Očkování dětí v ČR – hledání otázek v odpovědích BCG vakcína (2.díl)

Rubrika: Očkování

818411_injectionV předchozím zamyšlení o vakcinaci proti TBC jsem se ptala, zda si ještě stále myslíte, že není potřeba o očkování mluvit. Můj postoj znáte „mělo by se o tom mluvit“. A proč?

Protože by bylo vhodné, aby vás někdo(gynekolog, pediatr apod.) informoval o tom, co se v souvislosti s očkováním bude dít s vaším dítětem? Ano.

Odpověď, proč se tomu tak neděje, je velmi jednoduchá. Povinnost očkovat je dána zákonem a neznalost zákona neomlouvá. Odpovědnost nad zdravím vašeho dítěte v tomto směru nese „vyšší moc“, stát. Pokud se tedy nebudete pídit po paragrafech, tak ani nevíte, na co máte nárok.

Shrňme to tedy. V dané době jsem nikým nebyla upozorněna na to, že existuje možnost odkladu tohoto očkování např. z výše uvedených důvodů (viz. například imunitní nedostatečnost). I kdyby naděje, že mé dítě tímto trpí, byla velmi mizivá, ocenila bych alespoň stručnou a uspokojující informaci. Nikdo mě dopředu neinformoval o tom, jaké je složení vakcíny (včetně pomocných látek) a jaký vliv na organizmus dítěte bude mít její podání.

Zkuste si najít, co si vlastně můžete představit pod názvy těchto rozpouštědel, použitých ve vakcíně (např. www.lekopis.cz – viz bod 6.1 Léčivé a pomocné látky). Při hledání je potřeba hledat pod latinskými názvy, které najdete také v příbalové informaci. Nebo se podívejte do registru tzv. éček.

BCG vakcína, pomocné látky:
Natrium hydrogenglutamát, síran hořečnatý, hydrogenfosforečnan draselný, monohydrát citronové kyseliny, monohydrát asparaginu, citronan amonno-železitý, glycerol 85%, voda na injekci.

Víte, jakým způsobem jsou zkoušeny dané vakcíny? Zde je odkaz: www.lekopis.cz – viz. bod 2.6 Biologické zkoušky – 2.6.9 Zkouška na neškodnost.

Nechci tím říci, že by mě lékař měl jako laika dopodrobna informovat o složeních daných látek, ale stačilo by říci, že jsou v přípustných hodnotách. Bohužel už ale nikdo nedokáže zodpovědět otázku, zda některá z těchto látek, za určitých podmínek, nemůže být tzv. spouštěčem nežádoucích reakcí v organismu dítěte.

Zde narážíme na problém prokazatelných studií v této oblasti. Už ve výše uvedených odkazech se můžete dočíst jak, kdy a na kom byly provedeny výzkumy účinků dané vakcíny. Konkrétně u vakcíny proti TBC jsou výzkumy sice dlouhodobé, ale už se nikde nedočtu, jestli ta vakcína, se kterou se začalo před 50ti lety, je tou samou, která se používá dnes. Tedy přesněji řečeno identickou. Sami vědci poukazují na to, že zkoumané vzorky obyvatel nejsou dostačující pro 100% závěry. Viz tento již zmíněný odkaz: www.khsova.cz.

Takže teď už vím, že nežádoucím účinkem není jen v lepším případě zarudnutí v místě vpichu, či malý vřídek, ale že tu jsou možné nežádoucí reakce dost silně související s možným narušením celého imunitního systému, o kterém se samozřejmě ve vědeckých materiálech nedočtete, protože to není jak prokázat. Proč to není jak prokázat? Vždyť přece lékaři mají za povinnost hlásit nežádoucí účinky po očkování Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv! Myslíte, že to činí všichni bez vyjímky? Bohužel statistika hovoří jasně. O tom, jak to může chodit se záznamy jste se dozvěděli z článku Posvátnost lidské krve, odstavec Jednoduché počty. Věřím tomu, že u nás to bude tak nějak podobné. Teď už rozumím tomu, proč nejdou dělat hlubší závěry.

Což takhle, když už mě stát pomocí zákona přikazuje očkovat své dítě, nakázal ČLK, aby pod sankcemi donutili pediatry podávat hlášení o průběhu každé vakcinace u každého pacienta tak, aby šlo dané reakce sledovat, data shromažďovat a následně účinně zkoumat? Co? Ne? Nevyřešila by se tím velká část nevysvětlitelného?

Co se tedy týká očkování proti TBC. Mohla jsem ho odložit. Opomenu-li fakt, že mě o tom mohl někdo informovat, tak by s tím jednoznačně souviselo vyloučení přítomnosti jakékoli formy TBC u rodinných příslušníků, samozřejmě v rámci bezpečnosti novorozeného dítěte. Jenže to už je práce navíc, tak možná proto tato informace nepřišla.
Kdybych o odkladu věděla, musela bych chránit dítě i před ostatními možnými nosiči, kde rizikem může být MHD, úřady. Proto tu byla už tolik opomíjená ochrana novorozence v průběhu šestinedělí.
Co se týká efektivity ochrany proti nákaze TBC, důležitá je tato informace:
„Vakcína proti tbc je živá, oslabená očkovací látka připravená z kmene Mycobacterium bovis (ten vyvolává onemocnění hovězího dobytka), která má zvýšit buněčnou imunitu dítěte pro případ pozdějšího styku s tbc infekcí. Očkování proti tbc má jiný charakter než očkování proti ostatním infekčním chorobám. Zde se nevytvářejí protilátky, které by zabránily onemocnění. Dítě očkované proti tbc, které je v opakovaném nebo trvalém kontaktu s nakažlivou osobou, může onemocnět, ale očkování díky urychlené aktivaci buněčné ochrany zabrání vzniku závažných forem tbc, jako je miliární tbc (rozsev bakterií krevní cestou do plic a celého organizmu) nebo tbc zánět mozku. Vznikne většinou jen ohraničený nález v plicích spojený se zvětšením lymfatických uzlin v plicní stopce, který je přístupný trvalému vyléčení.“

Nejenže nikdo neví, jak dalece má očkování proti TBC trvalý charakter, ale není vyloučeno, že některou z forem TBC onemocní, i když bez vážných následků.

Závěrem.
Ani já jsem v počátku netušila, ke kolika informacím se dostanu. Upozorňuji znovu, že nalezené informace jsem sesumarizovala já jako laik a vyjádřila k nim svůj názor a své dedukce. Nelze je tedy brát jako platná fakta.

Byla bych ráda, abychom my jako rodiče, byli do budoucna lépe informováni o tom, co se bude s naším dítětem dít. V momentě, kdy má svoboda rozhodování nastaveny jisté mantinely v podobě zákona, dvojnásob. Jako rodič chci znát rizika, i kdyby šlo o šanci 1:1 mil, tak chci mít k dispozici podložená fakta, abych věděla proč se právě mé dítě má stát tím miliontým.

Nejsem v zásadě proti očkování TBC, má své opodstatnění a rizika možné nákazy stále existují. Nicméně některé změny už tento druh vakcinace zaznamenal, např. zrušení přeočkování dětí v 11 letech věku. Ovšem opět se tu nedá jednoznačně říci, zda je to ten správný krok. Po tom, co už všechno vím, tak mi to příjde poněkud komické a opravdu už by konečně v tomto směru měl někdo začít jednat a předávat konkrétní a opravdu důvěryhodné a podložené výzkumy.

Odkaz na změny okolo přeočkování proti TBC:
www.ockovaci-prukaz.cz/tbc-tuberkuloza/tbc-zruseno-preockovani-v-11-letech.html
www.fnbrno.cz/article.asp?nArticleID=2118
www.novinky.cz/domaci/158585-ministerstvo-zrusilo-preockovani-deti-proti-tuberkuloze.html

Otázka k zamyšlení: „Uvědomujete si, že vy i vaše děti jste součástí experimentu, ke kterému nejsou shromážďována intenzivně všechna dostupná data?“

Příště: Zamyšlení nad dalšími vakcínami.

Napsal/a: Horempádem

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (5 vyjádření)

  • Lien

    Evo, dělat jde to, že si o každém očkování zjistím co nejvíce info, poté se poradím se svým svědomím a pak nechám nebo nenechám své dítě naočkovat.

    S ramínkem už se nedá dělat nic, jen čekat. Malé se úplně zavřelo až před osmým měsícem. Pozitivní na tom je získání času před dalším očkováním. Hodně štěstí.

  • Horempádem

    Více o nehojícím se ramínku vám může napsat Lien. Nicméně dost dobře jsem asi nevydedukovala „co dělat s čím?“.

    Pokud vám jde o hojení, tak v tomto případě opravdu nezbývá než čekat, až se ramínko zhojí a tělíčko vašeho dítěte tímto dá najevo, že se s tím popralo. Pak teprve může projít vakcinací na dalších šest nemocí najednou (Hexa). Proto, jak jste se mohla v článcích dočíst, tak proběhla novelizace v tom, že rodiče mají právo odmítnout očkování BCG až do půl roku života dítěte. V budoucnu je ve hře i ta varianta, že se BCG vakcinace zcela zruší, protože se ukazuje, že není tak účinná, jak se předpokládalo. Nebo se při nejmenším odsune až na druhý rok života, kdy dítě bude mít za sebou základní várku Hexy. ¨

    No sama zasebe napíšu, že většina z varinat pro mne není košer, až na to úplné zrušení.

    Tudíž dodržujte pravidelné kontroly a vše konzultujte s pediatrem, ať se něco nezanedbá.

  • nosnice75

    Dobrý den, moje dcera Adélka (věk 6 měsíců) má stále ještě problém s ramínkem po očkování proti TBC. Máme odloženo očkování Hexavakcínou a pravidelně chodíme na kontroly na plicní,máme čekat, že se to časem samo vstřebá. Už jsem z toho opravdu nervozní. Copak nejde něco dělat? Eva

  • Horempádem

    Lien, ani zdaleka ne, jenže to by se musel „někdo“ najít, kdo by o tom maminky (všechny) informoval.

    Nebudu se ani rozepisovat, kolik času mi zabírá dostat se k informacím a hlavně k těm, aby byly z obou stran barikády. Je to nadlidské úsilí a otazníků tolik, že jeden neví, co si o tom má myslet.

    Jen ještě k těm, co tu vznesli pochybnost o slově „experiment“, tak zas tak daleko jsem od pravdy nebyla, stačí se začíst do popisu jednotlivých vakcín na stránkách http://www.vakciny.net/pravidelne_ockovani/DTP.htm a spočítejte si, kolikrát se tam ve větách vyskytne slovo „hypoteticky“ 😀 Hypotézy ve vztahu k účinnosti, kde se brání tím, že je málo zkoumání apod. Nikdo, tedy ani zkoumající ústavy nevědí na 100% zda účinnost je taková, jakou si představovali 🙂

  • Lien

    Horempádem, pro mě zatím jednoznačně nejlepší článek z těch, které jsem od tebe četla. Jestliže se vrátím k pocitům, které jsem při svém pátrání měla, cítím z tvých slov, že jsi na tom velmi podobně.

    Tuším, že někdo psal, že byl před očkováním svého dítěte o všem podrobně informován. Ráda bych věděla, jestli si stále myslí, že skutečně o VŠEM.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist