Zdolávat překážky v přírodě je hra a dobrodružství

Rubrika: Volnočasové aktivity

998772_happy_girlVyužijme pobyt v přírodě k tomu, abychom děti naučili něco nového. Aby se pohybovaly v přírodě rády a beze strachu – aby pro ně mělký potok či veliký balvan nebyly nepřekonatelnou překážkou…

Před výlety a procházkami v přírodě bychom měli sebe i své děti vybavit dobrou trekkingovou obuví. I pro malé děti jsou již k dostání kožené kotníčkové boty, které doma naimpregnujeme. Obchody nabízejí mnoho impregnačních prostředků různých typů – emulze, spreje, tekuté prostředky. Jak dětem roste noha, je sortiment turistických bot stále širší.

Pro děti i dospělé také doporučuji speciální turistické ponožky – jsou z materiálů, které v sobě nezadržují vlhkost, ale propouštějí ji směrem ven, takže nohy jsou neustále v suchu. Jsou také upraveny tak, aby se na noze neshrnovaly a nezpůsobovaly zbytečné otlaky. Moje rodina je také velice spokojena s prádlem vyrobeným ze speciálních vláken, obdobně jako je tomu u ponožek. Setkáte se s ním dokonce již i v hypermarketech, a věřte mi, že počáteční investice se vyplatí. Zpočátku vám zřejmě bude stačit tenčí triko s krátkým rukávem, na podzim přidejte teplejší triko s dlouhým rukávem, nebo dokonce i s rolákem na zip. Toto prádlo můžete vrstvit, takže nebudete“nabalení“, a přitom pocítíte neobvyklou tepelnou pohodu. Na ostatním oblečení již tolik nezáleží, pouze kalhoty by měly dobře padnout, aby nebránily v pohybu. A nezapomeneme na repelent a zejména na ošetření oděvu proti klíšťatům a také proti bodavému hmyzu.

Padlé stromy

Postupně děti seznamujme s překážkami, se kterými se v lese mohou setkat. Musíme jim například vysvětlit, že padlé stromy jsou pro ně bezpečné, jen pokud opravdu leží na zemi. Jakmile je strom trochu výš nad zemí, může být nestabilně zapřený o další strom nebo pařez a pak stačí i lehčí impuz a může se zřítit. Zásadně také dětem zakážeme poskakovat po nařezaných kuláčích, tedy po dřevě připraveném dřevaři k dalšímu zpracování. Takto narovnané dřevo je nestabilní a velmi nebezpečné.

Když tedy strom leží opravdu na zemi a pohyb na něm je bezpečný, můžeme s dětmi lézt napříč přes strom, nebo zkusit zdolat strom od místa, kde se zlomil nebo vyvrátil, až po špičku. Zkusme podpořit soutěživost dětí – každý přechod stromu bez doteku země můžeme obodovat a nakonec vyhlásit vítěze. Nápadů, jak si zasoutěžit, jistě budete mít víc. Soutěže volíme raději krátkodobější, aby děti nepřestaly bavit.

Skalky a balvany

Oblíbenou zábavou mých synů je také lezení na různé skalky. Starší syn už jako batole lezl na kdejaký padlý patník a po jeho zdolání si nahoře stoupl a s úsměvem všem okolo oznamoval:“Hele, fpanu.“(„Hele,spadnu.“) Časem se ovšem oba kluci zdokonalili, a nyní slézají jednu skalku třeba i mnohokrát za sebou a hledají nové cesty nahoru. Snad nejdůležitější je vysvětlit dětem, že mají mít vždy“tři jisté body“- tedy drží se oběma rukama a jedna noha stojí na bezpečném stupu, nebo se drží jednou rukou a obě nohy stojí na bezpečných stupech. Nikdy nelezeme po kolenou, ale využíváme celý pohybový rozsah končetin. Vždy je nutné vyzkoušet bezpečnost následného bodu. Tedy například: obě nohy stojí na bezpečných stupech, jednou rukou se dítě bezpečně drží a druhou rukou hledá bezpečné místo, kde se může chytit. Najde-li příhodné místo, musí výčnělek rukou uchopit a velmi silným zacloumáním vyzkoušet, zda se výčnělek neulomí. Stejný postup platí i pro nový stup, tedy místo, kde se bude opírat noha při dalším kroku. Samozřejmě, že s dětmi začínáme na malých skalkách, kde jim můžeme poskytnout bez problémů“záchranu“. Nedoporučuji ale dítě při lezení stále držet, protože by si na to zvyklo.

autor: Lenka Světová, Děti a my, 3/2006
Jedná se o ukázku z časopisu Děti a my, vydává Portál

Napsal/a: Lenka Světová

Toto taky stojí za přečtení!

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Spoření pro děti: jaké máte možnosti?

S novým přírůstkem do rodiny je čas začít myslet na budoucnost. Chcete-li svým ratolestem zajistit lepší start do života, neměli

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (1 vyjádření)

  • Natalinka

    Já když jsem byla naposledy s dětmi v lese , tak Sam objevil úžasnou zábavu – padat do malého potůčka a hrozně ho bavilo sledovat jak máma leze pro něj 🙂
    Mám škodolibé dítko .

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist