Trendy hračky pod stromeček

Rubrika: Od srdce i od plic, Volnočasové aktivity

… aneb tak trochu „ujeté“ hračky pohledem tradiční matky.

Ano, Vánoce se blíží. A jak se tak procházím po hypermarketech a prolézám v nočních hodinách internetové obchody s hračkami, nestačím se divit, co některé hračky nabízejí… „Nakoj panenku“ nebo „Ohol Kena“ vybízejí některé současné hračky holčičky (případně i chlapce). A to je ještě slabý odvar.

Na trhu jsou strašidelné panenky i figurky, u nichž se radí: „Stačí jen strčit prst do slizkého nosu a vytáhnout nudlové překvapení.“ Nabízí se umělá prsa a kojení, rozjetá zvířátka, smraďoši… Co ještě? Připadá Vám to normální? Je to vůbec vhodné? A jaké hračky dnes vůbec letí?

Smysl pro humor i recesi mám, ale tady se nechytám. Má představa romanticky založených holčiček, které sní o šatech princezen, nové panence nebo stáji s mattelovskými koňmi je nejspíš úplně netrendy. Takže hledám v internetových diskuzích dále a divím se.

Kojící panenka, lebka s mašličkou i úmrtní list

Aktuálně se diskutuje nad panenkou simulující kojení. Hračka nese podtitul The World’s First Breastfeeding Baby Doll (první kojící panenka na světě) a podle návodu je třeba připnout si speciální podprsenku s kytičkou místo bradavky, přiložit k ní panenku, „nakojit“ ji a poté nechat přes rameno říhnout. Stojí 89 dolarů (v přepočtu asi 1 500 Kč) a je k dostání jako chlapeček, holčička či dokonce černoušek. Nejprve se začala prodávat ve Španělsku a poté zaplavila Spojené státy.
Je trendy, od flašky se ustupuje!

To, že miminko na hraní „něco“ dělá, není nic převratného. Už dlouho existují panenky, které mlaskají, chodí, pláčou a dokonce čurají. Tato vlastně jen papá – jako většina podobných panenek. Takže co. Jenže podle reakcí některých rodičů je už za hranicí vkusu. Vtipné je, že kritikům zejména vadí, že dítko klame – ženy přece nemají místo bradavek kytičky!

Já osobně dost pochybuji, že by si jednou moje dvouletá dcera mohla pamatovat, jak kojila panenky. Ale budiž, tuhle novinku ještě zkousnu. Dostala mne tzv. zabijácká panenka…

Jde o panenky od Mattelu na způsob Barbie ovšem s vizáží příšerek – se zelenou či vybledlou pletí, křiklavě zbarvenými vlasy, drákulovskými zuby a oblečky ve stylu, který vyznávají příznivci emo. Nazývají se Monster High (mimochodem v názvu je lebka s růžovou mašličkou) a v jejich popisu se často vyskytují slova jako strašidelné, děsivé, nejhrůznější… „Mají rádi zabijácký módní styl, tu správnou muziku a hlavně psaní deníků. Každé Monstrum je originál. Komu se nejvíc podobáš ty?“ píše se v letáku k hračce.

Zdá se, že klasické panenky už moc netáhnou, proto je nutné trošku přitvrdit. Otázkou zůstává, pro jakou věkovou kategorii vlastně tyto „panenky“ jsou. Nebo snad plánujete ve svých malých holčičkách pěstovat „zabijácký módní styl“?
„Jsou to úžasné panenky, i když mi stačí jen jedna, tak vzdát se jí prostě už nejde. Ty oči mě naprosto berou… ten piercing v krku… a ty kérky… prostě paráda,“ uvádí 12letá dívka v jedné internetové diskuzi.

Chápu, že výrobci hraček prostě občas ve snaze přinést na trh něco nového šokují – vrchovatě to platí u plyšových „hraček“ zabitých zvířátek nazvaných roadkilltoys. Mají vypouklá krvavá očíčka a vyhřezlé vnitřnosti, součástí balení byla dokonce identifikační známka, která se dává nebožtíkům v márnici a úmrtní list. Fuj.

K dostání jsou například ježek Rozmáčklík, ježek Skvrnka nebo méďa Placka. Všichni skončili hroznou smrtí pod koly aut nebo vlaků. Ve Velké Británii prý šlo o velký hit, u nás se prý ale tito plyšáci moc neprodávají. Nedivím se a jsem ráda, že zatím není moc dětí, které by chtěly se znetvořenou hračkou-mrtvolkou zachumlat do postýlky.

Na trhu jsou k dispozici i výrobky až poněkud vulgární a nechutné. Vybízejí třeba k vytahování nudlí z nosu, mačkání jakéhosi slizu apod. Když jsem se pobavila s prodavačkou, ujistila mne, že všechny tyto novinky v podstatě ani moc netáhnou. Pořád platí, že se nejvíce prodávají hlavně stavebnice, menší auta a samozřejmě hračky inspirované filmovými hrdiny.

Uff. Alespoň pro letošní Vánoce.

Marta Procházková

Napsal/a: Marta Procházková

Toto taky stojí za přečtení!

V jakých lázních vám zajistí hlídání pro děti?

Touží vaše srdce po lázních, ale říkáte si, že děti jsou pořád ještě malé, tak vám nezbývá než o

Čtu dál →

Dětský svět v zahradě? Vsaďte na bunkr, hmyzí hotel nebo malé hřiště

Hledáte recept, jak děti vylákat na zahradu, aby se vydováděly na čerstvém vzduchu a měly jste je přitom na

Čtu dál →

Půjčku vyřídíte pomocí textové zprávy na mobilním telefonu

SMS půjčka je jeden z finančních produktů, který vám dokáže vyřešit nepříjemnou situaci s financemi. Pokud máte nečekané finanční

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (1 vyjádření)

  • Anonymní

    No vida, a já si dělám starosti, jestli koupit nebo nekoupit Bakugana
    🙂 Kukačka

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist