Jak se zbavit atopického ekzému?

Rubrika: Domácnost a bydlení, Onemocnění a léčba

Trpíte vy nebo vaše dítě ekzémem a dalšími alergickými vyrážkami? Mezi hlavní faktory, které ekzém zhoršují, patří skladba jídelníčku, stres a zanesená střeva.

Zbavte tělo plísní, odhalte dráždivé potraviny a pomozte si bylinkami

„Léčba atopického ekzému je založena na vyčištění organismu od plísní a detoxikaci vnitřních orgánů – zejména jater a žlučníku. Potom na ovlivnění regenerace pokožky a zvýšení protialergické složky. Samozřejmě u tohoto problému je nutné zaměřit se také na pročištění střeva,“ říká nejznámější česká bylinářka Mgr. Jarmila Podhorná.

rybizV boji proti ekzému doporučuje nasadit penízovku, měsíček, ostropestřec, dub a černý rybíz, a to v podobě alkoholového extraktu. Nejmenším dětem se podává jen černý rybíz a žampion, a to jen několik kapek ve lžičce teplé vody, aby se alkohol vypařil.

V první řadě se ale zaměřte na jídelníček, protože jídlo je alfou omegou stavu celého těla, a ekzémů obzvlášť. Potravin, které mohou ekzém zhoršovat, je opravdu velké množství a pokud jste s dítětem navštívila alergologa, zřejmě už máte v ruce seznam těch, kterým se musíte vyhýbat.

Někteří ekzematici však sami vypozorují, po kterých potravinách se jim vyrážka zhorší. Často to bývají některé druhy ovoce a zeleniny (nejčastěji kiwi, ananas a celer), ořechy, koření, ryby, mléko a pšeničné pečivo. Dále dbejte na to, aby přijímaná strava nebyla napadena plísní. Všechny podezřelé potraviny bez milosti vyhoďte (nestačí viditelnou plíseň vykrojit) a nejezte pečivo, které je starší 3 dnů. V tom je totiž často počínající plíseň, zatím však okem neviditelná.

Co se týká stresu coby dalšího činitele ovlivňujícího stav pokožky, je jasné, že úplně vyhnout se mu nemůžete. Přesto vyzkoušejte například nějaké relaxační techniky, uberte na spěchu, co nejčastěji se smějte a věnujte se oblíbeným aktivitám.

K dítěti ekzematikovi se chovejte pokud možno jako ke zdravému, není dobré ho příliš omezovat nebo to přehánět s projevy lítosti. Dbejte, aby mělo zábavu (znuděné dítě se více soustředí na své kožní problémy), pečujte o příjemnou domácí atmosféru a nepřenášejte na dítě přehnanou úzkostlivost ohledně toho, co sní nebo udělá. Větší dítě může začít vnímat ekzém jako společenský handicap, a tak je potřeba přiměřeně podporovat jeho sebevědomí.

Jaké ovoce a pečivo jíst?

Milujete-li vy nebo vaše ekzémem ztrápené dítě ovoce, ale téměř všechno na vás působí dráždivě, vyzkoušejte žlutý meloun a avokádo, ze zeleniny je vhodná okurka.

pecivoPšeničné pečivo ekzematici obvykle dobře snášejí, pokud je kynuté kváskem. V kvásku je totiž obsažena kyselina mléčná, která rozloží škodlivý lepek do stravitelnější podoby. Ten potom nezalepuje střeva a uchráníte se tak před dalšími nepříznivými ději ve vašem těle, které zanesení střev přináší (překyselení a zahlenění – obojí podporuje ekzémy).

Kváskové pečivo je ale v obchodech prakticky nedostupné. Tam seženete jen to kynuté droždím, navíc obsahující spoustu zlepšujících látek, které mají za úkol dohnat přeskočení tradiční dlouhé přípravy. Plnohodnotnou náhradou ale nejsou, naopak dělají z chleba i rohlíků hotovou chemickou laboratoř. Běžnou praxí velkopekáren je navíc přidávání rozmočeného neprodaného chleba do nového těsta.

Čím dál více lidí proto peče chléb doma. Začít může úplně každý, protože i když se vám chléb třeba ze začátku nepovede, často je chutnější a zdravější než ten ze supermarketu. Návodů jak začít najdete všude dost, kromě toho se můžete vyhnout i zakládání kvásku, a to díky tzv. kváskové mapě. Vyhledejte s její pomocí někoho ze sousedství, kdo je ochotný podělit se o svůj kvásek a začněte zadělávat ještě dnes!

Jak jednoduše získat zdravý chléb a další prospěšné potraviny?

Pro zaneprázdněné a pro všechny, kdo chtějí ušetřit čas a energii (i tu elektrickou), jsou na trhu domácí pekárny. Ty pečení chleba velmi usnadní, stačí jen vložit suroviny, zapnout a vrátit se k hotovému, což je při pravidelném pečení nedocenitelné. Do povědomí spotřebitele se stále více dostává multifunkční domácí pekárna Sana, specialista na kváskové pečení.

Multifunkčnost pekárny Sana spočívá v tom, že jí nezaskočí prakticky žádný recept. Vyrobíte s ní i domácí jogurt, marmeládu, sádlo a škvarky, dětské kaše, nebo připravíte mimořádně šťavnaté maso a sekanou. Variabilitu umožňuje libovolné nastavení teplot a časů, což nikde jinde nenajdete. Navíc to není spotřebič na dva roky, tahle pekárna vám vydrží celé věky. To zajišťují odolné materiály, do budoucna možnost nahrání nových programů, dostupnost náhradních dílů a doživotní servis.

eujuicers

Investice se vám bohatě vrátí v podobě nespočtu zdravých pokrmů, ušetřeného času a vylepšení zdraví vašeho i vašich dětí. Pamatujte ale, že léčba ekzému je běh na dlouhou trať a chvíli trvá, než se tělo vyčistí a pokožka uzdraví. Ta cesta ale určitě stojí za to a přeorientování se na zdravý životní styl je chytrou investicí i do budoucna.

Napsal/a: Ivona Loutocká

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (3 vyjádření)

  • Taky zápasíme s ekzémem a je to asi na dlouho.Doufám,že nám pomůže,když budeme dodržovat to,co nám paní doktorka poradila.

  • Anonymní

    Nám se objevil ekzém po roce života. Chtěla bych říct, že jedním z dalších důvodů vzniku ekzému je také očkování, což se stalo asi v našem případě. Je třeba se toho zbavit zevnitř, ne zvenku, to není trvalé. Nám pomohly čistě přírodní doplňky stravy. Samozřejmě dbám všemi směry na zdravou stravu. Ráda se podělím nejen o svou zkušenost konkrétněji.
    Katka
    smidovak@gmail.com

  • tady je každá rada drahá, někomu pomůže tohle jinému tamto a někomu vůbec nic…

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist