Kroužky pro děti vybírejte s rozumem

Se začátkem školního roku je spojená i starost rodičů o to, jaké zájmové kroužky vybrat svým dětem. Někdy to může být až dilema…

O něco snazší mají nespíš výběr mimoškolní činnosti starší školáci, kteří už nějaký kroužek navštěvovali. O to horší mohou mít výběr rodiče prvňáčků a předškoláčků.

Začněme v mateřinkách

Už v mateřských školách dnes většinou nabízejí určitou zájmovou činnost. V nabídce se nejspíš objeví nějaká výtvarná činnost, tanečky, sportovní hry a výuka angličtiny, která patří vedle sportovní činnosti asi mezi nejvíc vyhledávané.
Při výběru kroužku pro dítě předškolního věku musíme počítat s tím, že kroužek tu není od toho, aby se dítě naučilo například v hodinách taneční výchovy valčík nebo polku. U předškoláků je zvlášť kladen důraz hlavně na to, aby se dítěti činnost zalíbila a aby mu byl poskytnutý další prostor, jak může trávit svůj volný čas. Tedy tam a při činnosti, která ho baví.

U předškolních dětí také nelze hned zpočátku odhadnout, co vlastně bude dítě bavit. Využít můžete návštěvy bezplatných hodin, například v rámci dnů otevřených dveří, při kterých si dítě může nějakou činnost vyzkoušet. I tak to samozřejmě neznamená, že po jedné hodině „jen tak na zkoušku“ se vaše dítě bude vrhat do dalších s nadšením. U těch nejmenších není zájem ještě natolik vyhraněná a dítě má spíš hlavně potřebu vyzkoušet „všechno možné“.

Výhodou jsou určitě možnosti placení na splátky a to zmiňuji nejen proto, že rodiče nemají třeba najednou velké výdaje. Dítě má možnost si půl roku vyzkoušet určitou činnost a pokud se mu nelíbí a cítí se nespokojené, lze jej odhlásit.

Školáci už jedou ve velkém

Nabídka mimoškolní činnosti pro školáky prvního a druhého stupně už čítá pěknou řádku zájmových kroužků. Ty jsou i zaměřené na různé oblasti zájmů a dotýkají se mnohdy i výuky. Při výběru kroužku pro školáka bychom měli vycházet z jeho zájmů, které jsme vypozorovali během předškolních let. Pokud dítě například velmi rádo hrálo s paní učitelkou ve školce na flétnu, pak nebude od věci zkusit hru na tento jednoduchý nástroj. Naopak, pokud je dítě zaměřené na nějakou vědeckou činnost, můžete vyzkoušet třeba kroužky vědeckých pokusů či technicky zaměřené.

Zásady

 

Jsem přihlášený

Když dítě přihlásíte na zájmovou mimoškolní činnost, musí vědět, že je to také jedna z jeho povinností, aby na kroužek docházelo.
Když začne dítě na kroužek docházet, zajímejte se o činnost, kterou dělá. Nechte ho sdělit své pocity, nechte ho vyprávět o tom, co ho bavilo, nebo naopak, co jej zklamalo.
Mnoho kroužků také pořádá několikrát za rok vystoupení složené z toho, co se děti naučily. Nevynechejte takovou možnost! Ne jen proto, že si pořídíte fotky z akce a že můžete se pochlubit úspěchem své ratolesti. Vaše dítě bude především velice šťastné, že jste u něj, že právě vám může předvést to, co se naučilo.

Pozorujte!

Na závěr zmíním jednu důležitou věc. Nepřihlašujte své dítě do několika kroužků jen proto, že to chcete vy. Je nutné počítat s vytížeností dítěte během školní výuky, a pokud mu domluvíte dva kroužky na odpoledne každý den a k tomu ještě příprava do školy, dítě bude brzy s největší pravděpodobností vytížené natolik, že začne trpět stresem a únavou. Někdy je méně skutečně více. Třeba i jeden kroužek na celý týden dokáže vaše dítě uspokojit tak, aby bylo šťastné z činnosti, která ho baví. U prvňáčků tohle platí ještě více. Prvňák musí zvládnout nejen nástup do zcela nového zařízení, ale i přizpůsobit se prostředí a tempu, pochopit smysl školní výuky. Přetěžování v podobě každodenních kroužků může být nad jeho síly.

Projevy přetíženosti

Navíc dítě si stále potřebuje hrát. Ať je menší nebo větší. Byť jsou kroužky jako mimoškolní činnost velice užitečná věc, není to hra, kdy si jde kluk odpoledne začutat s kamarády na hřiště, jen tak. Bez toho, aby musel trénovat. Dejte mu vlastní prostor, aby si mohlo oddechnout a mít čas také zcela pro sebe.

Při výběru kroužků pro děti vám přeji šťastnou ruku🙂

A na závěr bych ráda připomněla jeden výborný článek od Šárky Hottmarové, která se sportu věnuje s nadšením. Takže jestli chcete vědět víc o Cheerleadingu, koukněte se sem.


Jaké kroužky navštěvují vaše děti a jak vnímáte jejich nabídku ve vašem okolí?