Jak zabavit dítě za dlouhých zimních večerů

Rubrika: Volnočasové aktivity

1173511_wondering_kidNevíte, jak děti zabavit za dlouhých zimních večerů, aby jen neseděly u televize? Zkuste si s nimi zhotovit kašírovanou misku na dobroty nebo různé drobnosti (nehodí se však na nebalené mlsky – pop corn, brambůrky apod.)…

Co je potřeba

K výrobě misky budete potřebovat starý papír (nejlépe novinový, nesmí být mastný nebo zamazaný), nůžky, větší plastovou mísu, malou misku, lepidlo (tapetové, případně vlastnoručně vyrobené z obyčejného škrobu), vazelínu,dekorační papír nebo akrylové barvy, papírovou lepicí pásku, ostré nůžky nebo zalamovací nůž, bezbarvý lak, igelitový ubrus na pokrytí pracovní plochy, oblečení, kterému nebudou vadit skvrny.

Jak připravit lepidlo

Vhodnou alternativou k tapetovému lepidlu je obyčejný bramborový škrob, který koupíme ve většině obchodů s potravinami. Smícháme jej se studenou vodou v poměru 1/2 polévkové lžíce na 1/4 litru vody a vaříme podobně jako pudink.Škrob by se ale neměl přímo vařit – ve chvíli, kdy je už dost horký a začíná houstnout, jej odstavíme. Pokud se nám zdá, že je moc hustý, můžeme jej jednoduše naředit vodou. Nespotřebovaný škrob skladujeme v uzavřené sklenici,nejlépe v ledničce. Není ale dobré ho uchovávat do nekonečna, mohl by nám zplesnivět. A proč využíváme právě bramborový škrob? Při práci s dětmi se neubráníme tomu, že si zamažou ruce i oblečení. Bramborový škrob na rozdíl odlepidel nedráždí pokožku a dá se celkem snadno vyprat.

Vyrábění, to nic není

Práce s papírovou hmotou patří mezi ty špinavější, proto si nejprve oblékneme pracovní oblečení a na stůl rozložíme igelitový ubrus. Misku pak vyrobíme následujícím postupem:

* Staré noviny natrháme na přibližně stejné proužky – měly by být zhruba 2,5 cm široké a dlouhé tak, aby je bylo možné položit přes celou formu a ještě asi tři centimetry přesahovaly z obou stran (to si odměříme sami). Archynovin můžeme nejprve rozstříhat na menší části a pak teprve trhat.

* Formu (v našem případě plastovou misku) vymažeme vazelínou, aby se výrobek dal snadno vyklopit. Pokud chceme mít absolutní jistotu, že s vyklápěním nebudou žádné problémy, vyložíme misku potravinovou nebo mikrotenovoufólií. Použití fólie s sebou ale nese jedno drobné úskalí – při nalepování prvních vrstev papíru bude fólie v misce klouzat a na nás bude, abychom papírové proužky donutili držet kýžený tvar budoucí misky.

* Jednotlivé proužky papíru natíráme lepidlem nebo škrobem a pokládáme na dno formy. Nespěcháme – snažíme se co nejlépe vytlačit bublinky vzduchu. Proužky pokládáme od prostředku misky. Nejprve pokryjeme vnitřek misky vjednom směru a teprve pak pokračujeme ve směru opačném. Výrobek by měly tvořit zhruba osm vrstev papírových proužků.

* Papír necháme zasychat asi dva dny. Nespěcháme, pokud bychom výrobek vyklopili dříve, mohl by se nám zdeformovat.

* Po zaschnutí odřízneme přečnívající okraj a papírovou misku vyklopíme. Celý její povrch opatrně obrousíme jemným smirkovým papírem.

* Pokud si chceme misku sami nabarvit, vybereme si akrylové barvy, které se nám líbí, a dáme se do práce. Barvu nanášíme v jednom směru. Pokud chceme vytvořit různobarevné pruhy nebo tečky, vždy počkáme, až jedna z barevzaschne a teprve pak pokračujeme dál. Nabarvenou misku můžeme ještě dozdobit pomocí ubrouskové techniky.

* Chceme-li využít některý z dekorovaných dárkových papírů, natrháme jej na pravidelné kousky (jako při výrobě polotovaru z novin). Při polepování postupujeme stejně, jako když jsme pracovali s proužky novin. Když pokryjemevnitřek misky, necháme práci zaschnout (teď stačí zhruba dvě hodiny) a pokračujeme na vnější straně. Dáváme si záležet na okraji misky – přesahující části papírových proužků nalepíme přes okraj dovnitř. Opět si hlídáme, abyvýrobek nehyzdily vzduchové bublinky.

* Po zaschnutí barev nebo dekorovaného papíru misku nalakujeme bezbarvým lakem – naneseme dvě vrstvy, mezi nanášením vždy počkáme, až první vrstva zaschne.

A pak už do misky můžeme nasypat třeba zabalené bonbóny nebo drobnosti, které jsme si dovezli z cest.

autor: Marie Těthalová, Děti a my, 1/2006
Jedná se o ukázku z časopisu Děti a my, vydává Portál

Napsal/a: Mgr. Marie Těthalová

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist