Recenze: Do lavic!

Rubrika: Knihy pro děti a mládež, Příběhy pro děti

Knížka Do lavic! nás zavede do prostředí, které je důvěrně známé všem školákům – do třídy. Může se do ní začíst prváček pokročilý ve čtení, zvídavý starší školák. Velmi vhodná je kniha do ruky dospěláka, který předčítá svému dítku, jež povinnou školní docházku teprve nastoupí.

Mysleli jste, že třída je jen nudná místnost plná lavic? Pustá a prázdná, dokud do ní nevběhne hejno dětí? Že jste se možná spletli, naznačuje knížka Do lavic! Autorka Zuzana Popíšilová zaměstnala v každé třídě partu skřítků a veselé vzezření jim propůjčil ilustrátor Drahomír Trsťan.

Kniha je psána větším písmem vhodným pro začínající čtenáře. Kapitoly jsou krátké, což ocení nejen začínající čtenář, ale i rodič předčítající dítěti před spaním. Moderním prvkem je neukončenost kapitoly, některé kapitoly končí v okamžiku, kdy je děj napínavý, a možná tak donutí slabikující dítko číst ještě kousek. Pokud se mu už číst nechce nebo ještě neumí, zaručeně knížku prolistuje a prohlédne si veselé a optimistické ilustrace.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA   OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Podle mého názoru může být kniha velmi užitečná rodičům předškoláků. Když má dítě strach z neznáma, po přečtení této knihy může nabýt dojmu, že škola je místo bezpečné a přátelské. Když si předškolák neumí představit, do čeho jde, získá představu o místě a o lidech, kteří tady hrají důležitou roli – učitelka, školník, spolužáci, soused v lavici.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Zpočátku mi vadilo, že knížka nabízí dítěti představu, že na něj ve škole čeká oddaný pomocníček, ale bylo to jen hledisko dospělého. V dětské fantazii v tomto věku přece bydlí mnoho nadpřirozených postav.

Tak proč ne školní skřítci, kteří navíc konají dobro a nenechají děti na holičkách?

Nakonec jsem propojení reality a fikce velmi ocenila, příběh je poutavý a vtipný, konec je pohádkový – tedy všechno dobře dopadne, a navíc z příběhu plyne i poučení.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA  OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Naše děti přijaly knihu bez výhrad od samého začátku až do konce. Jejich názory:

Dcera (5 let):

Knížka se mi líbila hodně, protože skřítci byli srandovní.

Syn (7 let):

Knížka byla dobrá. Nejvíc se mi líbili skřítci zlobidla. Třeba ta jejich pastelková bitva.

Obálka Do lavic.indd
 
Knihu Do Lavic!, vydalo nakladatelství Grada.
 
Knihu můžete objednat ZDE.

Napsal/a: Zbynula

Toto taky stojí za přečtení!

Tip na výlet: Výšlap na Pustevny k soše Radegasta

Jednu srpnovou sobotu jsme se s manželem Michalem, dcerkou Kristýnou a kamarádkou Monikou vydali na výlet do hor. Kristýnka s námi

Čtu dál →

Tip na výlet: Jestřebí hory a frankfurtská polévka

Jedno letní pondělí jsme chtěli využít krásného počasí a vyrazit někam do přírody. Našli jsme dvě dosud nezdolané rozhledny

Čtu dál →

Recenze: Nepovedené kouzlo – Emilka a ztracená škola

Ráda by vám představila knižní novinku autorky Petry Martiškové s názvem Nepovedené kouzlo – Emilka a ztracená škola, která

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (1 vyjádření)

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist