Zpíváte doma svým dětem? Já své dceři ano. I když, jak říká můj manžel, se to nedá poslouchat, tak mě zpívání hrozně baví. Zpívám lidovky, ukolébavky, moderní i starší písně. Od narození dcerky zpívám často a teď začíná zpívat i moje dcera…
Na úvod napíšu výtah z knihy „Hry pro maminky s dětmi“, Portál, kde je krásně popsáno proč zpívat dětem ukolébavky.„V dnešní době je sluch dítěte neustále zaplavován slovy a zvuky z masmédií, jež mohou na dětskou psychiku působit zneklidňujícím dojmem. Není nijak výjimečné, že děti usínají za zvuku televize, z níž jsou slyšet děsivé výkřiky, výstřely a strašidelné zvuky. Malý kojenec však neumí požádat „o jiný program“, i když může být těmito zvuky rozrušen.
Pozitivní vibrace lidského hlasu mají léčivou sílu. Každé přirozeně vyslovené slovo vytváří určité vibrace. Takovými slovy s pozitivními vibracemi jsou slabiky obsažené v základních slovech na celém světě. Pozoruhodné je, že jsou to zároveň zvuky, jež malé děti všech kontinentů vyslovují obvykle jako první neuvědomělá slova: ma, ha, ham, pa, pu, lo ná, á, aj.
Ukolébavka dítěti pomáhá nacházet určitý řád mezi časem, kdy končí hraní a začíná spánek. Jestliže si dítě na tento ukládací rituál zvykne, snáze pochopí, že po ukolébavce nastává čas spánku a nemá si vyžadovat pozornost.
Maminka, jež jemně pohupuje dítě v náručí, zpívá mu uklidňujícím tónem ukolébavku, drží hlavičku kojence ve vzdálenosti, ze které může optimálně vnímat pohyb jejích rtů, jazyka očí i celkovou obličejovou mimiku, poskytuje dítěti prožitek totálního emocionálního uspokojení. Houpavý pohyb a rytmus ukolébavky, jenž lehce navozuje spánek, je navíc spojen s pocity, jež dítě zažívalo v matčině těle. Voda byla dítěti dlouho bezpečnou „kolébkou“ v matčině těle.“
Lépe bych to určitě nenapsala. My doma nezpíváme jen před spaním, ale zpěvem si i hrajeme. Během dne kdykoliv, kdy dcera přinese knížku říkadel a písniček, si sedneme a zpíváme si spolu. Dcerka už knížku umí z paměti. Před spaním taky zpíváme a to tak, že dcera leží ve své postýlce, já na své posteli a držíme se za ruku. Dcera si vždy vybere jakou písničku chce zazpívat, buď zazpívá melodii nebo řekne nějaké slovo z písničky a už „jedeme“. Musím říct, že mě tento večerní rituál nevadí, naopak mi dělá dobře, když vidím moji dceru šťastnou a klidně usínající.
Nevím, jak to chodí u vás, nepochybuji, že máte taky svoje finty, jak uspávat. Toto je jen jedna z variant a myslím, že stojí za zamyšlení.
Napsal/a: Kicul
Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (4 vyjádření)
Majdulka 16 měsícu, ještě zpívat neumí, ale moc ráda poslouchá. Už asi když měla 3 měsíce poslouchala a usmívala se na Jedna ,dvě Honza jde.Ted má ráda Pásla ovečky a podobně také už přizvukuje.Myslím, že je to dobré aby děti poslouchaly hudbu a později zpívaly.
Ahoj, taky zpíváme, většinou jen před spaním a pak při pohádkách… TV – včelka Mája, Kačři – ty ještě znám od svého dětsví!!
Ale co zpíváme před usnutím:
moje tříletá dcera si ekne věc o které mám zpívat a já zpívám – kytka – zpívám o kitičce jak je jako semínko , atd., postýlka – zpívám o postýlce jak ji udělal strejda pro bratránka a pak jsme ji dovezli domů pro ni atd. je to supr – je to písnička pohádka – tak tomu říká moje Kačenka – tuhle si vymyslela že chce zpívat o „ZDI“ – tak jsem nevěděla jak na to arovnou jí to řekla že bych potřebovala pomoc a tak Káťa zpívala o zdi – jsou jí 3 a je to naše malá šikulka, jsem zvědavá co bude chtít zpívat její ségra až povyroste – je jí 11. měs. – zatím nás poslouchá a neprotestuje :o))
Já také zpívala víc svému prvnímu synovi, teď máme holčičku a ona totiž moc zpívat nechce hlavně ode mě. Zpívá jí tedy brácha a já s ní víc čtu a hrajem různé hry. Nejraději má kolo kolo mlýnský.
Já zpívala prvnímu synovi taky pořád a všude. Ted už u druhýho moc ne. S druhým spíž pořád čteme. Má svý oblíbený knížky a nosil by si je všude sebou. Doma hodně často přijde,že chce číst. Dlouho u toho nevydrží,pak ukazuje obrázky,tak mu musím říkat,co tam je a snaží se to opakovat po mě.
Mobile Sliding Menu