Zánět středního ucha aneb nepříjemné vzpomínky na dětství

Rubrika: PR článek

Každý z nás si s sebou v životě nese příjemné, ale i nepříjemné vzpomínky na první roky života. Někdo si pamatuje první školní den, první zahraniční dovolenou s rodiči, nebo na jednu velkou jedničku přes celé vysvědčení.  Občas nám ale vyvstanou na mysli i vzpomínky na dětské starosti. Pro někoho to byly nestravitelné obědy ze školních jídelen, šplhání po tyči ke stropu tělocvičny a pro někoho trápení s opakovanými záněty středního ucha. Ač se nejedná o nemoc vzácnou či smrtelně závažnou, ještě teď si možná vybavíme i osobní zkušenost a nezaměnitelnou bolest v uchu, která chvílemi sílila v pocit ztráty sluchu, vysoké horečky, probdělé noci v náruči maminky a následné píchání ušního bubínku.

Ačkoliv zánět středního ucha nepatří mezi nemoci, které přímo ohrožují život, dokáže přispět ke zhoršení sluchu a někdy končí trvalou hluchotou. Existují případy, kdy poškození sluchu u dětí mělo za následek zpomalený rozvoj řeči. Můžete si pogratulovat, pokud se vám tyto komplikace vyhnuly obloukem, i přesto, že prakticky neexistovala prevence. Dobrou zprávou však je, že u našich dětí už nemusíme mluvit jen o štěstí. Ty dnes můžeme před následky nemoci snáze ochránit. Jak? Očkováním.

Za téměř 40 procenty zánětů středního ucha totiž stojí bakterie pneumokoka. Častými původci onemocnění jsou mimo jiných i pneumokokové kmeny 19A a 3. První z konjugovaných vakcín proti pneumokokům, kterými jsou dnes děti očkovány, přišla do České republiky v závěru roku 2005. V roce 2009 činila proočkovanost zhruba 30 procent. Zájem rodičů o tuto formu ochrany před závažnými onemocněními však výrazně vzrostl až v roce 2010, a to z toho důvodu, že očkování začalo být hrazeno ze zdravotního pojištění. Dnes je proočkováno okolo 90 procent dětí.

Očkování proti pneumokokům je zahájeno mezi třetím a pátým měsícem věku. Rodiče se přitom mohou rozhodnout, zda dítě bude očkováno a také jakou očkovací látkou. Dnes už běžně dostupná  třináctivalentní vakcína Prevenar 13 působí proti 13 typům bakterie a kromě zánětu středouší může pomoci před dalšími závažnými nákazami, jakými jsou zápal plic, otrava krve nebo meningitida.

Pokud přemýšlíte, kde byste ji pro vaše dítě získala, pak se obraťte na svého dětského lékaře. Zatímco dříve jedna dávka vyšla až na dva tisíce korun, nyní si za ni doplatíte 486 korun. Maminky, jejichž děti zatím nebyly očkovány a prodělaly za rok více než čtyři záněty středního ucha, mohou požádat o poskytnutí vakcíny zdarma.

Prevenar 13 je registrovaný léčivý přípravek. Přečtěte si, prosím, pečlivě příbalovou informaci. O možnostech očkování a možných rizicích se informujte u svého lékaře.

Více informací najdete na www.prevenar13.cz.

Napsal/a: Komerční sdělení

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (3 vyjádření)

  • Žádné extra očkování jsme neměli a zatím téměř nemarodíme.

  • Anonymní

    Zkuste na záněty ucha Audiron od Energy. Na vatu se nakape pár kapek a dá se to do ucha – obou uší. Té se může opakovat 3x denně. Když to začnete aplikovat hned při prvních příznacích rýmy, je-li dítě ohroženo záněty, můžete tomu předejít. Vyzkoušeno!

  • moje dcera byla očkována vakcínou Prevenar a přesto stále marodí,jak s ušima,tak má velice často rýmu,teploty(z výtěrů vychází vždy jeden z typů pneumokoka),takže bych neřekla,že očkování je jistotou,že zamezí těmto nemocem u dětí..někdy mi naopak přijde,čím víc je dítě očkované,tím víc je náchylné.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist