Jak bezpečně na vánoční svíčky?

Rubrika: Domácnost a bydlení

Stromek máme koupený a děti se už těší, jak na něj začnou věšet ozdoby. Ale i zdobení stromku má svá pravidla…

Než začneme zdobit

Jako první by se na stromek měly dávat svíčky. Ty jsou nádhernou ozdobou vánočního stromečku, ale je nutno upozornit, že zároveň také dost nebezpečnou. Výjimkou nejsou požáry vzniklé závadnými svíčkami. Pro zachování bezpečnosti bychom se tedy měli vyvarovat klasických svíček a využít ty elektrické.

Máte-li umělý stromek, pak je nebezpečí požáru při použití klasických svíček ještě vyšší! Umělé stromečky jsou vyrobené z PVC vlákna nebo PE materiálu, vyznačují se tedy vysokou hořlavostí.

Pozor také na průvan! Svíčky, které nejsou elektrické, nikdy nestavíme do blízkosti stromků! Stačí nepatrný závan větru a klidné a spokojené vánoční období se může změnit v nepředstavitelné trauma.

Úsporné jsou s LED žárovkami, které mají také vyšší životnost. Tomu se samozřejmě pak rovná i vyšší cena.

Tvary svíček pak můžete nechat na své fantazii. V nabídce obchodů najdete jak klasický svíčkový tvar, tak třeba veselé houbičky apod.

Při nákupu svíček na vánoční stromeček se vyplatí nakupovat s rozumem. Připomínám, že každý výrobek musí obsahovat český návod!

Tipy a rady pro nákup svíček na stromeček

  • Než svíčky zakoupíte, dobře si je prohlédněte, hledejte i český návod.
  • Prozkoumejte kabel, zda je není poškozený a zda je dost silný.
  • Kabel ke svíčkám by neměl jít v žádném místě nikdy lehce zlomit.
  • Všímejte si spojení kabelu k vidlici, která vede do zásuvky (poškození, nalomení, ohnutí).
  • Jakékoliv sebemenší poškození kabelu může vést v důsledku k požáru!
  • Zeptejte se také, zda jsou k dostání náhradní svíčky (ušetří vám to peníze i v dalších letech).

Obecně platí, že je lépe investovat do dražších svíček, s českým návodem a certifikátem bezpečnosti, než je nakupovat na pochybných tržištích.

Pomoc, hoří!

Jak se lze dočíst, hasiči zaznamenávají obecně méně výjezdů při použití elektrických svíček, ale i u nich platí, že mohou způsobit požár. Například elektrickým zkratem. Pokud by se vám něco takového stalo, pak:

Když přece jen dojde k požáru, snažte se v prvé řadě zachovat klid a nepodlehnout panice. Nejdříve chraňte život a zdraví, teprve potom majetek.

Jestliže je to možné, snažte se požár uhasit nebo alespoň zabránit jeho dalšímu šíření. Využijte hasicí přístroje, hydrant na chodbě, kusy látek (z neumělých vláken) apod., dávejte si přitom pozor, aby vám oheň neodřízl únikovou cestu. Pozor na elektrické přístroje či věci napojené do elektřiny.

Pokud dojde např. k požáru vánočního stromku s elektrickými svíčkami, musí se nejprve vypnout proud a teprve pak lze hasit. A pamatujte, zařízení, které může být pod elektrickým proudem, nikdy nehasíme vodou ani pěnovým hasicím přístrojem!

Pamatujte, že lidské zdraví je vždy cennější než majetek a rozhodně se nepokoušejte požár zlikvidovat za každou cenu sami.

Požár co nejdříve oznamte hasičům prostřednictvím tísňové linky 150 či 112. Při ohlášení vždy nejdříve uveďte, co se stalo, kde k tomu došlo, zmiňte také důležité okolnosti, které mohou napomoci či naopak zkomplikovat zásah záchranářů. Poté uveďte své jméno a přímý kontakt na sebe. Důsledně se řiďte se pokyny operátora tísňové linky.

Pokud se v hořícím objektu nachází více osob, varujte je a snažte se jim pomoci (zejména dětem, starým a nemohoucím osobám).

Při pohybu v zakouřeném prostoru si dávejte pozor, abyste se nenadýchali toxických zplodin hoření, držte se při zemi a dýchací cesty si chraňte navlhčenou rouškou z textilie (stačí kapesník).

Hořící objekt co nejrychleji opusťte a přesuňte se do bezpečné vzdálenosti. Buďte připraveni poskytnout pomoc zasahujícím hasičům.

(Zdroj: Hasičský záchranný sbor ČR)

22 sekund

Podívejte, jak málo stačí k neštěstí… Jen 22 vteřin…

Rovněž prskavky mohou velmi lehce zapálit vánoční stromeček. Měla by tedy pod prskavkou být nehořlavá podložka. Pamatujte, že prskavky se řadí do kategorie otevřeného ohně, nikdy je nesmíte nechat hořet bez dozoru! Naše domácnosti jsou přecpané vysoce hořlavým materiálem – záclony, stolky, ubrusy, koberce…

Nezapomeňte, že hořící svíčka nebo prskavka je otevřený oheň a proto s ním zacházejte opatrně. Ve vzdálenosti 8 -10 cm od plamene svíčky teplota přesahuje 200 °C, to stačí k zapálení papíru, plastů, textilií a dalších předmětů, které se mohou nacházet v blízkosti hořící svíčky.
Zdroj: Hasičský záchranný sbor ČR

Pokud se vám stane, že u vás požár vypukne a dojde k popálení člověka, pak:

  • místo okamžitě zchlaďte studenou vodou,
  • pak překryjte sterilní gázou,
  • pokud se popálenina nehojí ani po několika dnech, nebo je většího rozsahu, navštivte lékaře. U malých dětí je lépe návštěvu lékaře neodkládat.

Napsal/a: Iveta Pešková

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist