Tip na výlet: Výlet za Patem a Matem

Rubrika: Volnočasové aktivity, Volný čas

Krásné prostředí brněnského Letohrádku Mitrovských poskytlo prostory pro uspořádání dalšího ze zajímavých projektů – tentokrát se jednalo o „3 výstavy pro celou rodinu“. Šlo konkrétně o výstavu zlínských filmových ateliérů s názvem Pat a Mat, nádhernou expozici vývoje módy prostřednictvím oblečků pro panenky s názvem Dějiny odívání na panenkách, autorky Zdeňky Mudrákové, a v neposlední řadě také o výstavu Modely autíček sběratele pana Stanislava Hajšela a fotografií aut pana Vojmíra Blažka.

Výstavy jsem navštívila se svými dvěma dcerami (8 roků a 3,5 roku) a každá si v Letohrádku Mitrovských našla to své. Mladší ocenila zejména interaktivní koutky, rozmístěné po celé budově, v nichž se dalo u stolečků malovat (stylově omalovánky s Patem a Matem, autíčky apod.), číst, skládat kostky či puzzle.

Z výstav ji zaujala zejména ta s postavičkami Pata a Mata, legendární dvojice kutilů nešiků, protože oba důvěrně zná z Večerníčků.  Byla však překvapená, že nejsou živé a nehýbou se, přesto se jí líbily a poznávala prostředí, v nichž se objevují v televizi (dům, kuchyně, obývací pokoj, …).

Starší dcera si našla zase jiný úhel pohledu – zaujala ji technická stránka věci. Jak se to dělá, aby se loutky v televizi hýbaly? Postávaly jsme u ukázky scénáře, kde byly detailně zobrazeny stovky obrazů, jdoucích rychle za sebou tak, aby vytvářely dojem pohybu, akce. Ocenila zejména propracované detaily jednotlivých scenérií či diorám.  Jak titěrná práce to musela být vytvořit miniaturní kuchyňské nádobí či nářadí v dílně? A do jakých podrobností je propracován onen známý žlutý domek a již legendární červený kabriolet! Popravdě, i mě v reálu udivilo, jak tyto notoricky známé kulisy vypadají na vzdálenost několika centimetrů.

Dalším dílem skládačky 3 v 1 byla výstava panenek. Její autorka, paní Zdeňka Mudráková, kdysi pracovala ve Zlíně u Bati. Šití bot pro dospělé ale nyní vyměnila za výrobu šatů a obutí pro panenky Barbie. Ty se jí (společně s neodmyslitelným hezounem Kenem) staly ideálními modely pro její nápad vytvořit obsáhlý módní šatník tak, jak se v závislosti na módních trendech vyvíjel napříč staletími.

Objevují se zde modely antické, poté středověké (například Karel IV. se svými manželkami) a pak dále putujeme historií a potkáváme se třeba s nákladnými modely Marie Antoinety, Madamme Pompadour či Marie Terezie. Uvidíme Napoleona s jeho typickým příčným kloboukem, císařovnu Sissi s proslulým vosím pasem či letitého Franze Josefa.

Pomalu pak proplouváme módními styly 20. století a v jednom z posledních oblečků zahlédneme prý i samotnou autorku všech šatiček, zpodobněnou tak, jak vypadala v 70. letech. Musím říci, že tato výstava nadchla nejen mou starší dcerku, ale i mě – ta nekonečná, mravenčí práce s každým modelem, včetně bot, doplňků, úpravy vlasů a vizáže. Jsou v tom vidět tisíce hodin práce šikovných lidských rukou a bohaté autorčiny představivosti.

Vzpomínky na tuto expozici mi zůstanou dlouho v paměti.

Třetí výstava? To je jedno velikánské parkoviště – hustě poseté stovkami modelů zejména osobních a užitkových aut všech různých značek, barev a typů. Najdeme tu i cisterny, autobusy, autojeřáby a další vozidla. Jak jen to bylo možné, jsou poskládána podle výrobců (např. Renault, Mazda, Ford, Audi, …), největší podíl mají samozřejmě vozy značky Škoda. Každý si tu může najít to „své“ auto, případně dětem můžete stejně jako já ukázat, jaké vozy jsme mívali doma dříve a v jakých jsme jezdili jako děti. Věřím, že vytvořit takovou obrovskou sbírku modelů musí být celoživotní vášní a nikdy nekončícím putováním za dalšími sběratelskými skvosty. I tato výstava nás tři – ač všechny ženy – hodně zaujala, takže si dovolím konstatovat, že tak jako i u panenek najdou zalíbení pánové, u autíček zase klidně dámy.

Hodnocení na závěr

Závěrem mohu jen poděkovat milé paní průvodkyni z Letohrádku Mitrovských a také redakci vasedeti.cz, že nám umožnila strávit v těchto nádherných prostorách nedělní dopoledne. Opět se potvrdilo, že v Letohrádku Mitrovských jsou samé zajímavé projekty. Všem výstavu 3v1, která trvá do 19. listopadu 2017 a je otevřena denně (mimo pondělí) od 10 do 16h, mohu vřele doporučit. Dopravní dostupnost je bezproblémová, je možno parkovat přímo na parkovišti u Letohrádku Mitrovských či před nedalekým areálem BVV. Okolí je upravené – nabízí příjemné posezení v parčíku na lavičkách, v budově je k dispozici sociální zázemí a za symbolický poplatek je možno dostat drobné občerstvení v podobě kávy či čaje. Nebo lze využít nedaleký Restaurant Mitrovski, kde po předložení vstupenky získáte 10% slevu na útratu.

Vstupné na výstavu činí 85 Kč pro dospělé, 65 Kč pro seniory a studenty VŠ, 55 Kč pro studenty SŠ, 50 Kč pro děti ZŠ, 25 Kč pro děti MŠ, 10 Kč fotopoplatek.

Takže nezbývá … než vyrazit do Brna!

Napsal/a: Andelinka

Toto taky stojí za přečtení!

Hravé kostky: Objevte říši kouzel i pestré barvy globálního světa

Na začátku byla… kostka. Ale nebyla obyčejná. Za vším stojí Dán Öle Kirk Christiansen. V roce 1932 zakládá firmu Lego,

Čtu dál →

Ta nejmenší miminka cítí lásku skrze dotek

Něžný dotek je nesmírně důležitý pro vytváření vzájemného vztahu rodiče s miminkem. Novorozenci ještě nemají plně vyvinutý zrak a o

Čtu dál →

Jak vybrat postel do dětského pokoje?

Výběr postele je jedním z nejdůležitějších rozhodnutí při zařizování dětského pokoje. Pokud má dítě ničím nerušený a kvalitní spánek,

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist