Jak ho naučit jezdit na kole?

Rubrika: Volnočasové aktivity

468967_biker_boyO tom, jakou přilbu na kolo pro našeho potomka vybrat, jsme si povídali nedávno. Kolo stojí v předsíni, přilbu jsme pečlivě vyzkoušeli a koupili a teď – jak ho jen naučíme jezdit?
Jednoduchá rada, jak z našeho dítěte udělat cyklistu, neexistuje…

Pouze lze vyjít z tipů, které se osvědčily jiným rodičům. Každý většinou pro první jízdy vybírá kolo s přídavnými zadními kolečky. Dítě cítí stabilitu, je si jistější, naučit ho jezdit na takovém kolečku nebývá většinou problém, zejména zvládlo-li už například různá odstrkovadla a kolobrndy. Jenže – pořád nechce jezdit bez přídavných koleček! Bojí se, jak se jen kolo trošku vychýlí. Někteří rodiče kolečka nenápadně zvedají dozadu, ale i na tento fígl dítě brzy přijde. Někdo pro první jízdu bez přídavných koleček prostě odmontuje dítěti z kola šlapky tak, aby se dítě odstrkovalo a naučilo se především udržet rovnováhu. Když se pak šlapky vrátí zpět, je prý jen otázkou několika desítek minut a dítě šlape samo. Jiní rodiče doporučují přidržovat dítě rukou, ale to je pro dospělého nesmírně namáhavé pro záda a nepříliš efektivní, protože takto si dítě nezvykne spoléhat se samo na sebe. Někdo zase tvrdí, že je lepší, přidržovat dítě pomocí pruhu látky, který mu podvléknete pod hrudník a přidržujete zezadu. Jiný to zase vyřeší tak, že ke kolu zezadu přimontuje delší tyč, s jejíž pomocí dítě přidržuje. To je však vhodné spíše pro malé děti, které nešlapou moc rychle. Při tomto způsobu výuky bývají rodiče víc uštvaní a efekt téměř žádný. Z mé zkušenosti mohu doporučit výuku tzv. „za bukem“. Prostě a jednoduše jsme po neúspěších výše popsaných pokusů, svěřili výuku do rukou jinému. A světe, div se, bylo to to nejlepší, co jsme mohli udělat. Kubu si vzali do parády sousedovic starší kluci a my „koukali za bukem“. Nejprve se nafukoval a chvílemi chtěl i natahovat, když mu to nešlo, ale přeci nebude před klukama za bábovku! Občas se otočil, jestli tam náhodou nejsme někde poblíž a nezachráníme ho, ale brzy na nás zapomněl. Párkrát upadl, ale protože měl chrániče na kolenou a cyklistické rukavičky, nestály odřeniny za řeč. Za chvíli, a opravdu to netrvalo déle než půl hodinky, jezdil sám a děsně se vytahoval, že to přeci nic nebylo. Dnes drandí na kole o stošest. Tento způsob výuky mezi dětmi se mi zdá opravdu ten nejpřirozenější a pro nás rodiče velmi pohodový. Tak hodně úspěchů a napište, jak se vám to daří.

Napsal/a: mamia

Toto taky stojí za přečtení!

Hravé kostky: Objevte říši kouzel i pestré barvy globálního světa

Na začátku byla… kostka. Ale nebyla obyčejná. Za vším stojí Dán Öle Kirk Christiansen. V roce 1932 zakládá firmu Lego,

Čtu dál →

Ta nejmenší miminka cítí lásku skrze dotek

Něžný dotek je nesmírně důležitý pro vytváření vzájemného vztahu rodiče s miminkem. Novorozenci ještě nemají plně vyvinutý zrak a o

Čtu dál →

Jak vybrat postel do dětského pokoje?

Výběr postele je jedním z nejdůležitějších rozhodnutí při zařizování dětského pokoje. Pokud má dítě ničím nerušený a kvalitní spánek,

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (17 vyjádření)

 • I naše dcerka ( 4 roky )jezdila na kole od 2,5 roku, ale s kolečkama. Umí krásně šlapat, řídít i brzdit. Bez koleček ale jezdit odmítá, radši prý ani nepůjde ven – radši jsme jí pořídili koloběžku, naučila se na ní během dvou dnů. Ven se zase těšíme, protože Adélka už s kolobrndou pěkně řádí a hlavně ji to baví. Teď doufáme, že časem se přesune na kolo.

 • Anonymní

  Naše dcera /4 roky/jezdila na kole od 2 let, ale jen s kolečkama.Bez nich nechtěla.Moc si přála koloběžku. Nakonec ji dostala. Naučila se na ní jezdit během několika dnů a když potom sedla na kolo bez koleček , tak jela.

 • Jarmuschka
  Jarmuschka

  Přidám osobní zkušenost – mě naučila sousedka, holka starší asi o 3-4 roky. Vymyslela pro nás mladší hru, kde jedna disciplína byla objet na kole dvůr s tím, že aspoň občas se nesmím dotýkat nohama země (ostatní už na kole jezdili). V zápalu hry jsem se osmělila a pak to bylo lepší a lepší.

 • Jak jsem 3.10.2005 psala, tak jsme to synkovi zjara-v květnu také udělali a přesně v den svých 5*(13.6.) se rozjel sám!!! Bez postranních koleček!!!

 • Anonymní

  mám 3,5letou dceru,a nedávno dostala kolo,byla celá nadšená,a já se těšila,jak bude jezdit.Blízko nás je dopravní hřiště,tak jsme na něj šli jezdit.Jenže holka se na kole bojí jezdit,a to má přídavný kolečka.Musím jí přidržovat,jinak jen sedí,a odmítá šlapat.Pro mě je to dost namáhavý,protože s ní ujedu dvě kolečka,a mám oddělaný záda.Můžete mi někdo poradit,co mám udělat aby se přestala bát?

 • quendolina
  quendolina

  Z vlastní zkušenosti můžu říct, že je důležité aby děťátko umělo napřed šlapat (např. na tříkolce), při následném učení na kole se potom už soustředí jen na řízení a udržení rovnováhy. Taky jsem syna učila bez přídavných koleček tím způsobem, že jsem za ním klusala. Měla jsem možná větší strach než on, že spadne, takže jsem ho pořád držela. Trvalo to několik dnů, co jsme takhle trénovali. Potom ho jednou šel učit tatínek a jak myslíte, že to dopadlo? Samozřejmě, že kousek za ním běžel, pak zjistil, že je to namáhavé, tak ho pustil a ejhle..Lukáš jel sám. A kdo že ho to naučil? No přece tatínek :-)).

 • Víte jak naučily syna jezdit na kole známý? Odšroubovali mu šlapky, sundali řetěz a nechali ho, jen ať se jen-tak odráží a on se tak díky tomu naučil „držet rovnováhu“ a po měsíci tréninku, už umí jezdit na kole sám..takže i my se přikláníme k tomuto způsobu, jen letos už to asi nedopadne..uvidíme.

 • Anonymní

  Tak Já patřím bohužel mezi ty méně štastné maminky.Syn se na kole učit jezdit nechce,že by prý padal,zatím jsme to vyřešily in line bruslema:-)
  Je dost veliký a nemohly jsme sehnat dlouho kolo,kde by neměl nohy při šlapání až pod bradou,ale přitom dosáhl na zem:-(
  Jezdí na koloběžce,bruslích,v zimě na lyžích,ale kolo ho nebere a to mu bylo ted 5 let!!! Samuel

 • Ahoj, nás to teprv čeká, Káťe jsou 3 a zatím jezdí na všem možném jen né na tom kole,(motorka, tříkolka, koloběžka), kola máme dokonce 2, ale zatím je jen vodí…. :o))

  Teď s ní trénuje babička, šlapat se už naučila, jen zatím nechápe řidítka!!! :O))

  Ségra někde kokala na nějaký test kol a jaejich bezpečnost, tak bohužel obě kola jsou velice nebezpečná – krátká přídavná kolečka – je to pravda, zatočí víc a kolo se převrací – tak uvidíme, naučili se na něm jiní tak proč né Káťa – už jsou tady – jdu se podívat jak vypadají kelena :O)))

 • Taky bych byla toho názoru, že je lepší jezdit od začátku bez koleček, ale náš malý má velmi zajímavý způsob šlapání. Jednou nohou šlápne a druhou to vrátí, takže zabírá jenom jednou nohou. O šlapání oběma nechce zatím moc slyšet, asi se mu to líbí tak a účel to taky splnuje-jede. Takže kolečka zatím máme a až se naučí šlapat, tak je zkusíme odmontovat. Teprve mu byly dva roky, tak nikam nespěcháme.

 • kristýna

  Náš Davídek jezdil od dvou let na kole s kolečky, když mu byly necelé tři roky, tak se manžel jednoho dne rozhodl sundat mu kolečka. Ani nevím, jak se to naučil, ale za hodinu řádil na kole bez koleček, jako kdyby na tom jezdil odjakživa. Takže vám asi moc neporadím, a myslím si, že hodně záleží na dítěti, protože dítě, které se bojí, se naučí jezdit pomaleji než dítě, které nemá žádný pud sebezáchovy (jako náš prcek). Tak držíme palce, ať se vám to brzy podaří a ať je co nejméně odřených kolen a loktů.

 • Ahojky,
  moje starší holky se naučily na kole tak nějak bez problémů. Kolečka jsem nedávala, protože jsem toho názoru, že když se dítko jednou na nich naučí, tak je problém ho zase odnaučit spoléhat se na ně.A šlo to i bez nich.Prostě sedly na kolo, několikrát spadly, ale za chvilku jezdily jak draci.Jen ta prostřední brzdila tak, že zastavovala o zeď. Byl to takovej kaskadér.

  Teď mám dvouletou holčinu a zatím jen trénujeme. Děda nám udělal jakési kolo bez šlapek a malá trénuje rovnováhu. Podle mého je to lepší, než učit mrńouse jezdit na kole s pomocnými kolečky. Teď se doufám Petra nebude zlobit, když jsem dám odkaz na fotku toho odstrkovadla. Tak tedy naše pidikolo http://www.baby-eli.com/gallery/1118225348_odstrkovadlo.jpg

  Jinak zatím jezdíme na kolech s vozíkem Croozer, kde je ta dvouletá a i ta nejmenší, které je teprve měsíc. Už za 14 dní jedeme na kolovou dovču. Čeká nás celkem asi 140 km.
  Už se těším až budeme jezdit na kole všichni a my rodiče nebudeme za soumary. :o)

  Šárka

 • Georgina

  To je také problém,naučit našeho 4letého synáčka jezdit na kole. S kolečkama jezdil v pohodě od 3 let,ale bez koleček nechce,trucuje,nechce aby ho někdo držel,no je to prostě fuška….Nevím jak ho přesvědčit!!Máte někdo nějakou dobrou radu???

 • Taky nás to čeká. Né že bych se bála, že to kluk nepochopí, když jsem to pochopila já před skoro třiceti lety. Mě posadili na kolo, chvíli běželi za mnou a drželi mě na sedátko (i když já jsem asi byla o něco starší a tak jsem měla už to větší kolo) a pak mě pustili a já jela, ani jsem nevěděla že sama….
  Tvoje metoda se mi moc líbí, problém je, kde tady seženu větší kluky, kteří by se toho našeho ochotně ujali. Hotl Praha….Takže to zůstane na taťkovi, ať se pochlapí. Bylo by ale lepší učit bez koleček když je chladno, aby oblečení trochu tlumilo případné držkopády…..Zrovna teď jsou docela vhodné podmínky.

 • Když jsem učila jezdit na kole moji neteř naučila se to poměrně rychle. S přídavnými kolečky jsme ji trošku ošidili-namontovali jsme je výš než obvykle mají být. Spoléhala na to, že má po stranách kolečka a přitom ta se vesele „vznášela“. Pak jsme je s klidem odmontovaly, protože je tam měla jen na „okrasu“.

 • Angelina

  Náš prcek šlape na kole od dvou roků – s kolečky. Dneska si byl vybrat nový kolo ke svým 4. narozeninám a pojedeme pro něj v pondělí (u toho co měli v prodejně se mu nelíbila barva). Je přesvědčený, že musí bez koleček, protože tam nejsou. Taťka ho bude učit a já jsem moc zvědavá, jak to zvládneme. Ale je na to čas celý léto, tak uvidíme. Tvůj článek Mamio mě docela inspiroval, tak uvidíme, jak to u nás dopadne. Vybral si i novou helmu, lahev na kolo, rukavice má, náplastí máme dost, ještě koupíme obvazy a dezinfekci.

 • Mamio,když jsme vloni učili jezdit našeho synka, byli mu tehdy 3roky, tak to byla docela fuška :o) neuměl šlapat a nemohl ani pochopit, jak se má správně šlapat. Jednou nohou šlápl do pedálu,ale co ta druhá? Nakonec jsem s ním skoro po kolenou lezla za kolem a nohy jsem mu držela na pedálech a svou silou tlačila do jeho křehkých nožiček tak, aby to pochopil a naučil se to..Trval oto nějakou chvíli, ale letos už bravurně šlape..tak se letos chystáme, že ho naučíme jezdit bez postraních koleček. Tak nejprve nakoupíme zásoby náplastí a obinadel a hurá na kolo :o)
  I vám přeju, aby se malej, ale i ostatní malý cyklsiti, naučili jezdit na kole bez velkých nehod .o) Sem tam odřené kolenoo nebo dlaně jsme už také zažili :o)

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist