Můj sport, moje vášeň… Cheerleading!

Cheerleading je víc než sport, je to životní postoj….(motto cach)

Setkali jste se někdy s názvem cheerleading? Znáte tento sport? Myslíte si, jako většina lidí, že roztleskávačky jsou jen holky v krátkých sukních, které stojí na stadionu, při různých sportovních akcích, a mávají třásněmi? Chcete vědět víc? Pak čtěte dál…

Často se setkávám s problémovou otázkou: Co děláš za sport?!
Snažím se vyhnout přímé odpovědi, protože nerada říkám, že jsem roztleskávačka. Není to hezké, ale pravdou je, že většina lidí nad tím jen ohrnuje nos. A tvrdí, že se to nedá považovat za sport. Trochu to zamrzí, ale na druhou stranu, mě vždy dokáže pobavit výraz nějakého „rejpala“, když mu řeknu, že pojedeme s naším cheer teamem na soutěž, nebo, že jsme si přivezli medaile.

Cheerleading je sport, který v ČR stále není až tak rozšířen, i když má u nás již dvacetiletou tradici. První české týmy cheerleaders vznikly na přelomu roku 1993 a 1994. V ČR máme i Národní reprezentační tým, výběr z nejlepších cheerleaders z celé České republiky, který vznikl na konci roku 2005 a pravidelně jezdí reprezentovat Českou republiku na mezinárodní soutěže. Věděli jste, že se koná také Mistrovství České republiky v tomto sportu?! Asi ne, že… Stále musíme bojovat s upjatou představou o roztleskávačkách, ale všechno se mění…

A co si pod tímto pojmem tedy můžete představit?
Cheerleading je rozmanitý sport, který obsahuje jak taneční prvky, na soutěž se připravují složité taneční choreografie, tak akrobacii. Jedná se vlastně o živé pyramidy, jejichž „stavebními“ prvky jsou stunty. Jeden stunt tvoří pět lidí – „top“ je osoba, nejčastěji dívka, která je zvedána a vyhazována ostatními členy. Na závodech pak vidíme různé výhozy, skoky, salta, přemety… Dále se můžeme setkat s partnerstunty, které jsou tvořeny zpravidla párem dívky a muže. Tento sport tedy není čistě ženskou záležitostí a součástí teamu jsou i muži.

Divák se ale nejčastěji setkává s roztleskáváním právě při utkáních např. hokeje, fotbalu, rugby, basketbalu a jiných.
Zde jsou typické tzv. pompony, chcete-li třásně, které se využívají při povzbuzování a vytváření atmosféry. Nutno ještě dodat, že ne všechny roztleskávačky, které vidíte na různých akcích, mají něco společného s tím, co jsem uvedla výše. Řada klubů či organizací má svoji skupinku dívek, které roztleskávají, ale někdy jde opravdu jen o skupinku, která vytváří atmosféru, ovšem se sportem cheerleading to nemá až tak moc společného. Čímž nechci napsat, že to je špatně a někoho se dotknout, to vůbec ne. Jen upozornit, že ne všechny skupinky se zaměřují při svém tréninku na závodní činnost a věnují se např. právě akrobacii apod. Náš team, stejně jako řada dalších teamů z různých částí republiky, také chodí pravidelně „roztleskávat“ a fandit „svému mužstvu“, u nás jde konkrétně o hokej.

Cheerleadingu se mohou začít věnovat děti už od pěti let. V tomto věku se jedná převážně o pohybovou, taneční a gymnastickou přípravu, při které se klade důraz na týmovou spolupráci. Protože cheer je o spolupráci! Děti se nenásilnou formou učí nejen základům cheerleadingu, gymnastiky či tance, ale i vzájemné toleranci, důležitosti každého člena teamu a radosti z pohybu.

A co mně na tomto sportu baví nejvíc?
Tak to by bylo asi zase na další článek. Je toho totiž hrozně moc!
Máme úžasný team, skvělou trenérku, každý trénink je sice dřina, úsilí, ale i radost a nadšení, které společně sdílíme. No a když se pak ještě k tomu všemu zadaří při závodech a získáme nějakou tu medaili, je to už jen třešnička na dortu.