Počáteční příprava

Rubrika: Volnočasové aktivity

1135507_paletteKdyž bylo mé dceři asi sedm let, zeptala se mě, co dělám za práci. Řekl jsem jí, že pracuji na vysoké škole – že učím lidi kreslit. Ona se na mě nedůvěřivě zadívala a řekla: „Oni to jako zapomněli?“

Howard Ikemoto, malíř a učitel (1937)

Činnosti si lépe užijete, když budete mít vše dobře připraveno. Zde je několik rad pro práci s dětmi ve věku 5 až 10 let při výtvarných aktivitách.

Pracovní místo – většině dětí se nejlépe tvoří, když u práce stojí nebo klečí, často bez židle; proto je tedy vhodný nízký nebo dětský stolek. Používá-li dítě židli, mělo by z ní dosáhnout nohama na zem.
Místo na schnutí – je vhodné vybrat místo, kde mohou výtvory nerušeně a bezpečně schnout i několik dní; mělo by být pokryto např. novinami. Praní a skvrny – barvy dělají skvrny, ale z kůže se většinou všechno po jednom či několika umytích smyje. Dobré je mít po ruce nějaký čistič skvrn.
Recyklování a opětovné použití – nikdy není pozdě začít sbírat materiál na výtvarné činnosti: věci na koláže, látky, útržky papíru, polystyrenové tácky od potravin, nitě, výšivky, reklamy a letáky, klacíky, tyčky, mušle, korálky, knofl íky, oblázky atd. Úžasné a neobvyklé recyklované materiály jsou zdarma k dostání v kopírovacích centrech, tiskárnách a rámařstvích – stačí si jen přinést krabici! Také různé výprodeje a charitativní obchody nabízejí levný a inspirující materiál pro koláže a sošky. Pokud potřebujete něco specifi ckého, zeptejte se doma a kamarádů, zda něco podobného nemají. Těsto, hlínu, lepidlo a dokonce některé barvy nemusíte kupovat, ale můžete si je připravit doma.
Schraňování materiálu – schovávejte si např. pevné igelitové pytlíky, vaničky od margarínu, kelímky od jogurtu a krabice od bot, v kterých můžete veškerý materiál uschovat. Velmi vhodné jsou průhledné krabičky s víčkem. V seznamu materiálů pro jednotlivé aktivity jsou často uváděny mělké nádoby. Dobře mohou posloužit zejména plechy na pečení se zvednutými stranami, plastové tácky, polystyrenové tácky od potravin a talíře.
Skupiny – je vhodnější pracovat s dětmi v malých skupinkách nebo individuálně, protože to lépe podporuje tvořivost a úspěšné dokončení činnosti, než práce ve velkých skupinách. Pokud pracuje dohromady více dětí, obstarejte si jednoho nebo dva dobrovolníky, kteří budou pomáhat s doplňováním materiálu a odnášet výtvory na místo určené k jejich schnutí. Pomocníky mohou být např. starší děti nebo důchodci.

PŘÍPRAVNÉ ČINNOSTI
Náměty uvedené jako pod tímto názvem jsou jednoduché, můžeme je využít pro seznámení s materiály a činnostmi nebo poslouží jako nápady pro práce s nejmenšími dětmi.

POKRYTÍ PRACOVNÍHO MÍSTA
Celé pracovní místo pokryjte novinami, ať už je to stůl, podlaha, židle, stěny nebo deska kuchyňské linky. Rohy papírů přilepte lepicí páskou, aby se nezkroutily a aby pod ně nezateklo. Je jednodušší sbalit špinavé pocákané noviny a vyhodit je než čistit zamazaný stůl. Místo novin můžete také použít rozebrané lepenkové krabice, staré závěsy do sprchy, plastové ubrusy nebo silný balicí papír. Děti by měly s přípravou místa pomáhat; většinou je to i baví.

SNADNÉ MYTÍ A ČIŠTĚNÍ
Umožněte dětem, aby se mohly kdykoli snadno očistit nebo umýt. Poblíž pracovní plochy umístěte mokrou houbu nebo vlhký ručník, aby si mohly kdykoli utřít ruce. Také tam postavte kbelík s vodou, aby nemusely běhat až k umyvadlu. Připravte několik starších nebo papírových ručníků, zabráníte tím poničení pěkných. Vhodné je připravit vlhké hadříky a houbičky na utírání rozlitých věcí, skvrn a stříkanců a pro uklízení.

OBLEČENÍ
Na výtvarné činnosti je vhodné mít speciální oblečení, které budete používat pouze na ně. Nemusíte se pak bát ušpinění a časem tento oděv dokonce získává na originalitě a děti na něj bývají hrdé. Vhodná jsou např. dlouhá trička a kalhoty, zástěra, pánská košile s ustřiženými rukávy nebo pracovní plášť a staré nazouvací tenisky nebo boty na suchý zip. Pracovní plášť pro práci s vodou vytvoříme např. z igelitového ubrusu tak, že uprostřed vystřihneme otvor a po stranách našijeme gumu.

MATERIÁL A POTŘEBY
Materiál shromažďujte a pořizujte s předstihem, abyste se vyvarovali časového stresu a mohli se plně soustředit na přípravu dané aktivity. V následujícím seznamu jsou uvedeny některé základní a speciální potřeby a také materiál na koláže.

Jedná se o ukázku z knihy Výtvarné hrátky pro děti, (autorka: Kohlová Mary Ann),
vydal Portál, 2006

Napsal/a: Kohlová Mary Ann

Toto taky stojí za přečtení!

Tipy na dárky pro děti podle věku – zabaví se a rozvinou dovednosti

Lámete si hlavu s tím, co potěší nastávající, novopečené či už ostřílené rodiče, respektive jejich děti? Přečtěte si naše

Čtu dál →

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist