O popletené kukačce

Rubrika: Pohádky

Stalo se v dávných časech… V ptačím lese zase jednou nastala doba stavění a opravování hnízd, kladení vajíček a krásného, netrpělivého čekání na vylíhnutí malých ptáčat, protože děti – to je vždycky veliké štěstí!
Všechny ptačí maminky uklízely a opravovaly své hnízdo, stejně tak se rozhodla učinit i kukačka – jenže ouha – byl to ptáček velmi popletený a zapomětlivý a tak si nemohla vzpomenout, cože a jakže by měla v hnízdě vylepšit, jak jej na kladení vajíček připravit.

Rozhodla se tedy letět na obhlídku jiných hnízd…lítá, lítá, prohlíží, zkoumá, snaží se všechno si zapamatovat, a tak si ani nevšimne, že se postupně v hnízdech začínají objevovat první nakladená vajíčka – v prvním, druhém třetím… „To se asi už brzy vylíhnou malá ptáčátka a já jim nebudu mít dát co do zobáčku!“ Zděsila se kukačka a odletěla shánět nějaké dobré červíky… hledala, sháněla, až k večeru celá unavená letí zpět do lesa, ale najednou si uvědomí, že už zapoměla, jak její malé kukačky vypadají – zastaví se tedy u prvního hnízda s mláďaty a ptá se ptačí maminky: „Nevíš, prosím, kde bych našla svá mláďátka? Určitě mají hlad, nesu jim něco k snědku…“ Ptačí máma vidí úplně popletenou kukačku, jak má v zobáčku hromadu červíků a její děti přece mají taky hlad…odpoví: „Copak je nepoznáváš? Tohle jsou tvá malá kukaččata!“ – a ukáže křídlem na svá vlastní mláďata hladově otevírající zobáčky… kukačka tedy rychle nakrmí malé nenasyty a letí pro další porci červíků. Ovšem jak je zkrátka zase celá popletená, zapomene, kudy letěla minule, narazí na jiné hnízdo s malými hladovci a jiná ptačí máma ji přesvědčí, že právě tohle jsou její malé kukaččí děti…takhle shnání potravu a krmí všechna mláďata v lese, jiné maminky jsou rády, že si mohou odpočinout…Tak ptačí mláďata v celém lese postupně rostla, a začala se podobat svým dospělým rodičům – kukačka se dívá a nestačí se divit – žádné z nich nevypadá jako ona, jsou podobní těm dospělým ptačicím, které tvrdily, že ptačí děti v hnízdech jsou přece její…zase celá popletená lítá po lese, až konečně narazí na hnízdo, které jí přijde nějaké povědomé – ano, to je přece její vlastní hnízdo…ale je celé neuklizené, neopravené, a hlavně prázdné, žáné malé kukačky, žádné skořápky od vajíček…a tu si náhle vzpomene: „Vždyť já jsem taková popleta, že jsem pro samé shánění jídla pro mláďata zapoměla naklást do mého hnízda svá vlastní vajíčka!! A celou dobu jsem krmila mláďata jiných ptáků a všechny maminky byly rády a neříkaly mi pravdu…takže já žádná malá kukaččata nemám,“ sedla si do svého prázdného hnízda a tiše se rozplakala.
Na takovou nespravedlnost, kdy všechny ptačí mámy zneužily dobroty popletené kukačky, se nemohl dívat ptačí král. Svolal veliké ptačí shromáždění na nejvyšší strom v lese a oznámil všem své rozhodnutí: „Protože kukačka letos pilně krmila všechna ptačí mláďata ve všech hnízdech v lese, a protože ptačí mámy vydávaly všechna svá mláďata za malé kukačky, kukačka bude od příštího roku klást svá vajíčka do cizích hnízd, a aby jí ostatní ptačí mámy oplatily její péči, budou potom ony krmit malé kukačky společně se svými mláďaty.“ Ptačí mámy si uvědomily, jak kukačce svým lhaním ublížily a společně jí slíbily, že od nynějška se zase ony budou starat o její malé kukaččí dětičky…
A tak je tomu dodnes.

Napsal/a: Káča

Toto taky stojí za přečtení!

Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Hravé kostky: Objevte říši kouzel i pestré barvy globálního světa

Na začátku byla… kostka. Ale nebyla obyčejná. Za vším stojí Dán Öle Kirk Christiansen. V roce 1932 zakládá firmu Lego,

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist