Recenze: Vítej, Karle!

Rubrika: Knihy pro děti a mládež, Příběhy pro děti

Všude se teď mluví o Karlu IV. a ani u nás to není jinak. Tomášek je zvídavý, ptá se, kdo to vlastně byl. V družině si o Karlu IV. jedno odpoledne také povídali a jeho to natolik zaujalo, že jsme doma hledali, zda o Karlu IV. nějakou knihu nemáme. Proto jsem moc ráda, že se nám naskytla příležitost k recenzi na knihu Vítej, Karle!.

Nakladatelství Albatros právě vydává knihu Ivony BřezinovéVítej, Karle! Ilustracemi knihu doplnil Jaromír František Palme. Součástí této knihy je také pracovní sešit.

A musím říct, že nejen Tomášek je z knihy nadšený. Autorka dokázala zasadit postavu Karla IV. do současné doby a dětem jeho osud přiblížit tak poutavě, že si vše jednoduše zapamatují. A to velmi vítám, přeci jen se pak nebude muset Tomášek v dějepisu fakta jen tak „biflovat“. A kdykoli se ke knize může vrátit.

2016-06-02-2083[1]

A jak to vše vlastně začalo?

Jednoho dne kluci Dany a Míra hrají fotbal. Ztratí míč a když ho jdou najít, naleznou také chlapce, hubeného a špinavého, jak se choulí na zemi za hromadou krabic. Tím chlapcem je Václav. Mluví zvláštní řečí a kluci si myslí, že si z nich dělá srandu. Tak trochu se ho i bojí. Přesto vyzvídají, kde se tam vzal. Václav jim řekne, že utekl z Křivoklátu, že se tam už nedalo vydržet. A vypráví jim, co jako malý zažil. Jelikož všichni mají hlad, vypraví se k Mírovi domů, že se posilní a Vašek jim povypráví dál. Tam je také Mírova sestra Babeta. Jelikož Václav zrovna nevoní, nejprve ho vezmou do koupelny umýt a poté mu Míra půjčí své oblečení. I Babeta se začne Václava vyptávat, kdo vlastně je, kdo jsou jeho rodiče, kde žil. Nejprve ani ona, ani kluci Václavovi nevěří, pak ale Babetu něco napadne. Za pomoci internetu zjistí, kdo Václav skutečně je. Je mu právě 7 let, proto jim jméno Václav nic neříkalo. A je duben. Václav v dubnu, v době svých 7 let, byl poslán do Francie, kde tehdy přijal jméno Karel. Jak to ale udělat, když je Václav v Čechách, o 7 století později? Musí se vrátit tam, kde sen začal, na Křivoklát.

Podaří se zachovat sled historie? To si v knize již musíte přečíst sami.

2016-06-02-2086[1]2016-06-02-2084[1]

Když si děti knihu pořádně přečtou, mohou si v přiloženém sešitě také vyzkoušet, zda knihu četli pozorně. Je zde spousta otázek a úkolů, díky nimž si své znalosti mohou ověřit.Věděli jste například, co jsou ŠKORNĚ, PREVÉT či PACHOLE? To vše se dozvíte právě v knize.

4732c1183dcd0a63b1f545c38520bf66My jsme z knihy opravdu velmi nadšeni. Tomášek se díky ní dozvěděl mnoho z naší historie, seznámil se s Otcem vlasti, a spoustu věcí si i zapamatoval. Takže rozhodně doporučujeme do každé dětské knihovničky.

Knihu Vítej Karle! vydalo nakladatelství Albatros, zakoupit si ji můžete zde.

Napsal/a: Kyller

Toto taky stojí za přečtení!

Držte si klobouky, do kin přichází Toy Story 4!

Přiznejte se. Kdo se už nemohl dočkat dalšího pokračování Příběhu hraček? Tak pro vás máme dobrou zprávu. Právě dnes

Čtu dál →

Nejčastější chyby, kterých se lidé dopouštějí během Keto diety

Keto dieta je systém stravování, který je založen na nízké konzumaci sacharidů. Stejně jako ostatní stravovací směry, je třeba

Čtu dál →

[Soutěž] Správná pětka na ostrově pokladů

Prázdniny se za chviličku přehoupnou do své druhé poloviny a my pro vás máme pár tipů, jak si zpříjemnit

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (2 vyjádření)

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist