Seznamování s vodou

Rubrika: Péče o miminko, Volnočasové aktivity

1224248_lesson_of_swimming_3Rady, tipy a postřehy o tom, jak seznamovat děti s vodou tak, aby se v ní cítily přirozeně a bezpečně.

I. Seznamování s vodou

Před narozením byla voda pro dítě známým prostředím. Nesmíme tedy příliš otálet, aby se tento kontakt nepřerušil. Do šesti měsíců života mu styk s ní nečiní potíže a probíhá zcela přirozeně.

Ponoříme-li do vody velmi malé miminko, instinktivně zadrží dech a oči nechá otevřené.

– Pozor: To však nikdy nezkoušejte. Je to násilné a mohlo by mu to způsobit silný stres, velmi nepříznivě ovlivňující následné sbližování s vodou.

Takto hrubě s dítětem rozhodně zacházet nemůžeme.

– Pokud mu ovšem necháte vodu po obličeji pouze stékat, velmi rychle si na ni zvykne.

Díky tomu bude potom schopno hlavu bez potíží ponořit a oči pod vodou otevřít. Je však třeba s tím začít až tehdy, když vycítíte, že je na to vhodná chvíle, a nebudete ho do toho nutit. Nejlepší je postupovat formou hry, zcela nenásilně, když se spolu koupete.

– Malé dítě se na vodě vznáší velmi snadno.

Baculaté tělíčko tvoří hlavně trup; končetiny jsou v porovnání s ním malé, svalstvo nevýrazné. Vzpomeňte si na to, co jsme si o vznášení na vodě a jeho podmínkách řekli v první části této knihy.

– Dítě v tomto věku má všechny předpoklady pro to, aby ho vodní hladina dobře nesla. Využijte toho.

Nyní vám poradíme, jak tento první krok lehce zvládnout. Ukážeme si několik jednoduchých, na sebe navazujících cvičení. Váš potomek je bude s vaší pomocí dělat napřed ve vaničce, potom společně s vámi ve velké vaně. Nakonec se s ním vypravíte do bazénu, pokud k tomu máte příležitost. V tomto případě však dbejte na to, aby již podstoupil všechna patřičná očkování.

VŽDY JE NUTNÉ DODRŽOVAT NÁSLEDUJÍCÍ ZÁSADY:
1. Všechno musí probíhat formou hry a dítě z toho musí mít potěšení.
2. Délku koupání si určí samo.
3. Zcela se podřídíte jeho rytmu, buďte trpěliví a jednotlivé kroky neuspěchejte.
4. Jakmile dítě přestane hraní ve vodě bavit, ukončete ho.
5. Usmívejte se.
6. V každé situaci se chovejte vstřícně a s pochopením.
7. Vždycky mu nejprve vysvětlete, co s ním budete dělat, a názorně mu to předveďte. Dítě by vždy mělo vědět, co ho čeká.
8. Nezapomínejte na pochvalu, můžete i zatleskat.
9. Uvědomte si, že velmi malé děti, a samozřejmě i ty větší, si v neobvyklých situacích osvojují reakce svých rodičů. Zcela záleží na vašem postoji a jednání, jestli váš potomek bude mít z vody strach, nebo potěšení.

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ:
– Koupání je jedinečnou příležitostí, která vám umožní společně s dítětem sdílet mnoho zkušeností a zážitků, prohloubit vzájemný vztah.
– Postupujte podle možností dítěte a dílčí etapy neuspěchejte.
– Některá cvičení vám půjdou lépe, jiná hůře. V každém případě je třeba každou dovednost dobře zažít a ponechat dostatečný časový odstup, než přistoupíte k dalšímu kroku.
– Pokud nastanou potíže, obavy nebo v rámci přirozených období regresivního chování, kterými dítě prochází okolo osmnácti měsíců a druhého či třetího roku, budete se muset ke krokům, které jste již zvládli, vrátit znovu.
– Pestrou paletu nabídnutých cvičení můžete samozřejmě rozšířit. Vy jako rodiče určitě poznáte, co vašemu dítěti v rámci jeho možností a kontextu této knihy vyhovuje.
– A konečně, i to je třeba připomenout, důvěřujte si, vy nejlépe dokážete odhadnout, jak se vztah vašeho dítěte k vodě vyvíjí.

Jedná se o ukázku z knihy Od šplouchání k plavání
vydal Portál, 2007

Napsal/a: Michel Pédroletti

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist