MVD: Plavání miminek

Voda je podle mnohých nejpřirozenějším prostředím pro miminka, po celé těhotenství se v ní děťátko koupalo, rochnilo a máčelo. Poskytovala mu pohodlí a bezpečí, tlumila hlasité zvuky. Proto vypadá logicky, že by dítěti mělo být i po porodu ve vodě příjemně a mohla by příchod na svět a následnou adaptaci tak trochu usnadnit.

Přesto bylo téma miminek a plavání po dlouhá léta minulá velkým tabu. Zato v posledních letech nastal doslova vodní boom – zejména co se týče porodů do vody a plavání miminek. Když jsem před sedmi lety čekala první dcerku, rodit do vody v naší porodnici možné nebylo, ale kurzy plavání pro miminka tu právě začínaly a já se rozhodla, že to v necelém půlroce věku naší malé princezny zkusíme. Ačkoliv jsem se ve svém okolí setkávala spíše s negativním postojem – hlavně u starší generace – viděla jsem, že dcerka má vodu ráda a cítí se v ní dobře.

Kurzy probíhaly vždy v tříměsíčních blocích (jedna 20-30 minutová lekce týdně). Pro nejmenší miminka (cca od 4-6 měsíců věku do cca 1 roku) byla připravena speciálně upravená vířivá vana (pro lektorku a max. 3 maminky a jejich děti) s mořskou vodou, která měla teplotu okolo 37°C tak, aby byla pro děti optimální. Navíc mořské soli působí blahodárně na dětskou pokožku, takto ošetřená voda neobsahuje chlór, tudíž nevyvolává dráždivé reakce a alergie. Lektorka vedla kurz velmi zábavnou formou – využívala různých říkanek a básniček, děti se do rytmu různě pohybovaly, kopaly nožičkama, využívala celé řady pomůcek (destičky, balonky, kelímky, nalepovací zvířátka apod.) Bylo nutné dětem dávat plenku s elastickými nohavičkami či gumičkami, aby nedošlo ke znečištění vody při případném „plnění plenky“. Plavky nebyly podmínkou, ale většina dětí je nosila. Moje dcerka byla přímo nadšená z plavek, nakonec je pak nosila i doma na koupání ve vaně. 😀 Pro maminky byla připravena šatna na převlékání, včetně sprchy, toalet, přebalovacího pultu, ohrádky s hračkami.

Pokud se dítku ve vodě líbilo, bylo možné pokračovat v následných kurzech již v klasickém bazénu – v dětské části s vyhřívanou vodou. Opět byla k dispozici celá řada pomůcek (bylo možné si je zde objednat a pak zakoupit), děti se naučily také skákat do vody, potápět, opravdu proběhly první pokusy o pohyb připomínající plavání. Bylo zajištěno i focení miminek pod vodou, což byl pro nás obě nezapomenutelný zážitek. Dcerka se ve vodě cítila dobře, básničky jsme si říkaly i doma, zkoušely jsme ve vaně i kelímkování (což je trénink potápění – na předem domluvené slovo a oslovení dítěte se polije hlavička kelímkem vody a v dítěti se pěstuje reflex zavřít oči a zadržet dech). Takže za nás opravdu samá pozitiva – ovšem je nutné zmínit i opačnou stránku – některým dětem se na kurzech nemusí líbit, mohou být častěji nemocné (já si ale spíš myslím, že prospívají otužování), kurzovné také není zrovna nejnižší (i když spousta pojišťoven na něj přispívá, proto je dobré si tuto informaci zjistit předem a případně jim donést potvrzení o absolvování kurzu), někdy nejsou klasické bazény optimálně zařízené na tyto formy aktivit a podmínky mohou být trochu bojové. V některých rodinách nastávají problémy, co s dalšími dětmi, když probíhají kurzy miminek, u nás to šlo řešit tak, že šel také tatínek s dalším dítkem a mohli být v bazéně vlastně všichni.

Kurzy jsme si opravdu užívaly, celkem jsme jich absolvovaly pět, na konci každého dcerka obdržela i diplom a malý dáreček. Dnes už je z ní velká slečna, co umí plavat sama, ale na kurzy dodnes vzpomíná s nadšením. Nyní máme další miminko a od příštího týdne už nás čeká třetí kurz. Už se velmi těšíme. Maminky, pokud váháte, jestli plavání s miminky vyzkoušet nebo ne, zkuste zjistit, jestli třeba některý poskytovatel ve vašem okolí nenabízí ukázkovou (zkušební) lekci zdarma.

 

Článek je součástí projektu Mateřská s VD, jehož partnery jsou Gaga’s pleny a Tinky shops.