Recenze: Hledá se hvězda

Rubrika: Knihy pro děti a mládež, Kulturní a literární tipy, Pohádky, Pohádky a povídky, Příběhy pro děti

Bylo nebylo království Zářivé hvězdy, kde žil Král, Princezna, Hrabě Montér zvaný Černý rak, tajemná Madam, co nemluví a hraje na piáno. A nově taky Kašpárek s jednou rolničkou, který na královský hrad právě přišel do služby.

Království se jmenuje podle bájného meteoritu – zářivé hvězdy, který království po léta chránil před zlem – v den, kdy se meteorit v království objevil, se všichni zlí lidé proměnili v kamenná vejce.
Záhy po příchodu nového Kašpárka ale vyjde najevo, že se „zářivá hvězda“ ztratila a v kamenných vejcích to začíná pracovat… I na hradě se začínají dít divné věci a tak se Kašpárek s Princeznou pouštějí do pátrání.
Setkávají se s dalšími obyvateli království, zažívají napínavá dobrodružství. A vše spěje k rozhodující bitvě s armádou zlých, z kamenných vajec osvobozených…
Tolik ve stručnosti děj pohádkové detektivky pro čtenáře bez rozdílu věku (zejména však pro ty od sedmi do dvancti let – čemu odpovídá i zvolený typ a velikost písma).
Na dvoustech třiceti dvou stranách se setkáváme s rozličnými postavami, z nichž o některých vyjde najevo, že jsou někým jiným, než za koho se vydávají.
Kniha zaujme na první dotek – a to doslova. Vazba knihy je z příjemného hladkého materiálu. Koresponduje s grafickým zpracováním – evokuje „sametovou“ noční oblohu plnou hvězd.
Knihu doplňuje řada milých ilustrací Terezy Ščerbové, které ocenily i moje dcery (do čtení se ještě nepustily, ale knížka je v pořadí…).

Hleda se hvězda_1 Hleda se hvězda_2 Hledá se hvězda_3 Hledá se hvězda_4

Osobně jsem zpočátku měla trochu problém nechat se vtáhnout do děje – myslím, že knihy, které běžně čtu já, i které čtou mé děti, bývají již od první stránky „akčnější“ – ale autorka Lenka Brodecká vrstvila zápletku i děj postupně a vytrvale, že jsem ani nevěděla, jak jsem se pročetla na konec. A bylo to čím dál napínavější.
Ráda bych ještě upozornila na zajímavou postavu tety Věry, která – jak se dozvídáme z textu – pobývala dlouhodobě v Indii a tam se naučila „indčtinu“ – používá běžná slova, která jsou ovšem složeninami mnohdy nečekaných slovních spojení jako VÝPAR = výstavní parky, na podlaze leží KOZA = koberec z Arménie apod.
Hledá se hvězda_titulkaMyslím, že se jedná o výborný nápad, který čtenáře „nutí“ hledat podobná slovní spojení.
Podobně působí zpočátku nesrozumitelná volání hradního papouška „montér svítí“ či „kuchtík jede“.
Knihu Lenky Brodecké Hledá se hvězda mohu jedině doporučit.
Neváhejte a vydejte se s Princeznou a Kašpárkem s jednou rolničkou na napínavou cestu za ztraceným meteoritem Zářivou hvězdou.
Vydáno za podpory Ministerstva kultury v roce 2015
Knihu vydalo nakladatelství Host a můžete ji se slevou 15% zakoupit zde.

Napsal/a: Jarmuschka

Toto taky stojí za přečtení!

Nevítaní hosté v ústní dutině

Malé oválné vřídky trápí až 25 % populace. Objevují se v ústech nečekaně, ale ti z vás, kteří se s afty

Čtu dál →

Pořízení tažného zařízení je snadné a cenově výhodné

Disponovat vozem bez tažného zařízení není žádný hendikep, jak by se mohlo zdát. Pokud potřebujete využívat přívěsný vozík, karavan, nosič

Čtu dál →

Cyklistické dárky pro malé i větší cyklisty

Máte doma nadšeného cyklistu a nevíte, co mu pod stromečkem udělá největší radost? Podobným problémem se rok, co rok

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (1 vyjádření)

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist