Skialp!

Rubrika: Volnočasové aktivity

Možná už vás nebaví poslouchat nářky ve frontě na vlek a mačkat se na přelidněné sjezdovce. Pokud toužíte uniknout přelidněným lyžařským střediskům a prohánět se ve volném terénu, pořiďte si namísto sjezdovek nebo běžek raději skialpy…

Pod skialpinismus je možné zahrnout veškeré lyžařské aktivity v horském a velehorském terénu. Jde o pohodový pohyb v horách od lehčích terénů až po extrémní výstupy a sjezdy. Podle obtížnosti a sklonu výstupu se na vrchol můžete vydrápat s mačkami na nohou a s cepínem v ruce a lyže si nasadit až pro samotný sjezd. Nejde přitom o ledajaké lyže. Musejí mít speciální vázání, které umožňuje přepínání z chůze na sjezd a při výšlapech na vrcholky mají nalepené stoupací pásy. S jejich pomocí lze pak v pohodě vystoupat třeba prudkou černou sjezdovku.

Skialpy vás prověří

Na skialpech se můžete prohánět za slunečného počasí, kdy vám hrozí snad jen to, že si spálíte obličej od slunce. Avšak můžete na nich svištět i ve vichřici a mlze při nulové viditelnosti, kdy vás každou chvíli může zasypat lavina. Záleží jenom na vás. Jisté však je, že ta druhá varianta pořádně prověří vaši fyzickou i psychickou odolnost. Ostřílený skialpinista Palič vidí jedinou nevýhodu skialpů ve frekvenci sjezdů: „Za den toho nesjedete tolik, jako když brousíte sjezdovku.“ Pro koho tedy skialpy nejsou to pravé ořechové? „Určitě se jim vyhněte, pokud rádi postáváte ve frontách na vleky, potřebujete lyžovat za zvuků tuc-tuc hudby na dokonale upravené sjezdovce, bojíte se, že byste se cestou do kopce mohli zadýchat a neobejdete se bez hospody.“ Před každým sjezdem, ať už mírným nebo se sklonem nad čtyřicet stupňů se vám dozajista zvýší tepová frekvence. Obecně lze ale nebezpečí na skialpech zcela minimalizovat. „Asi největším nebezpečím je samotný člověk, a to pokud se chová nezodpovědně a egoisticky,“ vysvětluje Palič.

autor: Ivana Růžičková, AD Speciál 2007 – ZIMA, 4/2007
Jedná se o ukázku z časopisu ADéčko, vydává Portál

Napsal/a: Ivana Růžičková

Toto taky stojí za přečtení!

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (1 vyjádření)

 • Jarmuschka
  Jarmuschka

  No, já nejsem na lyžování jako takové.
  Manža běžkoval.
  Ale skialpy vyzkoušel díky kamarádům.
  Letos si pořídil vybavení a chystá se vyrazit na svah.
  Máme docela v dosahu Lysou horu – docela dobrý terén (ale prvotní testování proběhne na Silvestrovském pobytu v Jeseníkách).
  Já vyrazím do terénu s holčičkami a se skládacími saněmi…

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist