Po stopách Karla IV.: Co je Zlatá cesta?

Rubrika: Volnočasové aktivity, Z našich cest

Karel IV., český král a římský císař, chtěl Čechám otevřít bránu k mezinárodnímu obchodu. Využil k tomu nejvýznamější cestu středověku, tzv. „Zlatou cestu“. Ta spojovala české země se západní a východní Evropou. Prvním českým městem na této trase byl Tachov, odtud cesta pokračovala na Kladruby, kde se setkávala s cestou vedoucí od Norimberku přes Přimdu. Z Kladrub vedla na Plzeň, Rokycany, Beroun a Prahu.

Záměr Karla IV. se v pozdním středověku naplnil a trasa přinesla městům na její trase ekonomický rozkvět. Karel IV. jako císař vydal nařízení, aby k „volbě a korunovaci císařů byli čeští králové povinni jezdit výhradně po této cestě“. Karel IV. ji využíval také k návštěvám svých statků na zdejším území.

V průběhu 16. století Zlatá cesta jako hlavní silnice zanikla. Stopy po ní ale zůstaly. V roce 2006 se sdružení Terra Tachovia rozhodlo zjistit, kudy „Zlatá cesta“ z Tachova do Bärnau vedla.

Úkol byl splněn, cesta byla „znovuobjevena“ a turisté se mohou vydat z Tachova do Německa právě po této cestě.

V roce 2009 se spolek spojil se svými bavorskými kolegy a rozhodli se vybudovat „Historický park mezi Bärnau a Tachovem“. A ptáte se proč právě zde? Jedná se totiž o nejzachovalejší úsek cesty.

park

Vzniklo tak vlastně jedinečné historické muzeum ve volné přírodě. 17,5 km dlouhá cesta je osázena „Milníky“ věnovanými nejen Karlu IV., ale také mimojiné o sv. Vojtěchovi, Janu Lucemburskému a Janu Husovi. Můžeme zde vidět také sochy a výjevy oslavující historické události, které jsou s touto cestou spojovány.

Celou cestou nás samozřejmě provází také rozcestníky, informační tabule, patníky, na nichž je vyryto „VA“ – Via Aurea, neboli Zlatá cesta; a také trojdimenzionální expozice, jejichž cílem je turistům navodit takovou atmosféru, aby si dovedli představit, jak to na Zlaté cestě vypadalo v dobách dávno minulých.

800px-Der_Goldene_Steig2

Když už ovšem dojdete k cíli a dorazíte do samotného parku, naleznete tam např. funkční středověkou vesnici z 8. století, jejíž stavby jsou postaveny na reálném základě; kostel a hrad z 10. století a mnoho dalšího. Park je vybudován tak, aby nám ukázal, jak se žilo v dobách dávno minulých a my tuto atmosferu mohli nasávat plnými doušky a všemi smysly.

Zájemci si zde mohou vyzkoušet kosení trávy, vaření mýdla či si vyzkoušet různé kurzy starých technik. Jedná se vlastně o jakousi „školu hrou“ pro malé i velké.

V budoucnosti by podobný park měl stát i na „české straně“ této cesty.

VašeDěti.cz se připojují k oslavám výročí narození Karla IV.  V rámci série Po stopách Karla IV. si můžete přečíst další články, recenze knih i tipy na výlety.

Napsal/a: Kyller

Toto taky stojí za přečtení!

Zařizujete svým dětem společný pokoj? Poradíme vám, jak na to

Pro rodiče je často náročným úkolem zařídit pokoj pro jednu svou ratolest. Zvážit všechny jeho potřeby, které musí s

Čtu dál →
muzikál Mauglí na Mall.tv

Muzikál Mauglí bude k vidění na Mall.tv

Muzikál Mauglí Ondřeje Soukupa a Gabriely Osvaldové v režii dua Skutr uvádí pražské Divadlo Kalich od září roku 2013. Od

Čtu dál →

Hledáte parťáka pro své koníčky? Zkuste to se svými dětmi

Malé děti znamenají ve většině případů sice menší starosti než ty velké, ale přece jen většina rodičů – a

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (3 vyjádření)

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist