Z Křivoklátu na Paraplíčko

Rubrika: Volnočasové aktivity

Představovat jeden z nejstarších hradů je asi vcelku zbytečné. Víte ale, co je a kde se nachází Paralíčko?

Jeden z našich častých výletních cílů je hrad Křivoklát. Jezdíme k němu skutečně hodně. Jednak to z Prahy není nijak daleko, ale hlavně je tu nádherná krajina a okolní lesy nás lákají nejen pro příjemné procházky, ale především pro houby, které sem jezdíme sbírat. Není to zase tak dlouho, co na hradě otevřeli další prohlídkový okruh. Podle mě je naprosto ideální pro rodiny s dětmi, hlavně s těmi menšími, které se při dlouhých proslovech průvodců doslova nudí. Sice tu budete ochuzeni třeba o prohlídku slavného křivoklátského vězení, zase tady ale můžete prožít se svými ratolestmi skvělé i napínavé zážitky.

krivoklat_hradby4krivoklat_hradby5

Vzhůru na hradby!

A právě Na hradby je i název tohoto prohlídkového okruhu.  Skutečně se totiž budete při návštěvě procházet po kamenných zdech Křivoklátu, což nabízí samozřejmě úžasný výhled do okolí. Projdete se po hradbách východní části hradu a navštívíte i interiéry Velké věže Křivoklátu. Nejde sice o nic převratného, spíš je to taková příjemná procházka po hradě.

S dětmi si tu ale můžete užít spoustu zážitků. Stačí jen, když využijete buď svých znalostí, dostupných informací nebo prostě jen zapojíte svou fantazii a vaše děti budou na tento výlet rády vzpomínat. Například interiér loveckých zbraní je pro vyprávění naprosto ideální 🙂

krivoklat_lovecky_salonekkrivoklat_hradby3

Výhodou také nepochybně je, že tu můžete strávit takovou dobu, jak si sami určíte. Nejste vázáni neustálým zamykáním a otevíráním dveří průvodce. Jsou tady k dispozici i lavičky, které můžete využít třeba k odpolední svačince…

krivoklat_hradby1krivoklat_hradby2

A teď na Paraplíčko

Paraplíčko je naučná stezka připravená vysloveně pro rodiny s dětmi. Je to absolutně nenáročná trasa, dlouhá tam a zpět asi dva kilometry, takže jí zvládnou bez problémů i menší děti. Ty úplně nejmenší můžete vézt v kočárku (vhodnější bude ale terénní vozítko).

Cesta vede lesem, začíná na dolním nádvoří Křivoklátu, odkud vás povedou turistické značky – sleduje žlutou a určitě nezabloudíte 🙂 Vyjít můžete také z parkoviště u hradu, kde je i informační panel.

Celkově vás čekají čtyři zastávky. První z nich je Pomník Karla Egona II. z Fürstenberka. Najdete tu hodně informací také o historii Křivoklátu, o tom, jak složitá cesta vedla k vystavění a uchování pomníku a určitě doporučuji využít laviček k odpočinku a nádherným výhledem na hrad.

krivoklat_paraplicko2krivoklat_hrad3

Další dvě zastavení se týkají flóry a fauny křivoklátských lesů. Děti budou na informačních panelech seznámeni s výskytem zvířat i rostlin v této oblasti.

krivoklat_paraplicko1krivoklat_paraplicko4

Poslední zastávka je altánek/vyhlídka Paraplíčko s krásným výhledem na soutok Berounky a Rakovnického potoka a obec Roztoky. Opět můžete využít příjemného posezení v dřevěném altánku s lavicí. Jediné, co mi tady nesedělo, byl vcelku známý závod Permon, který ale do malebné krajiny tak trochu nezapadá…

krivoklat_paraplicko7krivoklat_paraplicko6

Celou stezku vybudovala obec se žáky zdejší základní školy, od kterých tu také najdete pozdravení. Informační panely jsou umístěné také dostatečně nízko, aby si i děti mohly sami prohlédnout či přečíst obrázky, fotografie apod.

Kudy kam

Na Křivoklát se dostanete autem odbočením z dálnice D5, výjezd 14, směr Beroun, Křivoklát.
Jede sem ale i vlak, je to trať Beroun – Rakovník.
Nedaleko hradu je placené parkoviště, využít ale můžete i stání kdekoli v obci (bez poplatku).

Otevírací doba, vstupné

Hrad je otevřen celoročně (s nadcházejícím chladným počasím se i zkracuje otevírací krivoklat_hrad2doba, je dobré sledovat aktuální informace). Prohlídka Na hradby je otevřena i v pondělí, kdy je Křivoklát jinak uzavřen. V pondělí navíc dostanete i slevu na vstupném.

Dospělí zaplatí za vstup na hradby 80 Kč, děti 60 Kč. Využít můžete i rodinné vstupné nebo právě zmiňovanou slevu, když přijedete v pondělí.

Naučná stezka Paraplíčko je samozřejmě bez poplatku, je určena všem zájemcům o strávení příjemných chvil v nádherné krajině.

Poznámky

Budete-li mít hlad, určitě bych vám doporučila malou restauraci hned u parkoviště. Je tu milá obsluha, ceny jsou také přijatelné a na výběr toho mají také vcelku dost.

Více informací se dozvíte na oficiálních stránkách hradu: www.krivoklat.cz.

Napsal/a: Ivča a Domča

Toto taky stojí za přečtení!

Tipy na dárky pro děti podle věku – zabaví se a rozvinou dovednosti

Lámete si hlavu s tím, co potěší nastávající, novopečené či už ostřílené rodiče, respektive jejich děti? Přečtěte si naše

Čtu dál →

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (8 vyjádření)

 • Peťka

  Moc hezký tip, díky!

 • Ivča a Domča

  Moc děkuju za milé komentáře:-) Jsem ráda, že se vám můj tip na výlet líbí:-)

 • Ježeček

  Moc hezký článek! Mám ráda cestovatelsky naučné člnky a postřehy turistů, kteří si to opravdu prošli.
  Když slyším Křivolát, tak se mi vždy vybaví písnička: Ke hradu Křivoklát, cesta předlouhá, po ní jede rytíř navštívit druha… Jako puberťačka jsem ji milovala. No jo, o lásce… 🙂 *

 • Padmé

  Ahoj Ivčo, díky za pěkný článek a hezké fotky :-).
  Paraplíčko vůbec neznám! 🙂 Takže – díííky :-).
  Píšu za jedna a dávám za pět :-D.

 • Jindriska8
  Jindriska8

  Díky za tip a pěkné fotky!

 • Opět pěkné čtení a hezké fotky. Díky ze další tip na výlet.

 • bamiska

  Ivčo krásný článek, hezké přiblížení místa, na krásně prožité chvilky…vypadá to tam moc hezky…

 • mura

  Zajímavé a hlavně poučné čtení-díky za něj..

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist