Nákup správného kola pro vaše dítě

Rubrika: Volnočasové aktivity

Děti budou tolerovat, ba dokonce si užívat téměř každé kolo. Pokud však nové kolo vyberete dobře, budou na něm řádit i po počátečním vzrušení z nové věci. Dobrá kola slouží každý den, špatná pomalu chátrají v kůlnách a garážích a pak končí někde na skládce.

Výběr správného dětského kola je tedy první věc, kterou musíte udělat, abyste pomohli svému dítěti naučit se jezdit a cyklistiku si zamilovat. Na co tedy brát ohled?

Správná velikost je základ

Pro každou fázi růstu vašeho dítěte je určena jiná velikost kola. Nedávejte proto dítěti kolo, kde jakž takž dosáhne na pedály. Pro jeho vlastní bezpečnost vyberte velikost, při které bude bez problému sedět na sedle a zároveň stát špičkami na zemi. Jinak je otázkou času, kdy se stane nepříjemná nehoda a cyklistika se vašemu dítěti zprotiví.

Dívčí a chlapecká kola pro větší děti, tedy juniorská kola, se rozdělují do velikostí 20, 24 a 26 palců a jsou určena pro tyto věkové a velikostní kategorie:

Toto rozdělení je však potřeba brát s rezervou. Při výběru velikosti mějte na paměti to, že každé dítě vyrůstá jinak a že výroba různě pojatých rámů znamená, že jedno dětské kolo s velikostí kola 24 palců může být o něco větší nebo menší než kolo s velikostí kola 20 palců.

Komponenty jsou důležité

Standardní cyklické komponenty jsou vyrobeny tak, aby vyhovovaly průměrnému člověku. Poměr těla vůči končetinám je však u dětí jiný než u dospělého. Proto se při výběru zaměřte i na tyto prvky.

Většina dětských kol mívá dlouhé kliky od pedálů, a šlapání je pak neefektivní. Děti potřebují kliky, které jsou zhruba jednou desetinou jejich celkové výšky. Takže dítě 1,2 m vysoké potřebuje 120mm kliky.

Řídítka by měla být užší než standardní řídítka 60 cm, ale při poměrně vzpřímené poloze dětí nepředstavují široká řídítka velký problém. Důležitým prvkem je dosah, tzn. vzdálenost mezi sedlem a řídítky. Většina dětí je šťastnější v jízdní pozici, která je kratší a vzpřímenější, a potřebují tak řídítka umístěná výše a blíže.

Brzdové páky musí být snadno dosažitelné a brzdy snadno ovladatelné – děti mají v prstech mnohem méně síly než dospělí. Zvládnete-li tedy při výběru dětského kola pohodlně zabrzdit malíčkem, jste na dobré cestě. Kotoučové brzdy jsou samozřejmě nejlepší volbou, dobré V-brzdy ale rozhodně nezklamou. Otočné řazení v rukojeti vyžaduje méně síly než páky a zejména mladší děti je považují za intuitivnější.

jak vybrat správné kolo

Jedno kolo pro všechno

Zatímco dospělí cyklisté mohou mít hned několik kol, většina dětí potřebuje kolo univerzální. Hybrid by byl ideální volbou, v dětských kategoriích ale existuje pouze malý výběr.

Dobrou volbou je tedy dětské horské kolo, s nímž bude váš sportovec v každém případě šťastnější – horská kola jsou jednoduše cool.

Nejlepší službu vám prokáže pevný rám, ať už s odpruženou nebo tuhou vidlicí. Pneumatiky s drsným vzorem jsou možná pro vaše dítě světácké, ale o to více se s nimi nadře při jízdě po asfaltu. Volte tedy spíše pláště poloklouzavé nebo je měňte podle situace.

Neméně důležitým prvkem při výběru je váha kola. Na trhu často narazíte na drobná kola pro sedmileté děti, které jsou těžší než kola pro dospělé, a proto velmi špatně ovladatelná. Vybírejte tedy kolo s hliníkovými nebo tenkými ocelovými trubkami a váhou co nejmenší, aby byla zachována co nejvyšší kvalita – jen tak na něm bude váš rošťák řádit dlouho a bezpečně.

Zdá se Vám výběr dětského kola složitý? Podívejte se na tabulku velikostí dětských kol zde. Pokud si stále nejste jisti, neváhejte kontaktovat odborníky na detska-kola.net, kteří Vám rádi a zdarma poradí.

Napsal/a: Detska-kola.net

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist