Quilling – vánoční hvězda

Rubrika: Volnočasové aktivity

Červená, zelená a zlatá – to jsou tradiční barvy Vánoc. A také barvy vánoční hvězdy. Kdo nemá doma živou, může si ji vyrobit. Třeba z proužků papíru.

Časová náročnost: 40 min
Náročnost tvoření: střední
Cenová náročnost: nízká

Potřebujete

– červený papír o velikosti A4
– zelený papír o velikosti A4
– zlatý papír o velikosti A4
– tekuté lepidlo
– štětec
– tyčinku na quilling nebo špejli se zářezem
– tvrdý bílý papír velikosti A4

Postup

Nejprve si připravte proužky papíru. Nejjednodušší je papíry skartovat. Pokud tuto možnost nemáte, narýsujte si na délku na každý papír rovnoběžky s rozestupem 3 mm a poté podle čar papír rozstříhejte.

Na jednu hvězdu budete potřebovat 6 červených proužků, 3 zelené a 3 zlaté o poloviční délce. K výrobě přáníčka ještě využijete 2-3 zelené proužky na listy a 3-4 červená kolečka.

Každý proužek jednotlivě zasuňte do zářezu na tyčince či špejli a namotejte. Opatrně sejměte a nechejte, aby se trochu rozmotal. Poté volný konec přilepte tak, abyste získali kolečko. Všechna zelená a červená kolečka by měla mít stejný průměr.

Pro dozdobení přáníčka využijete malá červená kolečka. Namotejte červené proužky (každý zvlášť) a konec papíru hned po navinutí přilepte, nenechte je rozmotat. Stejně postupujte i u zlatých proužků.

Tvar listu získáte tak, že kolečko uchopíte mezi palec a ukazováček a opatrně stisknete. Na hvězdu potřebujete získat tvar oka, uchopte proto kolečko oběma palci a ukazováčky a stiskněte.

Hvězdu nyní slepte. Natřete lepidlem vždy jen malý kousek u špičky červených „ok“ a slepte jednotlivé dílky dohromady. Poté vlepte tři zelená „oka“. Nahoru na hvězdu do středu přilepte tři zlatá malá kolečka.

Tvrdý papír přehněte napůl, abyste získali základ pro přáníčko. Promyslete si, jak jednotlivé tvary nalepíte. Raději si kompozici vyzkoušejte nanečisto, abyste byli s výsledkem spokojení. Poté potřete hvězdu lepidlem a přilepte ji na tvrdý papír. Natřete lepidlem hranu rovného proužku zeleného papíru a přilepte jej na vznikající přáníčko, přičemž jeden jeho konec vsuňte do hvězdy, abyste jej měli někde ukotvený. Proužek i přesto možná nebude pevně držet, ale nevadí. Jakmile k němu dolepíte listy a červená kolečka, zafixujete ho a už se nepohne.

Teď nezbývá než dovnitř dopsat přání šťastných svátků a přáníčko věnovat.

Tipy na závěr

Při namotávání je důležité, aby byly proužky papíru rovné. Pokud jsou zmačkané, nechtějí se rozmotat a je třeba jim k žádanému tvaru pomoci rukama.

Hvězdou nemusíte ozdobit jen přáníčko. Máte-li pěknou mělkou dřevěnou krabičku se širokým okrajem, zkrášlete ji hvězdami a dovnitř dejte zelené či červené svíčky. Získáte krásnou dekoraci nebo pěkný dárek pro někoho blízkého.


Inspirace a postup pochází z knihy Hravý quiling
kterou v edici TOPP vydalo nakladatelství Anagram.

Napsal/a: Markéta

Toto taky stojí za přečtení!

Jak vybrat přebalovací tašku na kočárek

Čekáte miminko a hledáte tašku na kočárek? Co všechno byste měli v takovém případě zvážit a proč maminkám nestačí

Čtu dál →

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Tipy, jak zabavit děti na zahradě v zimě i v létě

Zahrada je pro děti osobitým útočištěm, kde mohou stále něco nového objevovat. Stačí pár vychytávek, nezbytných komponentů i vhodný

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (1 vyjádření)

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist