Recenze: Do lavic!

Rubrika: Knihy pro děti a mládež, Příběhy pro děti

Knížka Do lavic! nás zavede do prostředí, které je důvěrně známé všem školákům – do třídy. Může se do ní začíst prváček pokročilý ve čtení, zvídavý starší školák. Velmi vhodná je kniha do ruky dospěláka, který předčítá svému dítku, jež povinnou školní docházku teprve nastoupí.

Mysleli jste, že třída je jen nudná místnost plná lavic? Pustá a prázdná, dokud do ní nevběhne hejno dětí? Že jste se možná spletli, naznačuje knížka Do lavic! Autorka Zuzana Popíšilová zaměstnala v každé třídě partu skřítků a veselé vzezření jim propůjčil ilustrátor Drahomír Trsťan.

Kniha je psána větším písmem vhodným pro začínající čtenáře. Kapitoly jsou krátké, což ocení nejen začínající čtenář, ale i rodič předčítající dítěti před spaním. Moderním prvkem je neukončenost kapitoly, některé kapitoly končí v okamžiku, kdy je děj napínavý, a možná tak donutí slabikující dítko číst ještě kousek. Pokud se mu už číst nechce nebo ještě neumí, zaručeně knížku prolistuje a prohlédne si veselé a optimistické ilustrace.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA   OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Podle mého názoru může být kniha velmi užitečná rodičům předškoláků. Když má dítě strach z neznáma, po přečtení této knihy může nabýt dojmu, že škola je místo bezpečné a přátelské. Když si předškolák neumí představit, do čeho jde, získá představu o místě a o lidech, kteří tady hrají důležitou roli – učitelka, školník, spolužáci, soused v lavici.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Zpočátku mi vadilo, že knížka nabízí dítěti představu, že na něj ve škole čeká oddaný pomocníček, ale bylo to jen hledisko dospělého. V dětské fantazii v tomto věku přece bydlí mnoho nadpřirozených postav.

Tak proč ne školní skřítci, kteří navíc konají dobro a nenechají děti na holičkách?

Nakonec jsem propojení reality a fikce velmi ocenila, příběh je poutavý a vtipný, konec je pohádkový – tedy všechno dobře dopadne, a navíc z příběhu plyne i poučení.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA  OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Naše děti přijaly knihu bez výhrad od samého začátku až do konce. Jejich názory:

Dcera (5 let):

Knížka se mi líbila hodně, protože skřítci byli srandovní.

Syn (7 let):

Knížka byla dobrá. Nejvíc se mi líbili skřítci zlobidla. Třeba ta jejich pastelková bitva.

Obálka Do lavic.indd
 
Knihu Do Lavic!, vydalo nakladatelství Grada.
 
Knihu můžete objednat ZDE.

Napsal/a: Zbynula

Toto taky stojí za přečtení!

Tipy na dárky pro děti podle věku – zabaví se a rozvinou dovednosti

Lámete si hlavu s tím, co potěší nastávající, novopečené či už ostřílené rodiče, respektive jejich děti? Přečtěte si naše

Čtu dál →

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (1 vyjádření)

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist