Putování po Vysokých Tatrách

Rubrika: Co se jinam nevešlo

….aneb, jak jsme se zamilovali.
Když můj manžel prvně nadhodil, že bysme mohli jet na dovolenou do hor, moc se mi tento nápad nepozdával. Jsem spíše lenivější, sport mám ráda v TV, miluju teplíčko, sluníčko, bazény…

Představa propocených triček při zdolávání vyšších nadmořských výšek mi naháněla hrůzu.
Nicméně jsem se nechala ukecat, že tam bude jistě i bazén a na kopec můžu vyjet lanovkou.
Když jsem prvně uviděla majestátné štíty Tater, ani jsem nedýchala. A v ten moment jsem se zamilovala.
Naše nadšení nás zatím neopustilo a Slovensko se stalo tradičním cílem dovolené.
Oblast Vysokých Tater ale není jen o vysokohorské turistice, najdeme zde řadu historických památek. Na své si přijdou i děti, při návštěvě aquaparků.

Pokud i vy máte namířeno do Vysokých Tater, mám zde pro vás pár tipů na tůry, doporučení a postřehů z našich cest.

Téměř všechny hlavní turistické cíle jsou propojeny tzv. „ozubnicovou železnicí“. Takže přeprava je zde bez problémů i pro nemotorizované návštěvníky. Trasy jsou poměrně dobře značeny a místo km udávají cestu v čase. Při pomalejší chůzi je třeba počítat více času, než jaký je uvedený.

Trasa 1: Štrbské pleso – Chata pod Soliskom – jezero Štrbské pleso

Od zastávky železnice, která je vedle centrálního parkoviště se vydáme směrem ke sportovnímu středisku. Zde jsou skokanské můstky a hned u nich stanice sedačkové lanovky na Solisko. Lanovka je pro 4os., pohodlně přepravíte i menší děcko. Nahoře už na vás čeká krásný výhled. Kdo má chuť pokračovat až na vrchol Predného Soliska, může směle stoupat. Já jsem s malou zůstala u chaty Pod Soliskom a ostatní pokračovali. Cesta tam a zpět jim trvala asi 2 hodiny.
Dolů jsme šli pěšky, pohodlnou cestou až k jezeru Štrbské pleso a kolem něho zpět k autu. Tento výlet je nenáročný, vhodný i pro děti a potřebujeme na něj půlden.

Trasa 2 : Štrbské pleso – Chata při Popradskom plese – Chata pod Rysmi – Rysy

Opět vyjdeme od centrálního parkoviště, tentokrát směr Popradské pleso. Cesta je pohodlná a zvládnou ji i menší děti. Popř. některé úseky zvládnou na rameni rodičů. Počítejte tak 1,5hodiny chůze.
Popradské pleso je naprosto okouzlující. Kolem jezera je řada laviček pro odpočinek. Horská Chata pri Popradskom plese je velká, slouží jako hotel a je zde možné se občerstvit v restauraci. My jsme ochutnali skvělé palačinky.
Od Popradského plesa se nabízí další turistické možnosti, které už ale nedoporučuji pro děti.
Nejnavštěvovanější trasa vede dál na Chatu pod Rysmi (2250m), která je nejvýše položenou chatou v Tatrách. Zde je také možnost občerstvení, ovšem je nutné počítat s vysokohorskou přirážkou. Na horské chaty samozřejmě není jiný přístup, než pěkně po svých. Veškeré zásoby nosí tzv.“nosiči“, které můžeme během cesty potkat.
Z chaty pokračujeme až na vrchol Rysy. Jedná se o poměrně náročný výstup, pro zdatnější turisty. Na vrcholu jsou i v létě zbytky sněhu. Na tuto túru je třeba vyhradit celý den a vyjít opravdu hned ráno. Vzít si s sebou dost tekutin, svačinu, pláštěnku, bundu – ta se bude na vrcholku hodit, kvalitní boty, opalovací krém, mapu…

Trasa 3: Starý Smokovec – Hrebienok – Zamkovského chata – vodopády Studeného potoka – Rainerova chata

Ze Starého Smokovce pojedeme pozemní lanovkou na Hrebienok. A dále značenou cestou k Zamkovského chatě. Jedná se o útulnou chatu obklopenou lesem a štíty hor.
Cesta není až tak náročná, počítejte tak 1,5 hodiny chůze. Ale malé děti je zde nutné hlídat. Místy jdete po úzké cestě, podél srázu do údolí. Navíc je zde hodně kamenů, takže opatrnost je na místě. Nahoře u chaty je ale pěkný prostor pro dětské řádění. Já s dcerou jsme se pěkně kochaly a manžel pokračoval dál k Téryho chatě. Cesta tam a zpět mu trvala 3hodiny. Zatímco dole jsme měli trička s krátkým rukávem, manžel si nahoře na sebe navlékal vše, co měl v batohu, protože teplota u Téryho chaty byla 6°C. Zpět jsme šli okolo Rainerovy chaty, což je nejstarší chata v Tatrách. Je vzdálena od Hrebienku asi 30 minut chůze, pokud byste chtěli jít jen tam. Nyní slouží jako minimuzeum, je zde sbírka starého horelezeckého vybavení, lyží apod. Pokračujeme kolem vodopádů Studeného potoka, kde vás uchvátí překrásné vodní kaskády a průzračná voda. Dále můžete navštívit Bilíkovu chatu, kterou potkáte cestou zpět od vodopádů.
Ze Zamkovského chaty vede trasa také po Tatranské Magistrále na Skalnaté pleso. Tuto trasu jsme nevyužili, protože jsme se museli vrátit k autu, do Starého Smokovce.
Tento výlet je vhodný i pro menší děti, ovšem bez výstupu k Téryho chatě. Počítejte na výlet celý den.

Trasa 4: Tatranská Lomnica – Skalnaté pleso – Lomnický štít

Tato trasa je odpočinková, pokud tedy použijete lanovku. Z Tatranské Lomnice vyjedeme čtyřsedačkovou, kabinkovou lanovkou (asi 12minut jízdy) na Skalnaté pleso. Zde se vám naskytne opravdu úchvatný výhled. Skalnaté se jmenuje nejen pleso, ale i nedaleká chata, kde je opět možnost občerstvení. A dále je zde observatoř Astronomického ústavu.
My jsme vyjeli hned brzo ráno a udělali jsme dobře. Jelikož jsme chtěli pokračovat dál, na vrchol Lomnický štít (2632m), bylo nutné si zakoupit jízdenky na visutou lanovku. Na Lomnický štít není možné jinak vystoupat, cesta tam nevede, resp. je pro veřejnost uzavřená. Pokud chcete až na vrchol, musíte vyjet visutou lanovkou, která jede v časových intervalech nahoru, tam se lidičky pokochají a pak je opět sveze dolu. Doba pobytu je 50 minut. My i když jsme stáli ve frontě na jízdenky od 9ti hodin ráno, získali jsme časovou jízdenku na vrchol až na 17.30 hod. V 10.30 hodin už byly jízdenky pro tento den vyprodané. Takže jsme celý den strávili v okolí Skalnatého plesa, čekáním na přidělenou hodinu odjezdu. Zdatnější turisté tento čas jistě využijí větší či menší „procházkou“. Nakonec jsme se dočkali a i když cena za jízdu na vrchol vyjde pro jednu os. na 20 Euro, určitě stojí za to! Je to zážitek a musím se přiznat, že jsem měla chvílemi i trošku strach. Ta propast do údolí z jedné strany a skála z druhé byla strhující.
Nyní je již možné rezervovat si jízdenku předem v pokladně Tatranské Lomnice, nebo elektronicky.

Trasa 5: Tatranské Matliare – Chata pri Zelenom plese

Tak tato chata je dle našeho názoru nejkrásnější v celých Tatrách. Cesta je nenáročná a výstup trvá asi 3 hodiny průměrné chůze.
Od chaty je možné pokračovat dále, ale opět spíše bez dětí. I tak je dosažení cíle s dětmi prakticky celodenní záležitost. Nicméně okolí chaty je jak z pohádky. Natáčel se zde i film Jak se krotí krokodýli. Na chatě je opět možnost občerstvení.

Další cíle

Pokud se již cítíte unaveni, doporučuji návštěvu Aquacity Poprad. Jedná se o komplex venkovních a vnitřních termálních bazénů, vitální svět, sauny a další. Našim dětem se tam moc líbilo. Ocenila jsem teplotu bazénů, až 38°C. Dětské hřiště, animační programy, možnosti stravování a celkově na mě zanechal tento komplex pěkný dojem.
Nebo můžete navštívit v Tatranské Lomnici muzeum, zde jsou vycpaniny zvířat, včetně velkého mědvěda. Dále je zde i bobová dráha a pěkné dětské hřiště. Řada útulných restaurací a kaváren. Jedná se o klidné, malé městečko. V Tatranské Lomnici jsme byli ubytovaní v hotelu Morava, kde se před lety natáčel film Anděl na horách.
Za návštěvu stojí i Belanská jeskyně.

Pokud se vypravíte do Vysokých Tater, budete jistě spokojeni. Trasy výletů jsem sepsala tak, aby byly vhodné i pro děti. Jistě je v této oblasti další řada možností a výstupů, ale volila jsem dle toho, co se nám líbilo nejvíce a kam se budeme jistě rádi vracet.

Napsal/a: Peťka

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (24 vyjádření)

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist