Jaké vybrat odrážedlo pod stromeček?

Rubrika: PR článek, Volnočasové aktivity

Chcete mít ze svého potomka vášnivého cyklistu? V určitém věku už nestačí jít příkladem. Vlastní dvoukolé odrážedlo, které je jedním z prvních kroků k cyklistice, je ideálním dárkem pro děti už ve věku kolem dvou let. Výběr kvalitního odrážedla vhodného právě pro vaše dítě je téměř stejně důležitý jako výběr pozdějšího kola. Na co všechno si při výběru dát pozor?

Parametrů, na které se při výběru odrážecího kola soustředit, je poměrně velké množství. Pojďme si je rozebrat pěkně od základů.

Odstrkovadlo versus odrážedlo (odrážecí kolo)

V první řadě je potřeba si rozmyslet, zda je pro vaše dítě vhodnější tzv. odstrkovadlo nebo odrážedlo. Odstrkovadlo je úplně prvním dopravním prostředkem pro ty nejmenší. Pro jízdu nevyžaduje schopnost udržet rovnováhu a hodí se tak už pro děti, které za sebou mají teprve své první krůčky. Zpravidla má čtyři kolečka a většinu času jej rodiče nosí v ruce či na kočárku.

Dneska se však budeme soustředit na variantu pro větší děti. Odrážedlo je totiž skutečným předchůdcem kola, kterému chybí pouze šlapky a dítě se při jízdě na něm musí odrážet od země – odtud jeho název. Na odrážedlu se procvičí v udržování rovnováhy, jemné motoriky i v dalších dovednostech užitečných nejen pro jízdu na prvním kole, ale i pro ostatní pohybové aktivity.

Co všechno by mělo dítě před jízdou na odrážedle umět?

První odrážedlo se většinou doporučuje pro děti od dvou let. V tento okamžik totiž už docela obstojně zvládají chůzi a základní rovnováhu mají zmáknutou na jedničku. Právě rovnováha je tou dovedností, kterou si nejen dítě, ale i dospělí jízdou na odrážecím kole respektive na jízdním kole trénuje a osvojuje.

Váha odrážedla

Konečně se dostáváme k samotným parametrům odrážecího kola. Jedním z nejdůležitějších – zvlášť pro rodiče, kteří se musí připravit, že i odrážedlo potáhnou nejčastěji oni, je jeho váha. Pokud zvolíte kvalitní odrážedlo z oceli, připravte se na váhu v rozmezí tří až pěti kil.

Pokud hledáte skutečně lehoučké, a přitom kvalitní, odrážecí kolo, můžeme doporučit například Maxík EVO s váhou 3,38 kg.

Velikost odrážedla

Správně zvolená velikost odrážedla je pro pohodlnou jízdu extrémně důležitá.

Základním pravidlem pro výběr správné velikosti je schopnost dítěte dosáhnout na zem celou plochou nohy. Špičky rozhodně nestačí, nejenže se na příliš velkém odrážedle bude cítit nepohodlně a hrozí nebezpečí pádu, ale jedná se také o zdravotní riziko.

Sledovaným parametrem je v tomto případě výška sedla (občas uváděná také jako výška posedu).

  • Pro děti ve věku dvou let je zpravidla ideální velikost v rozmezí 88 až 90 centimetrů.
  • Ve 2,5 letech se uvádí velikost 92 centimetrů.
  • Pro tříleté děti je vhodná velikost přibližně 95 centimetrů.

Jedná se však samozřejmě pouze o orientační návod a u každého dítěte je potřeba posoudit vhodnou velikost na základě individuální výšky.

Bude odrážedlo růst s dítětem?

U velikosti odrážecího kola ještě chvilku zůstaneme. Protože jak sami dobře víte, děti rostou před očima, odrážedlo, které koupíte, může být už za pár měsíců nedostatečné. Proto byste rozhodně měli vybrat odrážecí kolo rostoucí s dítětem. To poznáte podle rozmezí uvedeného ve výpisu parametrů.

Má odrážedlo brzdu?

Na rozdíl od kola, odrážedlo brzdu mít nemusí. Zda vyberete kolo s brzdou či bez, záleží především na vás. Největší výhodou odrážecího kola s brzdou je opět trénink na kolo skutečné.

Doplňky pro jízdu na odrážecím kole

Stejně jako u klasického kola i u odrážedla je důležité vybavení, které dítěti zajistí pohodlí s důrazem na bezpečí. Co by rozhodně nemělo společně s odrážedlem pod stromečkem chybět je helma. Bez té to skutečně nepůjde. Rovnováha je dovednost, která se musí natrénovat a sami dobře víte, že nepříjemný pád může potkat i pokročilého cyklistu. U maličkých dětí je tak helma skutečně důležitá, ač jde „pouze“ o odrážedlo. Co už není nutné pořizovat, ale malému cyklistovi jistě udělá radost a bude se cítit trošku dospěleji, jsou cyklistické brýle a rukavice. Tyto doplňky mají samozřejmě i bezpečností přesah. Brýle ochrání oči před nepříjemným prachem a hmyzem. Rukavice při pádu zabrání sedření kůže.

Většina odrážedel je vybavena reflexními prvky. Pokud ne, bylo by dobré stroj odrazkami nebo světly vybavit. Samozřejmě, že dítě nebude jezdit za tmy, ale i v podzimním pošmourném počasí je dobré být vidět. Kromě těchto základních doplňků, které jsou určené především pro bezpečí, potěší také košík na dětské nezbytnosti nebo zvonek.

Napsal/a: PR článek

Toto taky stojí za přečtení!

Nevítaní hosté v ústní dutině

Malé oválné vřídky trápí až 25 % populace. Objevují se v ústech nečekaně, ale ti z vás, kteří se s afty

Čtu dál →

Pořízení tažného zařízení je snadné a cenově výhodné

Disponovat vozem bez tažného zařízení není žádný hendikep, jak by se mohlo zdát. Pokud potřebujete využívat přívěsný vozík, karavan, nosič

Čtu dál →

Cyklistické dárky pro malé i větší cyklisty

Máte doma nadšeného cyklistu a nevíte, co mu pod stromečkem udělá největší radost? Podobným problémem se rok, co rok

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (1 vyjádření)

  • Díky za užitečný článek 🙂 My jsme dceři nakonec pořídili dřevěné odrážedlo od Bigjigs toys, ty jsou nejhezčí!

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist