Jak vybrat tu pravou stavebnici?

Rubrika: Dětské hry, Volnočasové aktivity

Český trh je různými typy dětských stavebnic doslova zaplaven. Kromě těch, které znáte již ze svých dětských her, se nabízí řada nových originálních typů. K sehnání jsou stavebnice kovové, plastové, dřevěné, magnetické, svítící, robotické a dokonce i kukuřičné! Kdo se v tom má zorientovat?

O pomoc jsem požádala pana Tomáše Fojtů z internetového obchodu Hravý svět, který se na různé typy stavebnic specializuje, a položila mu několik otázek:

Blíží se Vánoce a spousta rodičů a prarodičů by ráda dětem pod stromeček nadělila i nějakou stavebnici, která bude pro děti zábavná, poučná a vydrží i ne zcela šetrné zacházení.  Co byste jim doporučil?

Je pravdou, že stavebnic na českém trhu je nepřeberné množství a neustále jich přibývá, ale i přesto existuje pouze pár, které stojí za to. Samozřejmě záleží na tom, co hledáte a co od stavebnice očekáváte. a také na tom, zda preferujete konkrétní materiál. Z tradičních plastových stavebnic bych jistě doporučil Lego či Playmobil. U těchto dvou značek máte jistotu, že jsou vyrobeny ve vysoké kvalitě a vydrží dlouho. Na druhou stranu se tyto stavebnice vyrábějí v tematických sadách a postavíte z nich pouze jeden daný model. Výbornou volbou mezi tradičními stavebnicemi je i česká stavebnice Seva.

Pokud chcete něco inovativního, osobně bych volil magnetickou stavebnici Geomag nebo Magformers, případně světelnou LED stavebnici Laser Pegs. Konkrétně stavebnice Magformers má potenciál stát se jednou z nejoblíbenějších stavebnic na světě. Dílky jsou vyrobeny z kvalitního plastu a vydrží. Stavebnice nabízí velkou variabilitu díky mnoha speciálním doplňkům. Hrát si s ní mohou i malé děti. Nevýhodou této stavebnice může být, že vyvolává „závislost“. Jakmile koupíte jednu sadu, budete přikupovat další a další, protože budete chtít stavět větší a větší modely.

Máte-li rádi dřevo, zajímavou volbou budou dřevěné stavebnice RoboTime, které nabízejí různé modely aut na dálkové ovládání či dinosaurů. Modely sestavené z této stavebnice pobaví dvakrát. Nejdříve při skládání a poté, protože jsou funkční, i při hraní s nimi. Dále bych jistě doporučil i dřevěné kuličkodráhy. Například kuličkové dráhy Trix jsou velmi stabilní a jednotlivé sady se dají spojovat a vytvořit tak obrovskou kuličkodráhu, se kterou si děti užijí spoustu legrace.

T-Rex D210_M Trix-kolotoc a vir 1

Na co by se při výběru stavebnice měli rodiče zaměřit? Co všechno by jim o stavebnici měl být prodejce schopen říct? 

Před nákupem je samozřejmě ideální zjistit si, jaké záliby má dítě, které bude stavebnicí obdarováno. Pokud to bude kluk, kterého zajímají dinosauři, určitě nekupujte stavebnici lodě. Je samozřejmě důležité stavebnici vybrat dle věku. Pokud koupíte skvělou stavebnici, která je však určena pro dítě od 6 let a dáte ji dítěti čtyřletému, velmi pravděpodobně se stane, že po pár hodinách skončí ve skříni, protože dítě si s ní hrát nebude, zkrátka na ni intelektuálně nebude stačit, a proto ho nebude bavit. Co se věku týká, má-li dítě mladšího sourozence, buďte opatrní s nákupem stavebnic, které obsahují malé dílky. Starší dítě si s ní hrát bude, ale existuje nebezpečí, že mladší dítě se ke stavebnici dostane a některý z menších dílků skončí v jeho ústech a všichni víme, co se pak může stát.

Co se informací u prodejce týká, platí, že čím více informací tím lépe. Základem je samozřejmě certifikace pro evropský trh. Tady můžu konstatovat, že drtivá většina v ČR prodávaných stavebnic má potřebná povolení. Důležité jsou informace o původu produktu a materiálu, ze kterého je stavebnice vyrobena. Co se praktických rad pro nakupující týká, tak to jsou jistě informace o počtu dílků stavebnice, o možnostech využití stavebnice a určitě již zmiňovaný věk, pro který je stavebnice určena. V kamenných prodejnách máme vždy možnost se zeptat prodavače či prodavačky. U e-shopu jsme často odkázáni na informace na webu, nicméně, chcete-li získat další informace, nebojte se do e-shopu zavolat, nebo využít kontaktního formuláře, který kvalitní e-shopy nabízejí. Solidní e-shop vždy odpoví a tím si i ověříte, zda v tomto e-shopu nakoupit či nikoliv.

Spoustě rodičů (a hlavně prarodičů) se mohou zdát moderní stavebnice dost drahé. Na čem se dá ušetřit a za co se naopak vyplatí připlatit?

Souhlasím. Jak moderní tak i tradiční stavebnice dost stojí. Na druhou stranu stavebnici kupujete proto, aby si s ní dítě hrálo několik let a případně si s ní hrál i mladší sourozenec. Z tohoto důvodu bych se při nákupu stavebnice nesnažil šetřit. Není nutné kupovat to nejdražší na trhu, na druhou stranu většina levných napodobenin originálních stavebnic nesplňuje požadavky na kvalitu a bezpečnost. Je lepší raději koupit menší originální sadu a poté případně dokoupit další dílky. Budete mít jistotu, že stavebnice vydrží dlouho. V dnešní době se dětem v reklamách podsouvají zcela nesmyslné a zbytečné hračky, které nemají žádný didaktický efekt a za které rodiče v podstatě vyhodí spoustu peněz. Pokud by tyto peníze investovali do kvalitní stavebnice, získali by hračku i výchovně vzdělávací materiál v jednom.

Prodejem stavebnic se zabýváte už několik let, sledujete v oblibě stavebnic nějaké zajímavé trendy?

Dá se říci, že stálicí na trhu jsou stavebnice Lego a Playmobil. Tyto stavebnice se nakupovaly, nakupují a nakupovat budou ve velkém. Je pravdou, že spousta rodičů si stěžuje, že např. Lego už není to, co bývalo, ale i tak se prodává. Navíc Lego nastavilo standard, ke kterému se nové stavebnice snaží přiblížit a pokud to jde, vytvářejí své sady tak, aby např. šly s Legem kombinovat. Příkladem může být nová a oblibu si získávající stavebnice Laser Pegs. Je to stavebnice, která využívá světla, a její sady nabízejí Lego kompatibilní dílky, díky kterým můžete Laser Pegs spojit s kostkami Lego a doslova své modely prozářit.

Druhým trendem je docela raketový nástup magnetických stavebnic. Tuto revoluci zahájila švýcarská stavebnice Geomag, která po uvedení základních sestav začala svůj sortiment rozšiřovat a dnes nabízí stavebnice pro děti od 1 roku až po stavebnice, se kterými si rádi staví i dospělí. Štafetu poté převzala již zmiňovaná stavebnice Magformers, která se dnes prodává ve velkém množství různých sad a na trh přinesla mnoho doplňků pro ozvláštnění modelů.

Populární zůstávají i dřevěné stavebnice, i když si myslím, že jejich obliba není taková, jakou by si tyto stavebnice zasloužily.

Dokupují vaši zákazníci nové sady stavebnic, které už koupili dříve, nebo spíš pořizují různé typy, aby měli i doma výběr co nejrozmanitější?

To samozřejmě záleží na typu člověka. Mezi našimi zákazníky jsou experimentátoři, kteří rádi zkoušejí nové věci a tak si pořídí i novou neznámou stavebnici.  Většinu zákazníků však tvoří zákazníci věrní značce, kteří jen rozšiřují svoji již zakoupenou sbírku o nové a nové díly stavebnice.

Kdybyste měl strávit odpoledne hlídáním dětí ve věku 3, 6 a 9 let, kterou stavebnici byste si vzal na pomoc?

RC buggy_5Kdybych měl odpovědět jedním slovem, řekl bych Magformers. Koneckonců, vyzkoušejte ji sami a uvidíte, proč je tak oblíbená a jistě mi dáte za pravdu, že různá ocenění – tuzemská i zahraniční získala po právu.

Děkuji za rozhovor 😉

Toto taky stojí za přečtení!

Recenze: Alenka lékařka

Se zájmem jsme braly s dcerkou do ruky knížku Alenka lékařka od nakladatelství Grada, kterou napsala Zuzana Pospíšilová. Podtitul knihy

Čtu dál →

Recenze: Fi a Flo

Se svým devítiletým synem jsem dostala příležitost otestovat knižní novinku autorky Lenky Zemanové, která nese název Fi a Flo

Čtu dál →

[Soutěž] Drobeček

Představím vám knihu, která není vhodná pro těhotné ženy (mohly by přijít o iluze) a kterou byste rozhodně neměli

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (19 vyjádření)

 • DonLabuznik

  Ahoj, abych byla upřímná tak mi lego přijde docela předražené a navíc je vyráběno z plastu. Já mám ráda ekologičtější a levnější cestu, kterou jsou dřevěné kostky. Dřevěná stavebnice je navíc dost odolná, máme ji už několik roků a pořád vypadá jako nová.

 • U nás teď frčí stavbenice Magformers. Koupili jsme ji malýmu a je z ní nadšený 🙂

 • Stavebnice sú klasifikované ako užitočné hračky, ktoré hrajú dôležitú úlohu v úplnej a vývoja dieťaťa. Je vyrobený z netoxického plastu. Môžete vyzdvihnúť lego podľa veku, pohlavia a koníčky dieťaťa. Lego je hit, ktorý milujú deti aj dospelí, preto nie nadarmo bola dvakrát vyhlásená „Hračkou storočia“

 • mura

  máme dřevěné stavebnice a lego-to děti nejvíce baví

 • Anonymní

  Přijde mi, že jestli vybírám dárek pro svého syna, tak automaticky se jedná i o dárek pro manžela. Hlavně co se týče lega. Oba je to dokáže zabavit i na celé odpoledne. Před měsícem dostal nějakou formuli, kterou si ovládají sami a já přemýšlím, který z nich je více jako dítě :). Sám manžel ji objednal z netu, a říkal, že touto objednávkou vše začalo. Můžeme i doporučit stránku hračky-4kids, kde ten výběr je opravdu obrovský a manžel se synem si přijdou na své :).

 • Marci55

  Ze stavebnic máme lego a magformers. Obě jsou výborné pro děti

 • jardamalej
  jardamalej

  U mne to vyhrává stavebnice MERKUR – pro děti od věku, kdy pochopí, že není možné dávat do pusy matičky, šroubky a další menší součástky, přes roky, kdy si dovedou zapojit pomocná zařízení /páru, elektro/ až po věk, kdy si hrající dědeček ještě dovede sešroubovat jeřáb či traktor, aniž by mu z třesoucí se ruky vypadl šroubováček a maticový klíč. Výhoda Merkuru? Dokoupení náročnějších sestav s rostoucím věkem a dovedností dítěte.

 • Karin777777

  Mé děti velice zaujaly dřevěné stavebnice, jsou z nich nadšené. I mně osobně přijdou jako vydařené.

 • My jsme vloni k vánocům koupili synovi Lego technice formuli. Super dárek, I manžel su s tím vyhrál. Byl nadseny jak na takovém modelu ze stavebnice jsou vidět jak fungují písty, válce a další pro mne nesmysly. Syn si nakonec Dokoupil i motorek a tak ta formule mu i jezdí.

 • Anonymní

  Mně se hrozně líbí pro syna LEGO Technic, teď mu třeba k narozeninám kupuju jeřáb – no, možná se na to těším víc já než on 😀

 • Anonymní

  My kupujeme jenom LEGO, teď syn dostal třeba letadlo Lego Creator 31011 Letecká dobrodružství a je maximálně nadšenej 🙂

 • bokul

  Doma mámě sice většinu kostek z Lega (duplo i standard velikost), ale letos jsem se nechala zlákat cenou v supermarketu, u stavebnice formule, a nelituji.

 • Anonymní

  u nas frci zminovany Magformers. Ujizdime na nem cela rodina a moc nas bavi. Dokupujem uz druhy rok,takze uz je slusna zasoba. Jinak samozrejme leti lego ve vsech podobach.

 • Sevu máme taky, už si s ní hraje i malý a hodně taky vytahujeme Merkur.

 • jana231

  Peto, diky za prehled, je tezke se ve stavebnicich zorientovat.
  U nas frci krom dupla ještě seko, seva, zrovna resime, které další koupit.

 • bioviruska

  u nás jede geomag, LaQ, pro menší děti se mi mooooc líbí Seva

 • Lien

  u nás to prostě nějak nefrčí, už jsme měli lego, lego duplo, různé dřevěné mozaiky, i ten geomag nakonec, nějaké další, co ani nevím, jak se jmenují a prostě holky to nebaví, kouknou na to, když je to nové a tím to končí 🙁

 • Většinu známe a máme. lego, playmobil, geomag.

 • mura

  Petro díky za informaci o stavebnici,teď se mi bude lépe přemýšlet jakou koupit.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist