7 věcí, které jste o pitném režimu možná nevěděli

Rubrika: Domácnost a bydlení, Životní styl

Je na čase oprášit staré dobré téma pitného režimu, který je důležité dodržovat zejména v létě. Jste si však jistí, že o něm víte vše? Zřejmě jste tu a tam zaznamenali, kolik tekutin se doporučuje denně přijmout, ale pravděpodobně už netušíte, že do pitného režimu si můžete započítat i tolik obávanou kávu, nebo že ženy jsou citlivější na pokles vody v těle.

Co jste o pitném režimu možná nevěděli

1) Správný pitný režim vám může pomoci v boji s přebytečnými kily. Dostatek tekutin totiž přispívá k správnému fungování metabolismu a odvodu toxických látek z těla
2) Nedávná studie prokázala, že ženy jsou citlivější na pokles vody v těle, i když nemají pocit žízně. Při zátěži se ženské tělo rychleji dehydratuje. Ženy mají méně svalů (tudíž i menší podíl vody ve svalech), a proto si tělo musí brát při fyzickém výkonu více vody z oběhu.
3) Není pravda, že před sportem by se nemělo pít. Vhodné je se před výkonem napít postupně několikrát v menších objemech, např. 4×100 ml. Zvolit však můžete jako zdroj tekutin i šťavnaté ovoce. Náročnou fyzickou aktivitu podpoří nápoje slazené cukrem.
4) Káva a dehydratace? Není třeba se bát. Na základě rozsáhlých studií bylo prokázáno, že při běžné konzumaci kávy (do 300 mg kofeinu – tj. 5 šálků kávy), k dehydrataci nedochází a kávu je možné připočítat do celkového denního příjmu tekutin.
5) Při horečce bychom toho měli vypít více, protože horečnaté stavy způsobují dehydrataci organizmu.
6) 1 litr slazené limonády je stejně kalorický jak porce vepřového řízku. Banán zase obsahuje více vody než zmrzlina.
7) Nedostatečný příjem tekutin může zapříčinit bolesti hlavy, zvýšit únavu, způsobit zácpu či nesoustředěnost.

Tu a tam se objevují různé názory na to, kolik tekutin bychom měli denně přijmout a také v jaké formě. Přinášíme vám proto pro ujasnění pár základních a všeobecně uznávaných rad, jak by měl pitný režim správně vypadat.

Hyundai Aqua Optima Galia 3

Základy pitného režimu

  • Neexistuje žádné přesné pravidlo, kolik byste toho měli vypít. Potřeba tekutin závisí na počasí, vydané energii v práci či při sportu, hmotnosti, věku, složení stravy atd. Obecně však platí, že je ideální přijmout alespoň 1,5-2 litry tekutin denně, a to v létě i v zimě.
  • Denně stačí většinou vypít 1 až 1,2 litru tekutin, protože zbytek do dvou litrů je doplněn vodou přijatou ve stravě (mléčné výrobky, polévky, ovoce, zelenina…). V parném létě je však vhodné vypít ještě o něco více.
  • Nárazové pití je nebezpečné, protože nadměrně zatěžuje ledviny a srdce. Proto je důležité pít pravidelně během celého dne.
  • Základem pitného režimu by měla být čistá neperlivá voda. Vhodné jsou také bylinkové čaje, ředěné ovocné a zeleninové šťávy.

Pokud patříte mezi tu část lidí, která na pravidelný příjem tekutin zapomíná, mohou vám pomoci například filtrační konvice. Ty představují ideální příležitost, jak mít chutnou a čistou vodu z kohoutku stále po ruce a hlavně na očích, a to za pár korun denně. Zvolit můžete například filtrační konvice Hyundai, které mají patentovaný 5-ti stupňový proces filtrace, díky němuž odstraňují z vody nejen chlór a usazeniny, ale snižují i obsah, herbicidů, pesticidů a těžkých kovů.

Hyundai Aqua Optima AccoladeFiltrační konvice Hyundai Aqua Optima ACCOLADE
Objem zásobníku na přefiltrovanou vodu 1,7 l
Celkový objem 2,5 l
Indikátor životnosti filtru
Slim design – vejde se do dveří lednice
Cena: od 499 Kč (kasa.cz)

Hyundai Aqua Optima Galia 2Filtrační konvice Hyundai Aqua Optima GALIA
Objem zásobníku na přefiltrovanou vodu 1,5 l
Celkový objem 2,25 l
Elektronický indikátor životnosti filtru
Slim design – vejde se do dveří lednice
Cena: od 599 Kč (kasa.cz)

Hyundai Aqua Optima ClarionFiltrační konvice Hyundai Aqua Optima CLARION
Objem zásobníku na přefiltrovanou vodu 1,3 l
Celkový objem 2 l
Indikátor životnosti filtru
Slim design – vejde se do dveří lednice
Cena: od 299 Kč (kasa.cz)

Hyundai Aqua Optima PollyFiltrační konvice Hyunadi Aqua Optima POLLY
Objem zásobníku na přefiltrovanou vodu 2 l
Celkový objem 3,6 l
Indikátor životnosti filtru
Cena: od 699 Kč (kasa.cz)

Díky každé prodané filtrační konvici věnuje Hyundai Aqua Optima jednomu dítěti v Etiopii čistou vodu na jeden měsíc. Více informací naleznete na www.hyundai-electronics.cz.

Všechny filtrační konvice Hyundai Aqua Optima lze pořídit za výhodné ceny např. na portálech kasa.cz, eproton.cz, euronics.cz nebo v síti elektroprodejen Euronics.

Napsal/a: Veronika Hejlová

Toto taky stojí za přečtení!

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Spoření pro děti: jaké máte možnosti?

S novým přírůstkem do rodiny je čas začít myslet na budoucnost. Chcete-li svým ratolestem zajistit lepší start do života, neměli

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist