O ovoci – vážně i nevážně

Rubrika: Jen tak

616388_fruits„Jabka, hrušky, chceš do držky!?“ pokřikovali na sebe kluci ještě na základce. Ti méně gentlemanští takhle povykovali i na nás, na holky.
„Nemíchej jablka s hruškami,“ kárali mě profesoři na střední, když jsem se „diplomaticky“ snažila uhýbat od jimi položené otázky /odpovědí jsem byla netknutá/ k jinému tématu.
O ovoci již bylo řečeno a napsáno mnohé. Připojím se i já se svou troškou do mlýna.

Ananasy
jsou tropickým ovocem. Obsahují cukr a tak lze jejich konzumací rychle doplnit energii a omezit pocit hladu. Mimo vitamínů začátku abecedy – A,B,C – je v nich také zinek, který příznivě působí na zdraví nehtů a kůže. Ananas je vhodný pro dietní stravování při nadváze. Můžeme sníst za den, kolik chceme ananasu, a před spaním si navrch dát ještě dva banány, a i tak jsme do rána o kilo lehčí. Ananas pomáhá při střevních potížích, odbourává otoky, podporuje v žaludku rychlejší spalování přebytečného tuku.
Dle mých zkušeností je třeba jíst kousky ananasu opatrně, protože ananasová šťáva dráždí rty.

Banány
jsou zdrojem vitamínů A,B,C,E,K a také hořčíku a draslíku. Uklidňují nervy a proto se po nich dobře usíná, jsou pohlazením pro žaludek. Rychle zaženou hlad a potlačí chuť na sladkosti = můj celoživotní boj, který prohrávám, protože banánu, politému čokoládou a ozdobenému šlehačkou zkrátka neodolám!

Broskve
obsahují železo, hořčík, jsou zdrojem vitamínů B, E a provitamínu A. Obsahují hodně vody. Povzbuzují chuť k jídlu a pomáhají při srdečních onemocněních.
Broskve jsou spojovány se symbolem ženy v různých kulturách. A jak chutnají?
Třeba takto:
Použijeme jeden velký broskvový kompot. Broskev rozpůlíme, do důlku po pecce dáme lžičku Nuttely. Ušleháme dva bílky, přidáme tři lžíce cukru krupice a šleháme do husta. Sníh naneseme na broskve, posypeme mandlovými plátky a zapečeme.

Hrušky
„Vezmi žlutou tužku, namaluj mi hrušku…“. Jedná se o ovoce našich krajů. O hruškách toho bylo napsáno v pohádkách mnohem méně než o jablkách /vzpomínám si v této souvislosti pouze na pohádku „O hruškách rohatkách a jablíčku parohátku“/, ale neprávem. Vždyť hrušky obsahují vitamíny A i B, zinek i vápník. V hruškách je 80 procent vody, která rychle přivádí živiny do střev a čistí je. Hrušky pomáhají při zácpě a podporují, pro obsah železa, tvorbu krve. Odvodňují a jsou vhodné pro odtučňovací kůru.
Znáte pracharandu? Je jednoduchá: hruškové křížaly umeleme na prášek. Práškem posypeme sladká jídla /ovocné knedlíky/.

Jablka
obsahují ovocný cukr – fruktozu. Jsou nízkokalorická, pročišťují organizmus. Dobře chutnají – vždyť jablkem svedla Eva v ráji Adama. Pro upřesnění: myslím, že se jednalo o jablíčko granátové.
Jablka obsahují vitamíny A,C, komplex vitamínů B a vlákninu. Posilují imunitu /odolnost proti nemocem/.
Moje babička radila: „Jablko na noc je zdravé, vyčistí zuby.“ To bych tomu dala! Zdravé jablíčko sice je, ale pro svůj obsah ovocného cukru a při vynechání kartáčku a pasty by se mi zuby pěkně kazily.

Jahody
Macecha v pohádce „O dvanácti měsíčkách“ dobře věděla, proč posílá Marušku v zimě pro jahody. Vždyť posilují imunitu, obsahují vitamíny A,B,C,E,K, taky železo, hořčík a fluor. Třeba macecha neměla ani zlý úmysl zbavit se Marušky, ale dozvěděla se, že jahody působí jako afrodisiakum, a prostě je chtěla. Mezi námi: té bábě by nepomohl ani záhon jahod!
My zase víme, jak výtečně chutná šampaňské s jahodami. Co to ještě zkusit bez alkoholu?
Baby boom
2 cl banánového situpu, 1 cl jahodové šťávy, 4 cl jahod, 50 g jogurtu, mléko na dolití. Jahody jemně rozmačkáme a umixujeme s ostatními přísadami.

Já mám dětství spojené s „kašičkou“: rozmačkané jahody, moučkový cukr, mléko. Moje babička mi je tak připravovala proto, abych snad po jahodách nedostala kopřivku, případně jinou alergickou reakci. Jahody opravdu alergenem jsou!

Maliny
obsahují hořčík, vápník, železo. Taky komplex vitamínů B i vitamín C. Maliny chrání střeva před podrážděním a případným zánětem. Obsahují přirozená antibiotika. A hlavně – chutnají!
Vzpomínáte, že jsme malinové kompoty pojídaly v dětství při nemoci pro snížení horečky?

Třešně
Kdo by odolal krásným, tmavým třešním? Písničkáři určitě ne a tak o nich psali písničky: „Čerešničky, čerešničky, čerešně…“ nebo raději „Jooooo, třešně zrály…“ Třešně se užívaly i v lidovém léčitelství. Například byly doporučovány Karlu IV., který trpěl dnou.
Třešně obsahují vitamíny A,B,C,E i P. Pozor: třešně není dobré čímkoliv zapíjet!

Já mám nejraději banány. Naštěstí jsou již ke koupi po celý rok. V sezoně jsou pro mne královnami letních zahrad maliny. A jak to máte s ovocnými chutěmi vy?

Napsal/a: hannah58

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (7 vyjádření)

  • Hannah, krásné :))
    Já jsem na tom jako Corina – maliny v jakémkoliv množství a stavu… 🙂
    Jahody, broskve, banány a hrušky – ty mám taky ráda. Vlastně – z uvedeného ovoce není žádné, které by mi nechutnalo. Letos jsem si zkusila vysadit meloun, tak uvidíme, jestli něco bude – zatím je sazenička dost malinká 🙂
    A zeleninu můžu taky.

  • Hannah, to jsi napsala vtipně. Banány taky můžu, hlavně co nejméně loupání nebo krájení. Ale jasným favoritem jsou u mě jahody, bohužel ty čerstvé na trhu jsou jen krátce. A maliny. Ty máme u babičky na zahradě až do podzimu a ani jsem nevěděla, že obsahují atb. Na má střeva balzám 🙂

  • Ježeček
    Ježeček

    No, já nevím, kde se to zvrtlo…:-D *

  • hannah58

    Milé holky,díky za Vaše reakce.
    Lussy, napsala jsem článek, napsala. Ale ještě jsem zapomněla dodat,že: Třešně mám spojeny s obdobím malé holky, kdy jsem se jimi zdobila jako náušnicemi/dnes jsem velká holka a tak peču třešňovou bublaninu, třešňový koláč/. Jablíčka mám navždy spojena s pohádkou “ Sněhurka a sedm trpaslíků“,svoje diskotékové období s jahodami: „Zapomněla vážení na jahody mražený, na jahody mražený, v igelitu balený…“ – prostě, Jirka Schelinger.
    No, a když jsou broskve symbolem ženství, banán zřejmě bude symbolem mužství, ne?
    A moje úvaha? Obecně si myslím, že děti upřednostňují ovoce před zeleninou, ovšem až na Ježečka, viď Ježečku.

  • Ježeček
    Ježeček

    Milovala jsem zeleninu více než ovoce. Rajčata, papriky, okurky… Teď zjišťuji (po porodu), že už vlastně skoro nejím zeleninu, ale přesunula jsem se na ovoce. Ale vše jen čerstvé, zavařeniny nemusím. A teď vedou melouny vodní a ananas. Ale teda na tu váhu to moc vliv nemá:-( *

  • Lussy

    hannah,
    hezky vtipně čtivě jsi to napsala!
    Já jím mandarinky a jiné tropické ovoce hlavně v zimě. V těhotenství mi přestali chutnat pomeranče a odté doby bych ho nepolka, do té doby jsem jedla i 1 denně.
    Teď se můžu ujíst melounu,třešní a meruněk, předtím jahod. Prostě co zrovna roste, tím se cpu:-)
    Ale kompot moc nemusím, čerstvé je čerstvé.

  • Lien

    Hannah, pro mě jednoznačně vedou maliny, potom dlouho, dlouho nic a potom to ostatní. Raději mám to naše. Ananas, pomeranče nebo třeba mandarinky, nektarinky mě moc neohromuje. Banán i meloun mňam a taky jablíčka, jahody, třešně, hrušky, ostružiny, rybíz atd. všechno můžu a mám mnohem raději než zeleninu.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist