpracovaly studii o prašnosti ve vnitřním prostředí, tedy v prostorech, ve kterých běžně žijeme a pracujeme. Konkrétně se porovnávaly prostory s celoplošnými koberci a prostory s pevnými podlahami (laminátové, dřevěné).

Díky této studii se ukázalo, že v místnostech s koberci byla koncentrace jemných prachových částic o 50 % nižší. Naopak u prostor s pevnými podlahami byla v některých případech povolená hranice 50 µg/m3 výrazně překročena. V místnostech s koberci bylo naměřena průměrná denní hodnota 30,4  µg/m3 a u místností s pevnými podlahami 62,9  µg/m3.

Chování prachu

Odborníci z výzkumného ústavu v Aachenu potvrzují, že prach s alergeny se snadněji rozvíří z pevné podlahy (např. při běžné chůzi), než z koberce. V koberci prach zůstává přidržen díky kobercovým vlasům a lze jej odstranit až vysáváním. Takže pokud nemáte čas několikrát za den vytírat pevnou podlahu, pak jsou koberce pro alergiky lepší volbou.

Proč zvolit koberec?

Jak už jsme výše řekli, koberec je lepší volbou pro alergiky. Pokud však ale zvolíte koberec, je důležité dodržovat pravidelné vysávání (min. 1-2x týdně). Díky koberci a pravidelnému vysávání se pak výrazně snižuje prašnost v místnosti.

Mezi další výhody koberců patří:

  • tlumí hluk, a tak zlepšují akustiku v místnosti,
  • jsou hřejivé a měkké,
  • k dostání v mnoha barevných odstínech a designech,
  • jsou výbornou tepelnou izolací,
  • jsou ohleduplné ke kloubům.

Pokud nechcete koberec po celé místnosti, kompromisem pak mohou být pevné podlahy doplněné o kusové koberce. Do pokojíčků pro děti pak lze použít dětský koberec.

Napsal/a: PR článek

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist