Po stopách Karla IV.: Co je Zlatá cesta?

Rubrika: Volnočasové aktivity, Z našich cest

Karel IV., český král a římský císař, chtěl Čechám otevřít bránu k mezinárodnímu obchodu. Využil k tomu nejvýznamější cestu středověku, tzv. „Zlatou cestu“. Ta spojovala české země se západní a východní Evropou. Prvním českým městem na této trase byl Tachov, odtud cesta pokračovala na Kladruby, kde se setkávala s cestou vedoucí od Norimberku přes Přimdu. Z Kladrub vedla na Plzeň, Rokycany, Beroun a Prahu.

Záměr Karla IV. se v pozdním středověku naplnil a trasa přinesla městům na její trase ekonomický rozkvět. Karel IV. jako císař vydal nařízení, aby k „volbě a korunovaci císařů byli čeští králové povinni jezdit výhradně po této cestě“. Karel IV. ji využíval také k návštěvám svých statků na zdejším území.

V průběhu 16. století Zlatá cesta jako hlavní silnice zanikla. Stopy po ní ale zůstaly. V roce 2006 se sdružení Terra Tachovia rozhodlo zjistit, kudy „Zlatá cesta“ z Tachova do Bärnau vedla.

Úkol byl splněn, cesta byla „znovuobjevena“ a turisté se mohou vydat z Tachova do Německa právě po této cestě.

V roce 2009 se spolek spojil se svými bavorskými kolegy a rozhodli se vybudovat „Historický park mezi Bärnau a Tachovem“. A ptáte se proč právě zde? Jedná se totiž o nejzachovalejší úsek cesty.

park

Vzniklo tak vlastně jedinečné historické muzeum ve volné přírodě. 17,5 km dlouhá cesta je osázena „Milníky“ věnovanými nejen Karlu IV., ale také mimojiné o sv. Vojtěchovi, Janu Lucemburskému a Janu Husovi. Můžeme zde vidět také sochy a výjevy oslavující historické události, které jsou s touto cestou spojovány.

Celou cestou nás samozřejmě provází také rozcestníky, informační tabule, patníky, na nichž je vyryto „VA“ – Via Aurea, neboli Zlatá cesta; a také trojdimenzionální expozice, jejichž cílem je turistům navodit takovou atmosféru, aby si dovedli představit, jak to na Zlaté cestě vypadalo v dobách dávno minulých.

800px-Der_Goldene_Steig2

Když už ovšem dojdete k cíli a dorazíte do samotného parku, naleznete tam např. funkční středověkou vesnici z 8. století, jejíž stavby jsou postaveny na reálném základě; kostel a hrad z 10. století a mnoho dalšího. Park je vybudován tak, aby nám ukázal, jak se žilo v dobách dávno minulých a my tuto atmosferu mohli nasávat plnými doušky a všemi smysly.

Zájemci si zde mohou vyzkoušet kosení trávy, vaření mýdla či si vyzkoušet různé kurzy starých technik. Jedná se vlastně o jakousi „školu hrou“ pro malé i velké.

V budoucnosti by podobný park měl stát i na „české straně“ této cesty.

VašeDěti.cz se připojují k oslavám výročí narození Karla IV.  V rámci série Po stopách Karla IV. si můžete přečíst další články, recenze knih i tipy na výlety.

Napsal/a: Kyller

Toto taky stojí za přečtení!

Pořízení tažného zařízení je snadné a cenově výhodné

Disponovat vozem bez tažného zařízení není žádný hendikep, jak by se mohlo zdát. Pokud potřebujete využívat přívěsný vozík, karavan, nosič

Čtu dál →

Cyklistické dárky pro malé i větší cyklisty

Máte doma nadšeného cyklistu a nevíte, co mu pod stromečkem udělá největší radost? Podobným problémem se rok, co rok

Čtu dál →

Návod na výrobu vánočního zvonečku

Vánoce se pomalu ale jistě blíží a proto je vhodné ve volných chvílích začít s přípravou vánočních ozdob. Největší radost

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (3 vyjádření)

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist