Jak zatočit s plísněmi – zdravá houba nebo chemie?

Rubrika: Domácnost a bydlení

Po ústupu velké vody ještě nemáme zdaleka vyhráno. Ve vlhkých zdech domů totiž troubí ke zteči další nepřítel – PLÍSEŇ…

Neklamným znamením přítomnosti plísní jsou černé, zelené, šedé či oranžové skvrny na zdivu a charakteristický zatuchlý zápach. Plísně nejenom hyzdí stěny, ale především mohou být velmi nebezpečné pro lidské zdraví.

Produkují totiž tzv. mykotoxiny, které způsobují alergie a různá další onemocnění. Mohou vyvolat např. astma, alergické rýmy a zápal ústní dutiny. Není proto možné plísně ignorovat a plísňové skrvrny na malbě maskovat třeba nábytkem. Pokud navíc plísně „nevyřídíme“ úplně, po čase zaútočí znovu.

Jak s plísněmi ve zdivu bojovat? Prvním krokem je vždy jejich usmrcení. To se provádí tzv. fungicidními přípravky. Pokud použijete chemické přípravky, musíte mít na paměti, že jsou to agresivní látky (nejčastěji na bázi chloru nebo amoniové sloučeniny). Používejte proto vždy gumové rukavice a roušku na ústa a nos (nejen kvůli vdechnutí výparů, ale i uvolňovaných spor plísní).

Po natření stěn, popř. postřiku fungicidním přípravkem několik hodin větráme, aby unikly škodllivé látky. Problém je v tom, že aktivní látka chemických přípravků se rozkládá a uvolňuje do ovzduší ještě několik dní po jejich použití.

Toto riziko odpadá při použití biologických přípravků proti plísni, které jsou ekologicky čisté a netoxické. Nejznámější přípravek této skupiny „BIOREPEL“ obsahuje „žravou“ houbu (Pythium oligandrum), která nenapadá lidi, zvířata ani rostliny, ale je smrtelným nebezpečím pro všechny plísně. Těmi se totiž tahle houba živí. Navíc umí vymýtit i podhoubí plísní.

Když je plíseň zničena, houba se „zapouzdří“ ve zdivu a čeká po dobu zhruba tří let na další potravu, tedy na plísně.

Po usmrcení plísní následuje mechanická očista, která se vždy provádí za mokra, aby nedocházelo k rozprašování a vdechování částic plísní. Setřeme skvrny s mrtvou plísní a poté musíme zdivo vysoušet.

Nátěr nanášíme až na oschlou omítku.
Pokud jsme použili chemii, aplikujeme jako prevenci některý z desinfekčních přípravků, po užití biologických přípravků chemii neužíváme, ale do nátěru dáme opět biologický přípravek…

Chemické přípravky:

Fungisan 206,-
Lignogix 270,-
Boronit 117,-
Savo-sprej 66,50

Biologické přípravky:

Biorepel 245,-

Napsal/a: Mates

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (14 vyjádření)

  • Ježeček

    My bojovali s plísní dost dlouho. Starý, navíc rohový dům, vlhkost, jak v přímoří… Okna nová, větrala jsem poctivě, takže nic udušeného. Nakoupila jsem Ceresit na pohlcování vlhkosti, ale to bylo naprd. Pak jsem vyzkoušela tu chytrou houbu – biorepel a ta nás toho zbavila. Nejdříve jsme mysleli, že to je blbost, odpadla celá barva na zdi, což je logické, ale plíseň se neobjevila už od té doby. A že jsme měli po celé zdi, nejen rohy. Já jsem spokojená. *

  • Marinada

    Nám letos po x-té zateplili dům a ještě se plánuje boční zateplení, tak snad to bude konečně úspěšné.
    Používám Savo.
    Plíseň na zdi je aspoň vidět, horší je to s plísněma pod žaluziema, v těsnění, atd.

  • Jindriska8
    Jindriska8

    My jsme vyměnili okna a plíseň se ztratila.

  • Vyzkoušené máme všechno a další výrobky ještě navíc a nic nepomohlo.
    Budeme muset navrtak zdi a něco do nich napustit.

  • Anonymní

    No nam Biorepel nezabral. PLisne se objevili i na zdech na kterych uz loni nebyla 🙁 Takze jsme vyhodili temer 400,- :-/

  • Tak jsem ráda,že jsem našla rady na tohle plesnivé téma.Ano je poněkud vlezlá a nevítaná.Mám tolik chemických přípravků použitých,že by se někdo divil jak to že ta stěna stojí!!!Ale od včerejška už ne.Rozhodla jsem se to ,,TROCHU,,oškrabat,že se ještě nastříká CERESITEM-stop PLÍSNI.Další nový přípravek.No a co se nestalo.Vlhká zedˇ spadla,tak půl metru od země.Tím to jsem Vám chtěla zdělit jak nejlépe zatočit s plísní.

  • Anonymní

    tak já se přidám pokud jde o savo tak ho taky používám ale jelikož máme plíseň na zdech která je vlhká tak se plíseň vrací. a po dlouhém šmejdění na internetu jsem se dočetla že se savo rozkládá na soli takže pro vlhkou zeď ještě větší peklo protože sůl zadržuje vodu. takže skusím nějaký přiípravek který není na bázi chloru. potom to oškrábnu a skusím něčím natřít. napíšu výsledek dámy ale myslím že toto je běh na dlouhou trať a budeme muset odvlhčovat zdivo.

  • Anonymní

    tak já se přidám pokud jde o savo tak ho taky používám ale jelikož máme plíseň na zdech která je vlhká tak se plíseň vrací. a po dlouhém šmejdění na internetu jsem se dočetla že se savo rozkládá na soli takže pro vlhkou zeď ještě větší peklo protože sůl zadržuje vodu. takže skusím nějaký přiípravek který není na bázi chloru. potom to oškrábnu a skusím něčím natřít. napíšu výsledek dámy ale myslím že toto je běh na dlouhou trať a budeme muset odvlhčovat zdivo.

  • Anonymní

    Já ho zkouším sehnat, ale marně, neporadil byste někdo kde ho koupit? předem díky, janiecat@centrum.cz

  • My jsme používali Savo, plíseň se vždy dříve či později vrátila. Takže když Biorepel u Mates zabral, vyzkoušíme ho také :o). Místo zateplení přemýšlíme spíš o pořádné izolaci domu proti spodním vodám a následné vlhkosti, manželovi se sice kopat okolo baráčku nechce, je to dřina, ale co mu zbývá:o))).

  • Tak po neúspěšném boji se savem jsem opravdu koupila Biorepel a aplikoli jsme ho, zatím plíseň zmizela tak jsem sama zvědavá na jak dlouho :o)
    Skrz plíseň nesmíme dávat žádný nábytek na venkovní stěny – což se mi vůbec ale vůbec nelíbí – jenže co stím?
    Chtělo by to nějaké venkovní zateplení, ale jaké – polist. neee – dům by nedýchal a bylo by to tu ještě horší…..:o(
    A navíc je to velice nákladná investice na kterou teď opravdu nemáme :o(

  • My likvidujeme plíseň hlavně Savem proti plísním, chvilku nám doma trošku smrdí nemocnice, ale plíseň to odstraní. Jednou manžel objednal jakousi chytrou houbu, ta nesmrděla, plíseň zlikvidovala, ale pouze krátkodobě. Takže jsme věrní Savu.

  • Anonymní

    už mnoho let bojujeme s plísní v našem domě,proto už zoufalí jsme zkusili přesně podle návodu použití BIO REPEL,ale k našemu údivu se nám plísen objevila ještě dříve než jindy jen nám změnila barvu z tmavě šedé na zelenou, tak nevíme jestli je to ta ušlechtilá zdraví neškodná plisen a nebo nám BIO REPEL zavedl do bytu nový druh. jsme z toho hodně zklamaní. s pozdravem pernicová

  • A jejda, to je náhodička. právě tady sedím a nohy si koupu v Biodeuru – to je obdoba toho Biorepelu. Z porodnice jsem si před lety přinesla plíseň mezi prsty a tohle je jediný, co na ni platí. Teda, nejsem moc důsledná, ale když tyhle přípravky začnu používat, vždycky zaberou. Pak je ještě takový pudr, ten se sype do bot, ale lze ho dát i přímo na kůži mezi prsty. Takže věřim, že funguje i ten Biorepel a je to lepší, než chemický prostředky.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist