o zlatém vrchu

Rubrika: Pohádky

Byl jednou jeden král a ten měl syna. Když syn vyrostl, říká mu král: „Musíš si jet hledat do světa nevěstu, najdi si takovou, která nebude pyšná, bude hezká a nebude urozeného původu.. ty jsou pyšné a zkažené.. najdi si děvče z vesnice. Tak se milý princ, jmenoval se Vítek, vydal do světa.Šel přes hory a doly, přes potoky a lesy, až došel k chaloupce uprostřed lesa. Zaklepal, vešel dovnitř… a nikde nikdo. Vypadala ale obydleně, tak si řekl, že počká, až někdo přijde, a poprosí o nocleh. Čekal dlouho, už se setmělo… a Vítek únavou usnul. Probudily ho divné zvuky – škrábání podlahy a kvílení. Vítek moc statečný nebyl, tak zalezl za pec a čekal. Najednou se uprostřed světnice zvedl vichr a objevila se dvě strašidla. Jedno tenké a vysoké, druhé malé a tlusté. A začala se dohadovat: ,,To je můj zámek,“ povídá tlustý. ,,Ne, můj, já ho viděl první,“ říká druhý. A tak to šlo pořád dokola, až Vítek z jejich řečí pochopil, že chalupa, kde byl, je začarovaný a ztracený zlatý zámek.
Byl zakletý, protože dva bratři – dvě strašidla, se nemohli domluvit, čí bude a kdysi z chamtivosti zavraždili svého otce, který tu byl králem. Vítek si v duchu povídá: ,,To by v tom byl čert, aby se těm dvěma nedalo nějak pomoct, když už tak příšerně kvílí nad svým osudem.“ Překonal svůj strach a pomalu vylezl zpoza pece.
Když ho strašidla spatřila, začala kvílet ještě víc, strašit ho a pohazovat s ním od stěny ke stěně. Vítek se nedal a hvízdnul tak silně, až i strašidla polekal a na chvíli zklidnil. Přemýšlel, a tu ho něco napadlo. Proč se asi pořád přou, když už jsou stejně mrtví? A tak jim tu svou myšlenku řekl…strašidla se na chvíli zarazila, ale pak pokračovala v tahanici, do které zapojila i Vítka. Ten musel znovu hvízdnout a říká strašidlům: ,,Jestli se nepřestanete hádat, vypráším z vás kožich.“ To už na strašidla platilo. Začala se vymlouvat, že ona se hádat nechtějí, ale jak že mají vyřešit ten spor o zámek, když jsou dva a zámek jen jeden?
Vítek povídá: „Tak proč si zámek nenecháte oba? Každý polovinu?“ to strašidla zarazilo.. ,,No jo, když už vlastně strašíme a stejně nic jiného neděláme, můžem strašit ve stejném zámku spolu a nehádat se.“ Tlustý na to: ,,No jo, to by šlo bratře.“ Vítek povídá: ,,Podejte si na to ruce.“ Když to strašidla udělala, najednou se zvedl vichr a strašidla odnesl do říše smrti.
Vítek bratry zachránil a tím, že uznali svou chybu a domluvili se, mohli se rozplynout. Vítek usnul a když se ráno probral, kde to je? Krásná komnata plná zlata a nad ním se sklání krásná komorná. Vítek si řekl: ,,Proč já se to vydal do světa? Najít nevěstu… a tady zrovna jedna je a nádherná.“ Tak Aničku, tak se dívka jmenovala, vzal za ruku a řekl jí, jestli se nechce stát jeho ženou, že se do ní na první pohled zamiloval. Anička se zapýřila a povídá: ,,Mě se taky moc líbíte princi.“ A tak byla svatba a pokud neumřeli, žijí na zlatém vršku dodnes.

Napsal/a: xjannickax

Toto taky stojí za přečtení!

Co byste měli vědět, než koupíte dítěti první kolo

Pokud se chystáte koupit svému dítěti kolo, měli byste vědět, že při jeho výběru je nejdůležitější správná velikost. To

Čtu dál →

Víc energie a času na sebe i děti? Udělejte 2 věci a máte vyhráno!

Mít tak návod na to, abychom měly jako mámy na dítě více času, abychom mu nekřivdily, aby bylo samostatné,

Čtu dál →

[Soutěž] CD Playground English: Frog Biscuits

Písničky pro děti v angličtině pobaví i naučí. Na trh přichází novinka projektu Playground English. A 3 z vás

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist