Recenze: Škvíry

Rubrika: Knihy pro děti a mládež, Kulturní a literární tipy, Pohádky a povídky

Tímto bych vám chtěla představit knihu Škvíry od spisovatelky Marky Míkové. Knihu vydalo nakladatelství Argo jako knihu pro děti mladšího školního věku. Škvíry hned po svém vydání začaly sbírat různá ocenění. Autorka knihy byla nominována na cenu Magnesia Litera a ilustrátorka Tereza Ščerbová se může chlubit Zlatou stuhou za zdařilé ilustrace.

Kniha je velice čtivá, zajímavá a i přes pár „hluchých“ míst dokáže své čtenáře vtáhnout do děje. Hlavní myšlenkou celého příběhu je propojení reálného světa a všedních starostí malé Matyldy s jejím vysněným světem, do kterého se může před všemi starostmi schovat. Bránou do jiných světů se Matyldě stávají škvíry ukryté ve zdech všude kolem ní. Kniha má zajímavé a krásné ilustrace, které se dětem velice líbily.

Celým příběhem nás provází malá hrdinka Matylda, která žije bez maminky jen se svým otcem. Maminka od nich odešla, když byla Matylda ještě malá, a ta stále nemůže pochopit, proč se to stalo. Její tatínek se o odchodu maminky nechce bavit, dokud Matylda nepovyroste, aby mohla vše správně pochopit. Jednoho dne při cestě na nákup odhalí naše malá hrdinka velké tajemství. Na chodbě objeví malou škvíru ve zdi, do které vstoupí a tím se jí otevře úplně nový svět. Po tomto prvním zážitku objevuje další a další škvíry, které jí přesouvají do jiných světů.

Kromě Matyldy se v knize setkáváme s Fretkou Selmou, která provází hrdinku celým příběhem a občas nás překvapí lidskou řečí.

IMG_20150726_100626

Když jsme knihu četli jen my jako rodiče, připadala nám jen jako průměrná dětská kniha, ale naše děti zaujala hned na první pohled. Okamžitě se do knihy začetly a odmítaly se od ní hnout, pochválily jak celkový děj, tak i doplňkové ilustrace. Kniha byla pro děti srozumitelná a snadno pochopitelná, i přes pár dotazů, které potřebovaly dovysvětlit.

Kniha má pevnou vazbu, takže se dětem i rodičům dobře drží při čtení, a to i v postýlce. Díky většímu rozměru písmen zvládnou malí čtenáři číst příběh samostatně. Kapitoly jsou pro děti svým rozsahem naprosto dostačující a dají se tak použít jako pohádky před spaním, každý den jedna kapitola. Kniha je určena pro mladší děti, ale určitě zaujme i pokročilejší čtenáře.

Knihu vydalo nakladatelství Argo.
Objednat si ji můžete se slevou 15% zde.

Napsal/a: ksalavova

Toto taky stojí za přečtení!

Jak vybrat přebalovací tašku na kočárek

Čekáte miminko a hledáte tašku na kočárek? Co všechno byste měli v takovém případě zvážit a proč maminkám nestačí

Čtu dál →

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Tipy, jak zabavit děti na zahradě v zimě i v létě

Zahrada je pro děti osobitým útočištěm, kde mohou stále něco nového objevovat. Stačí pár vychytávek, nezbytných komponentů i vhodný

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (1 vyjádření)

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist